Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HISTORIEN UPPREPAR SIG - FÖRLUSTMÅL I SISTA MINUTEN
av Martin Nylander
Publicerad 5 Nov 2024 - 09:55 Uppdaterad 8 Nov 2024 - 20:34

Örgryte - ÖFK 2-1 (0-1) Nu med referat av Martin Nylander

Förutsättningarna inför matchen var att ÖFK säkrar kontraktet genom två vinster i de avslutande matcherna samtidigt som ÖFK tar in 4 plusmål på Oddevold samt att Varberg förlorar eller Oddevold spelar som bäst oavgjort i sista omgången. Visst har under skett men ser man till lördagens och söndagens resultat (GIF – Utsikten 2-0, SIF – Sundsvall 1-2, ÖSK-HIF 2-1 och IKB – Oddevold 1-2), som alla gick emot ÖFK, kommer det realistiskt att bli som bäst kval. Efter en riktigt svag höstsäsong var det därför läge för ÖFK att vända den negativa trenden och ingjuta lite mot inför ett eventuellt kval.

Intressant statistik inför matchen var att ÖIS är ett betydligt sämre hemmalag än bortalag. I hemmatabellen var ÖIS inför matchen 11: a och i bortatabellen 5: a. För ÖFK gällde att man var 6: a respektive sist i tabellen, klart sist dessutom med endast 6 inspelade poäng.

I stort var det en förväntad startelva, det som dock stack ut var målvaktsbyte till Origi. Anledningen var att man ville säkerställa tillgång till Benediktsson i nästa match mot Brage då han har två gula. Startelvan såg därmed ut så här; Arnold Origi, Ali Suljic, Mykola Musolitin, Jacob Hedenquist, Yannick Adjoumani, Philip Bonde, Simon Marklund, Jamie Hopcutt, Erick Brendon, Albin Sporrong, Arquimides Ordonez

Ersättare: Adam Ingi Benediktsson, Henrik Norrby, Chrisnovic Nsa, Ahmed Bonnah, Ziad Ghanoum, Nebiyou Perry, Sebastian Karlsson Grach

Första halvlek är en bollmässigt jämn halvlek. ÖIS inledde bäst första 5 minuterna, bortsett från en stressad situation i ÖFK straffområde där man hade svårt att få bort bollen skapade inte hemmalaget något. Halvleken inleddes inte bra för ÖFK och Brendon som drog på sig ett onödigt gult kort redan i 2:a minuten och därmed är avstängd mot Brage. ÖFK matchplan var tydlig, kompakta defensivt och ligga rätt i sina positioner och när chans att ställa om gå upp på bredden och fylla på med spelare.

Chansmässigt var det ÖFK för hela slanten. I den 13:e matchminuten testade Hopcutt skott centralt men rakt på målvakten. I den 21 minuten får ÖFK frispark till vänster 10-12 meter utanför ÖIS straffområde. Marklund slår frisparken som rensas ut centralt, Brendon möter och slår bollen ut till höger mot Sporrong som slår ett inlägg, där möter Suljic med pannan och kan nicka in 0-1. I den 26:e matchminuten slår Adjoumani ett inlägg från vänster och som landar hos Marklund, han får en halvdan träff på bollen och som går utanför målvaktens vänstra stolpe, nära. I den 36:e noterar vi två skott från Musolitin och som målvakten räddar ut till en resultatlös hörna. Slutsatsen från första, ÖFK gör det bra och dominerar chansmässigt halvleken, rättvis ledning.

Andra halvlekar i år förenade med mycket ångest och tappade ledningar. Historien upprepade sig direkt. Ett piggt ÖIS fick rulla runt i ÖFK straffområde, bollen hamnade ute till höger hos Isak Dahlqvist som kunde skjuta 1-1 till höger om Origi. I 57:e matchminuten gör Adjoumani matchens prestation och hinner upp en boll till vänster om ÖIS straffområde. Han avancerar in och serverar Ordonez en kalaspassning men skottet täcks av liggande ÖIS försvarare. Där måste Ordovez göra mål, bättre lägen får man inte. Hopcutt drar på sig ett gult kort i 66 matchminuten vilket innebär att även han är avstängd mot Brage. I 70 minuten byts Hopcutt och Ordonez ut mot Grach och Bonnah. Resten av halvleken blir krampaktig från ÖFK som försöker rädda en poäng. I 92:a minuten tar Bonnah en onödig frispark ute till höger för ÖIS. De slår en frispark centralt som Viktor Lundberg kan stöta in förbi Origi till 2-1, obefintligt försvarsspel av ÖFK. ÖFK gör något tappert försök att skapa en kvittering.

Andra halvlekar är inte ÖFK styrka i år, sanningen är att ÖFK år 2024 inte är bättre. Därför krävs en prestation utöver det vanliga dels i avslutningen mot Brage och i ett eventuellt kval. Mot IK Brage krävs troligen ÖFK vinst, en match där man måste avvara både Hopcutt och Brendon som är avstängda.

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 6 Nov 2024 - 10:05
Det kommer bättre tider för Öfk, jag tippar att en comeback för Daniel Kindberg närmar sig. Sen han avgick har det bara gått bakåt.
1
Gäst: Hoppfull skrev | 4 Nov 2024 - 21:45
Ordonez kan ju var ju het som helast, han brände alla sina lägen...han har kunna avgjort matchen i första..

Sen att Brendon är så orutinerad att han drar på sig en gult i minut 2 är ganska pinsamt, kanske han borde bytt ut Hopcutt innan han fick sitt gula..
0
Gäst: Mats skrev | 4 Nov 2024 - 21:30
Ordonez va het varför byter man ut honom?
0
Gäst: Acker P skrev | 4 Nov 2024 - 21:25
Varför byttes Hopcutt och Ordonez ut? ÖFK skapade efter bytena ingenting.
0
Gäst: Fotbollsentusiast skrev | 4 Nov 2024 - 21:13
Alla som berömmer adjoumani kolla
Inn hans
placering vid 1-1 mål
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Östersund-Fränsta 4-1 (1-0)  
  av Staffan Mattsson | Idag - 19:13  
 

En kassaskåpssäker seger för IFK Östersund

 
  Läs mer...  
 


 
  .Bilder från Ope Teg 1-1  
  av Stefan Roos | Idag - 18:21  
 

.Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan Roos

Cornelis Gidlund gjorde mål för Ope i 97:e minuten

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Idag - 17:49  
 

Tätt på given när det gäller matcher i inledningen av serien.
Lillhärdal spelar två dagar i rad – Offerdal på lördag och Brunflo på söndag 3 maj.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:45  
 

Svartvik leder serien. Järpen liggger tvåa

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Dec 2024 - 21:26 Ungdomsledarstipendium till Bergs IK och Järpens IF
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:51 Kovändning av Team TG
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 14:11 Seriesammansättning 2025
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent
30 Nov 2024 - 17:55 Radikal förändring av div 2 Norrland
29 Nov 2024 - 17:18 Klart med Elitlicensen för nästa år
29 Nov 2024 - 10:14 En eftermiddag med glädje - Yannick Adjoumani prisades för T
27 Nov 2024 - 23:04 Magnus Eriksson vann Hos Andreas tipset
27 Nov 2024 - 10:32 Team TG lägger ner sin fotbollsverksamhet
25 Nov 2024 - 21:10 .Pengar till lokala fotbollsföreningar
25 Nov 2024 - 21:01 Simon Marklund bäste ÖFK-:are mot Lunds BK
25 Nov 2024 - 08:13 Angående Elitlicensen
25 Nov 2024 - 05:06 ÖFK och Simon Kroon fick båda avsluta på bästa sätt
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59
Det är en snedfördelning
2
kommentarer
Referat: Bergs IK - Tandsbyns FK 2-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg | Idag - 15:17
Trots en drömstart och ledning
1
kommentar
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | Idag - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook