Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRÄNINGSLÄGER FRÅN ÅNGE TILL RIO DE JANEIRO - EN KOLL PÅ ÖFK:S TRÄNINGSLÄGER GENOM ÅREN
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jan 2024 - 19:21 Uppdaterad 21 Jan 2024 - 19:26

Bild från de lyxiga träningslägret i Brasilien. Foto: Nils Bjuggstam. I morgon måndag åker ÖFK på träningsläger i Spanien.

På måndag åker ÖFK till Alicante i Spanien. Det har alltmer blivit en nödvändighet att träna utomlands, eftersom Svenska Cupen och Superettan startar så tidigt.

Detta är en anekdot som sträcker sig in i nutid.

Rubriken träningsläger från Ånge i Medelpad till Rio de Janeiro är ganska så träffande. Det är två ytterligheter. Den beskriver den skillnad på träningsläger som det ofta har varit genom åren i ÖFK.

Träningsläger utomlands har inte alltid varit någon självklarhet för ÖFK. Ibland har det varit något av en lyxvara, men blev ändå ganska vanligt under den tid som ÖFK spelade i div 2 och div 1.

Sedan ÖFK blev ett elitlag, har träningsläger nästan varje säsong varit förlagda utomlands, mest beroende av att serierna har haft så tidig start. Mest frekventerade har varit besök i Spanien och Turkiet.

De spelarna fotbollz.se har pratat med, är mycket nöjda och anser det är en nödvändighet att avbryta träningen i kalla Norden för att bege sig till varmare trakter för att träna på bra planer. Det råder nog ingen tvekan om att tränarna anser detsamma.

Om vi tittar lite tillbaka i tiden så noterar vi, att tränaren Kalle Björklund i div2 med sitt manskap gjorde tidigt en träningstripptripp till Spanien. Kalle har ju som bekant förre landslagsmannen och sonen Joachim Björklund som kontaktperson där nere, eftersom Joachim bor i Spanien. Jag tror det är Valencia.

Överaskning 1
År 2003, när tidigare landslagsspelaren Hasse Eskilsson var tränare, så överraskade OFK stort med att riktig lyxa till sig och åka till Brasilien på träningsläger. Man bodde på ett hotell intill kusten och hade gångavstånd till stranden Copacabana. Det ni!!

Lagledare var Anders Bitén. Tord Persson tränade målvakterna och Leffe Widegren var sjukgymnast. Materialare var Jimmi Eiremo. Det året blev ÖFK tvåa i div 2 efter Friska Viljor som gick upp till div1.

ÖFK hade med sig en spelare hem från Brasilien. Han hette Alysson. ÖFK-spelarna och ledningen, blev mycket imponerade av honom i en träningsmatch i Brasilien. Jag tror ÖFK mötte Vasco da Gama.

Bllder från Brasilien. Bild nr2 är tagen på Copacabanas strand.

När Allison kom till ÖFK lyckades han inte lika bra. Han blev nästan chockad när han såg snö för första gången. När han steg av planet på flygplatsen på Frösön var det snöyra och ett snölager på marken på cirka en decimeter. Han trodde inte sina ögon. Han skulle ju hit för att spela fotboll...

Allison var en av fyra spelare från Brasilien som spelat i ÖFK. Förutom Allison har det varit Pinto. Elvis och nu Brendon.

Fr.v Allison. Pinto,Elvis, Brendon

Pinto gjorde ingen större lycka i ÖFK. Han utnyttjade inte sin snabbhet.

Elvis däremot han var en riktigt bra mittfältare, men var ofta lite för lätt mot de hårdföra norrlandslagen på dåliga gräsplaner. Han kom direkt från ett läger för U21- landslagsläger i Brasilien, så visst hade han kvalitér. Efter tiden ÖFK gick han vidare till Hammarby.

ÖFK åkte år 2009 åkte för ovanlighetens skull till Skottland på träningsläger. Detta år blev ÖFK femma från slutet i serien.

Överraskning 2

År !999 var ÖFK i Ånge på ett miniträningsläger. Visst var det många som undrade. Det var den absoluta billighetsversionen att jämföras med lägret i Brasilien. Detta år var Sören Åkeby tränare. Träningslägret var tydligen till nytta för ÖFK. De vann serien och kvalade till div1.

I Stockholm, för många år sedan, var boendet inte det bästa på ett miniträningsläger. Det skojades friskt om detta. Det spreds ett rykte om att ÖFK bodde i en flyktingförläggning som vid den tiden inte hade högsta standarden.

Under Janne Westerlunds ledning blev det i ett par år korta vistelser i Stockholm och då spelade ÖFK även två matcher mot bra motstånd. En match spelades på eftermiddagen och den andra dagen tidigt på morgonen.

Det har heller inte varit ovanligt med korta träningsläger i Trondheim. Avsikten var då främst att spelarna skulle få tillfälle att känna varandra bättre.

Efter att ÖFK blev ett elitlag har det varit träningsläger omväxlande i Spanien och Turkiet.

Överraskning 3
Det mest spekulativa och omtalade träningslägret var 2021, då ÖFK mitt under Coronapandemin åkte tre veckor till Spanien trots SVFF:s avrådan.

Året innan fick ÖFK kritik för att man åkte till Portugal för träning trots mycket svag ekonomi.

Slutligen inför Europaspelet hade ÖFK två träningsläger i Spanien på våren med ganska korta mellanrum.

På måndag åker alltså ÖFK åter till Spanien. Knappast någon kan ha något att anmärka på det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:46  
 

Söndag: IFK Östersund Ungdom - Ås IF 6-2 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Igår - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Selånger SK  
  av Ope IF | Igår - 17:13  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Okt 2024 - 15:39 Petter Magnusson slutar efter tre år som tränare i Ope IF
28 Okt 2024 - 10:13 Stark insats av f.d. ÖFK- spelaren Blair Turgott - Gjorde at
27 Okt 2024 - 22:40 Sista omgången div 1 Norra -. Nu med resultat
27 Okt 2024 - 22:11 Ali Suljic bäst i ÖFK mot Utsikten
27 Okt 2024 - 21:57 Yannick Adjoumani än en gång
27 Okt 2024 - 15:56 storförlust i sista seriematchen mot serietvåan
26 Okt 2024 - 15:46 Svidande förlust när ÖFK tappade det mesta i andra halvlek
26 Okt 2024 - 15:31 Utsikten gjorde ÖFK sämre i andra halvlek
26 Okt 2024 - 15:05 Matchens överraskning
26 Okt 2024 - 12:06 Startelvan i dag
26 Okt 2024 - 08:58 Resultat juniorfotboll i dag
25 Okt 2024 - 13:13 Nu gäller det
25 Okt 2024 - 10:19 Följ Utsiktens BK - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2024 - 23:20 Utsiktens BK - en svårstyrd skuta som kan hamna på grund
24 Okt 2024 - 14:29 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
23 Okt 2024 - 18:01 sista matchen mot serietvåan
23 Okt 2024 - 16:41 Medlemsinformationen i går kväll - många viktiga frågor togs
22 Okt 2024 - 11:20 Betyder fotbollen något för samhällets utveckling?
21 Okt 2024 - 11:39 Player of the match ÖFK- Landskrona -Yannick Adjoumani
20 Okt 2024 - 21:32 Tränaren i Ope, Petter Magnusson gör en sammanfattning av sä
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
3
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | 9 Maj 2026 - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
1
kommentar
Matchens prestation 
av Göte Murén | 9 Maj 2026 - 17:47
Adjoumani, Marklund och Stensrud
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Fre 8 Maj 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook