Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

BRA FORCERING RÄCKTE INTE
av Niclas Sundström
Publicerad 19 Apr 2026 - 18:13 Uppdaterad 19 Apr 2026 - 18:23

Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)

ÖFK gästade ett regnigt Helsingborg under söndagseftermiddagen.

HIF öppnade bäst och tryckte ner gästerna. Mycket spel kom på deras högerkant, där ÖFK tvingats till en sen ändring i startelvan då Dennis Widgren inte kom till spel. Hugo Azzi ersatte och han fick svettas i första halvlek.

Helsingborg radade upp inlägg och halvchanser och i den 12:e minuten kom ett riktigt farligt inspel från höger som letade sig in i boxen, men anfallaren Nyarko fick inte till avslutet.

ÖFK stack upp kort därefter med sin första målchans. Marklund slog ett hårt inlägg från höger som Adjoumani styrde vidare på volley mot Edwards, men avslutet gick utanför.

Helsingborg fortsatte dock att skapa mest och ÖFK:s speluppbyggnad hackade. Flera uppspel och utsparkar gick fel. I den 15:e minuten tog sig Alexander Johansson in i straffområdet och spelade bak till Westerlund som siktade mot bortre, men Griffith kunde styra till hörna.

ÖFK växte in något i matchen och fick mer boll på HIF:s planhalva, men varje bolltapp blev farligt. I den 28:e minuten ställde Helsingborg om blixtsnabbt och var mycket nära att ta ledningen, men avslutet styrdes till hörna.

Ett nytt farligt läge kom i den 36:e minuten efter slarv på mittplan. Suljic tappade boll och Max Svensson fick ett bra läge, men skottet smet precis utanför stolpen. Nära igen.

Trycket från Helsingborg tilltog och i den 38:e minuten tvingades Begic stoppa en kontring och dra på sig matchens första gula kort. Gigovics efterföljande frispark styrdes i muren och ställde Griffith. 1–0 till Helsingborg – inte helt orättvist.

Hemmalaget fortsatte pressa högt efter ledningsmålet och stressade ÖFK. Gästerna fick dock en bra chans precis före paus när de vann boll högt och Marklund fick ett skottläge, men Brattberg räddade. På stopptid kom ytterligare ett inlägg där Stensrud nådde högst, men nicken utanför.

ÖFK-byte i paus. Stensrud ut – Mario Palomino Delgado in.

Mardrömsstart på den andra halvleken: 2–0 till Helsingborg i den 48:e minuten. Griffith slog en misslyckad utspark som Max Svensson tog vara på. Med en enkel kroppsfint lurade han bort sin försvarare och målvakt och rullade sedan in bollen i öppet mål.

56:e minuten. Ny hörna för Helsingborg som blev farlig efter en dubbelnick, men Griffith stod för en bra räddning.

Dubbelbyte i ÖFK i 59:e. Bozickovic och Navassardian in, Edwards och Özkan ut.

65:e minuten. Reducering! Amar Begic höll sig framme på en hörna och tryckte in 1–2 från nära håll.

67:e minuten. Nära igen för Helsingborg. Max Svensson fick ett bra läge mitt i straffområdet, men Suljic täckte till hörna. HIF hade rätt bra kontroll på matchen här och var fortsatt farliga i omställningar.

71:e minuten. Bozickovic fick ett skottläge utifrån, men avslutet gick rakt i famnen på Brattberg.

ÖFK fortsatte trycka på, mycket via Miljanovics inlägg från höger.

84:e minuten. Bra anfall av ÖFK som slutade med hörna och fortsatt tryck.

85:e minuten. Jättechans! ÖFK nära kvittering på hörnan, men Brattberg stod för en snygg räddning på Sujlic nick.

ÖFK pressade på under slutskedet av matchen och skapade flera möjligheter att få med sig en poäng, men närmare än Navassardians avslut i 92:a minuten kom man aldrig. Helsingborg höll undan och ÖFK får tyvärr resa hem med 0 poäng från Olympia.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Curva Middle skrev | 19 Apr 2026 - 22:14
Det är så små marginaler
En oturlig styrning vid frisparken och ÖFK var i underläge och tappade poäng

0
Gäst: Tråkigt med 0 poäng skrev | 19 Apr 2026 - 17:22
Sluta spela Edwards som forward. Han har inte styrkan eller snabbheten för det.
Edwards är en mittfältare och inget annat och har aldrig varit forward. Där får han nyttja sina egenskaper bättre.

2-1 målet bjuder vi på alldeles för lätt.

Otrolig räddning av Brattberg på hörnan i 84'. Synd

Testa Mario eller Edgar bredvid Abel Stensrud istället.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  En träning med viss dramatik - Rapport  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:23  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Feb 2025 - 12:51 derby i träningsmatchen
11 Feb 2025 - 11:06 Resultat träningsmatcher
10 Feb 2025 - 18:20 Alla tränare i Feyenoord sparkas - Även Björn Hamberg ryker
10 Feb 2025 - 16:40 En stor fotbollsspelare och ledare har lämnat oss - Hans 'Ha
10 Feb 2025 - 13:41 Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach
9 Feb 2025 - 16:27 Sandvikens iF - Östersunds FK 4-0 (1-0)
9 Feb 2025 - 12:40 Startelvan i dag
8 Feb 2025 - 21:06 Resultat träningsmatch
8 Feb 2025 - 21:02 Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK
8 Feb 2025 - 16:57 ÖFK stod upp bra mot allsvenskarna
8 Feb 2025 - 16:54 Matchens prestation
8 Feb 2025 - 16:37 förlust för Ifk mot superettan laget
8 Feb 2025 - 12:04 Startelvan i dag
7 Feb 2025 - 16:10 Det råder optimism i ÖFK - Rapport från träningen
5 Feb 2025 - 20:37 Lagbygget inte klart - men flera har redan imponerat
5 Feb 2025 - 18:13 Träningsmatch mot superettan lag
4 Feb 2025 - 11:23 Åtta länsderbyn i årets div 3 mellersta Norrland
4 Feb 2025 - 09:59 Kortare resor för IFK Östersund i div 2 - inga derbyn mot Yt
3 Feb 2025 - 22:46 Det vart en bra start med ÖFK på besök
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
En träning med viss dramatik - Rapport 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook