Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL.
av Lars Larsson
Publicerad 28 Jul 2023 - 12:43 

”Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består.”

Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck som vid Hammarbys bortamatch mot Twente 27/7. https://www.expressen.se/sport/fotboll/kaosscener-efter-hammarbys-match-slagsmal-pa-laktaren-/

Vi har även hemma i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Till detta alla hemmamatcher. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har.

I de allsvenska matcherna så blev det däremot stökigt vid några hemmamatcher. Inte så att ÖFK:s supportrar bidrog till det men väl bortasupportrarna. Framförallt var det stökigt på arenan och på stan vid ett tillfälle. Jag undviker medvetet att skriva vilket lags supportrar det handlade om. Det är inte det viktigaste utan det fundamentala är att generellt få bort denna avart.

Hur är dock den stora frågan. En sak jag har noterat är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara väsentligt högre relativt de flesta konkurrerande klubbarnas diton. En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys av egna handlingar. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

Jag pratade nyligen med en klubbchef i en svensk elitklubb. Han ansåg att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Lördagen 29/7 kommer Giffarna till Jämtkraft. I släptåg kommer också deras supportrar och supporterföreningen Patronerna. Tyvärr har även Giffarnas supportrar tidigare och vid flera tillfällen visat brist på konsekvensanalys. Hoppas att vi på lördag slipper konstatera att så sker igen.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Kral skrev | 3 Aug 2023 - 09:11
Polisens taktik är att inte göra nånting utan låta bråkmakarna härja som man vill och sedan berömma sig själv..Jag glömde. Man sätter åt fredliga hemmasupportrar.
0
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:27
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
4
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:26
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
3
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 14:57
Säkerheten är ett skämt, ordningsvakter står och äter korv medan benggalerna brinner.
5
Gäst: Nick skrev | 28 Jul 2023 - 14:45
Förbjudet och visitera i dom nedre !!!! regionerna. Där man gömmer
5
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 11:45
Det här med bangers, facklor som tänds och annat otyg skulle de komma tillrätta med om styrande vågar ta beslut, men de vågar man inte. Som ex på hur nivån ligger så har jag sett här på Arenan småkillar som fick tillsägelse för att de hade korkarna kvar på läskflaskor vilket man inte får ha! Men jag har också sett att tänder du bengaler är det ingen som bryr sig trots att man.inte får ta in bengaler! Inga vakter eller publikvärldar som ingriper, varför?
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bräcke - Orrviken 2-5 (0-1)  
  av  Lachlan Fetterplace | Igår - 19:18  
   
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 18:42  
 

IFK Östersund Ungdom och Lillhärdal har två matcher denna vecka då matchen Lillhärdals IF - IFK Östersund Ungdom är flyttad från när omgång 5 skulle spelats. Berg och IFK Östersund toppar tabellen och tätt följd av Frösö IF. Tyngre för Norra Lits IF och Åre som ännu inte tagit några poäng i årets seriespel

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK möter anrik förening  
  av Classe Olofsson  | Igår - 13:22  
 

Lördag 30/5 kl 12 Electrolux Home Arena....Sunnanå Sk - IFK Östersund

 
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Feb 2025 - 15:38 Kamrat seger i första träningsmatchen
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
31 Jan 2025 - 07:18 Första träningsmatchen
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
25 Jan 2025 - 22:33 Ny spelare till Ope IF
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 22:00 Wilmer Fredriksson Handler till Ope IF
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
22 Jan 2025 - 11:59 Forwarden Edgar Navassardian klar för ÖFK?
 
 
 
10
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | 23 Maj 2026 - 20:24
10
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
6
kommentarer
Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om
av Martin Nylander | 24 Maj 2026 - 13:58
Gårdagens situation där h
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | 23 Maj 2026 - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
2
kommentarer
Vemdalens IF 1 - 0 Hallens SK
av Linus Jämting - Björn Runsten | 23 Maj 2026 - 22:07
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook