Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ETT SJÄLVFÖRTROENDE IN ABSURDUM - HJÄLPER ELLER STJÄLPER?
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Nov 2022 - 21:06 Uppdaterad 11 Nov 2022 - 23:48

Falkenbergs tränare Cristoffer Andersson

ÖFK har klarat av första matchen i kvalet mot Falkenberg och man gjorde det bra. Det var en match som jag var mycket rädd för, efter all den information om lagets styrka och målfarlighet som man hört från klubben.

Oavgjort är ett bra resultat för ÖFK att bygga vidare på när kombattanterna skall mötas igen på Jämtkraft Arena på söndag.

Det är nya förutsättningar som gäller på söndag så ta inte ut någon seger i förskott för ÖFK, för även om Falkenberg snarast gjorde ett ganska så mediokert intryck i går, så kan de tända till i just den matchen.

Har man hemmamatch i första kvalmatchen är inställningen och nästan kravet att man ska vinna för att ha ett bra utgångsläge i matchen på bortaplan. Falkenberg erkänner inte detta, utan istället tycker de, att oavgjort är ett bra resultat. Efter matchen låtsas man inte om att man givetvis är besviken.

Någon tanke på ödmjukhet finns inte. Falkenberg har självförtroende in absurdum, som knappast styrker klubben, kanske heller stjälper.

Man vill inte fundera över och inse att man har några svagheter. Det har alla lag.

Nej, man ger istället ÖFK:s spelare tändvätska inför matchen, när man nedvärderar ÖFK genom att en spelare säger: "-Vi ska fara upp och slakta ÖFK på söndag. Där ett anmärkningsvärt uttalande. Den ende som funderat lite över situationen är tränaren Cristoffer Anderssion som tycker, att det var lite annat att möta ett lag från Superettan än lagen i dv 1 södra.

ÖFK håller sig mera med båda fötterna på jorden. Man känner tacksamhet, att man nått så långt som till kval och är ödmjuka inför det. Inga stora åthävor, ingen slår sig på bröstet. Nej, man har bara tankarna på att göra en bra match. Det kan göra att ÖFK har en fördel inför matchen på söndag, samtidigt som man kan räkna med att spel på hemmaplan brukar passa ÖFK.

ÖFK kom hem redan vid 11.00- tiden idag. Tacka Magnus och Stefan för det. Mycket bra gjort att, med mycket kort varsel ordna en sådan bra hemresa. Det innebär att ÖFK kan börja träna lördag och kommer att vara tämligen utvilade till söndagens match, trots att tidsmarginalen mellan matcherna är mycket kort.


Vad kan vi förvänta oss av Falkenberg på söndag?

Jo, ett mycket revanschsuget lag. Trots bortaplan är man helt inställda på att det blir seger.

Falkenberg har varit outstanding i årets serie på hemmaplan Att inte förlora någon match under hela säsongen är beundransvärt.

Tur för ÖFK är att Falkenberg inte är lika bra på bortaplan. Där är man mänskliga. Falkenberg har förlorat fyra matcher, vunnit sju och spelat oavgjort i fyra. Många mål har man dock gjort på bortaplan.

Normalt har Falkenberg giftiga forwards, även om de inte visade det senast. Då hade man bara ett skott på mål och det gick in. Det var ett mål som dessutom inte skulle ha godkänts. Det var frispark för ÖFK strax innan, men den ojämne domare blundade.


Nu ska jag gå hem och kolla på Lars Larssons första litterära bok.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Dags att ändra på det nu mn statistiken talar för GIF Sundsvall

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Mar 2025 - 20:42 uddamålsvinst för röd/vitt
15 Mar 2025 - 16:30 Ett steg framåt för ÖFK
15 Mar 2025 - 14:43 Startelvan i dag mot Umeå FC
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
14 Mar 2025 - 20:41 ÖFK:s back Chrisnovic Nsa ansluter till Frösö IF
14 Mar 2025 - 17:20 träningsmatcher för damerna. Förlust mot Tiller 0-1
13 Mar 2025 - 22:47 ÖFK hade årsmöte i kväll - Kiarash Livani höjde tempot
13 Mar 2025 - 11:00 Backen Christian Enemark klar för ÖFK
13 Mar 2025 - 10:03 DM sätter igång med flera matcher
12 Mar 2025 - 18:42 Inte självklart att ÖFK kan genomföra hela säsongen men lösn
12 Mar 2025 - 10:31 I dag onsdag bolagsstämma för ÖFK
11 Mar 2025 - 16:01 Kallelse till årsmöte
11 Mar 2025 - 11:24 Kamraterna möter frösön i träningsmatch
11 Mar 2025 - 11:01 Om ÖFK:s ekonomiska problem
9 Mar 2025 - 21:45 Resultat träningsmatcher
9 Mar 2025 - 21:27 Det finns detaljer som ÖFK måste rätta till
9 Mar 2025 - 21:26 Nu har Powell och Gabrielsson gjort avtryck på Färöarna
8 Mar 2025 - 20:27 Hårt arbete väntas för ÖFK:s styrelser - kanske måste vi all
7 Mar 2025 - 23:05 ÖFK värvar från Danmark?
7 Mar 2025 - 10:45 Något att tänka på för ÖFK?
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook