Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VILKET NERVDALLER
av Per Lagerbäck
Publicerad 13 Sep 2024 - 21:20 Uppdaterad 13 Sep 2024 - 23:29

En fantastisk första halvlek ger en 5:a till laginstasen. Och en pärs i andra ger en knapp 3:a för laget. Tillsammans dock en tydlig 4:a.

Målskytten och matchvinnaren Albin Sporrong i matchen mot Helsingborg. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK startar åter en match på bästa möjliga sätt. Fint spel, ett tidigt klassmål, och millimetrar ifrån ett andra om möjligt ännu vackrare av Perry. I hela första halvlek fick jag, och alla andra, det jag bett om. Nämligen en rejäl variation i ÖFK:s spel. Långbollar, om än inte så ofta perfekta, varvades med säkra uppspel och andra varianter. Helsingborg kunde inte ställa in sig på ett statiskt ÖFK, utan andades ofta tydlig osäkerhet. Ledningen var verkligen välförtjänt i pausen, och kunde alltså ha varit något mål större.

I andra hände tyvärr delvis liknande saker som tidigare. ÖFK tappar delvis variationen, men inte helt. Helsingborg dominerar tydligt, och det är mer deras oskärpa som gör att ledningen håller.

Men ÖFK håller distansen ut, och killarna kämpade hela vägen. Några gör sin bästa match för säsongen, och ingen faller ur ramen, även om det haltade lite i andra.

Denna gång får bytena faktiskt högsta betyg. De kom i rätt skeden, och med enligt mig rätt spelare både ut och in. Ordonez kan se lite loj ut ibland, men det märks tydligt att motståndarförsvaret direkt blir betydligt osäkrare när han hanterar bollen. Och han drar på sig flera spelare och ger därmed mer plats till lagkamraterna.

Lite bekymmersamt tycker jag det är att motståndarna åter är väldigt nära att få göra ett par nickmål via svepande inlägg, men ÖFK klarade sig denna gång. Och hur Helsingborgaren kunde lägga friläget på sidan av mål är en gåta för mig. Men antagligen agerade Benediktsson åter helt rätt i det läget.

Detta var den absolut viktigaste segern hittills under säsongen, och den ger en rejäl skjuts inför kommande matcher. Känns riktigt spännande att se fram emot derbyt om mindre än en vecka. Där kan säsongens näst viktigaste seger komma. Och då kanske vi får se två fantastiskt bra halvlekar.

Betygen ikväll:

Bendiktsson 4 - Fyran kommer för hållen nolla och dominans i luften. Men allt ser fortfarande inte säkert ut.

Adjoumani 4 - Härligt jobb och bollbehandling. Och han stod mer på benen.

Suljic 4 - En lite tveksam fyra, då han gjorde några misstag, och åter såg lite nonchalant ut vid ett par tillfällen. Men oerhört viktig i dfensiven.

Bonde 3 - Egentligen lika bra som Suljic idag, men var inte på bollen i samma utsträckning.

Hedenqvist 3 - Gör en helt ok insats. Rätt att sätta in honom.

Brendon 4 - Lugn och säker.

Sporrong 4 - En fantastiskt bra första halvlek med drömmål. Några missar i andra.

Musolitin 4 - Han växer fram till en oerhört viktig spelare för ÖFK, och oerhört laglojal.

Perry 4 - Ska vara ärlig och säga att jag blev lite förfärad över att han skulle starta efter vad han visat i tidigare matcher. Men han var bäst på plan i första halvlek. Då värd en solklar femma. Sedan orkade han inte helt med defensiven hela andra, och bytet var nödvändigt. Men absolut en fyra.

Marklund 4 - En given startspelare för mig. Också på fem-nivå i första.

Karlsson-Grach 3 - Har inte riktigt fått till det i år, trots några mål. Inte helt vän med bollen.

Ordonez 4 - En spelare som är väldigt svår att sätta betyg på. Han kanske ska vara inhoppare, men ge honom absolut minst de 20- 25 minuter han fick idag.

Bonnah 4 - Spelade kort tid, men de minuter han gjorde var de bästa han gjort i år.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Öfk.. skrev | 14 Sep 2024 - 19:54
Fin utveckling på Albin Sporrong iår. En av det bästa på plan igår.
Kul och se.

Även Yanick Adjomani har haft bra utveckling iår. Där borde det komma intresse från bättre ligor i vinter. Sälj inte för billigt bara.

Lagets viktigaste spelare just nu Ali Suljic.
3
Gäst: Tord skrev | 14 Sep 2024 - 09:04
Instämmer om det mesta. Väldigt tydligt att Perry ville visa att han är en startspelare. Jag håller med dig om att Ordonez är svårbedömd. En verkligt udda fågel. Ibland ser han ut som en knattespelare som springer rakt fram tills han blir av med bollen. Som om han inte riktigt knäckt koden för hur man passar. Ändå är han så snabb och oberäknelig att motståndarna blir nervösa så fort han gör något. En riktig joker att byta in efter 70 minuter. Håller med om att bytena var klockrena den här gången. Och nyckelspelarna på mittfältet fick spela hela matchen.
Kanske var tränarbytet ett lyckokast trots allt. Nu tror jag på det här igen.
7
Gäst: Robert skrev | 13 Sep 2024 - 22:29
Jag håller med om det mesta, men för mig var Bonde klart bäst i backlinjen idag.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | Idag - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Övertygande seger för ifk  
  av Classe Olofsson  | Idag - 15:47  
 

IFK Östersund - IFK Team Hudik 6-0(2-0) Mål IFK: Denise Jensen, Nova Bergstrand/Stål, Felicia Jonsson, Karolina Heidenborn, Nora Anjevall, Sophie Mbombo Tarcis.

 
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Okt 2024 - 11:25 Kvalfeber
15 Okt 2024 - 11:20 Ken Sema satsade pengar till ÖFK? - En klubb som jag håller
14 Okt 2024 - 22:36 Glädjen stod högt i tak i dag i ÖFK
14 Okt 2024 - 17:42 Ytterhogdals IK har fyllt 100 år
13 Okt 2024 - 17:27 Svårt krisläge i ÖFK
12 Okt 2024 - 19:43 Kvalseger för Ope IF. Forsmo IF - Ope IF 0-3 - Nu bilder frå
12 Okt 2024 - 18:22 Övertygande kvalvinst för Ope IF
12 Okt 2024 - 14:59 kamraterna avgör derbyt i 91 minuten
12 Okt 2024 - 14:55 Anjevall kvitterar i 90 minuten
12 Okt 2024 - 11:36 Resultat div 2 Norrland
11 Okt 2024 - 14:30 Hur mår Norrlandsfotbollen? - Superettan närmar sig slutet o
10 Okt 2024 - 14:06 Ingen fotbollsgala i länet i år
9 Okt 2024 - 23:02 Myssjö-Ovikens IF mot kval - bilder
9 Okt 2024 - 22:30 Framgångar för IFK Östersund i Northern Elite Trophy i Skell
9 Okt 2024 - 11:30 Kval till div 3 mellersta Norrland
8 Okt 2024 - 20:45 Alsens IF - Brunflo BK 2-2 (2-1)
8 Okt 2024 - 17:06 Två allsvenska toppklubbar scoutat mittbacken Philip Bonde?
8 Okt 2024 - 15:15 Nu återstår det att spela om tolv viktiga poäng
7 Okt 2024 - 21:05 Stabil seger mot Cosmos med 3-1
7 Okt 2024 - 15:32 Kanske något för ÖFK?
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
7
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
Vinst för Järpen. Fö
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Idag - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | Idag - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | Igår - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook