Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INTE SÅ SPRAKANDE
av Per Lagerbäck
Publicerad 26 Feb 2024 - 20:20 Uppdaterad 26 Feb 2024 - 23:10

ÖFK möter Allsvenskt motstånd, och utifrån det ska vi väl vara nöjda att man höll ihop tämligen bra. Men visst vill vi se ett något bättre spel.

Först vill jag framhålla att ÖFK har en trupp som skulle kunna blomma ut till något riktigt bra, men idag var det lite för segt och brist på kreativitet på flera håll. Punktvis ser det bra ut, men jag önskar verkligen fler tillfällen då spelare vågar bryta mönstret och göra snabbare inkast, ta med sig bollen snabbare framåt och vågar ta tidiga löpningar.

Bakåt är det också blandat, särskilt när det blir tidig press från BP och vid inlägg. Det händer att spelare tappas bort, som vid det enda målet, och kommunikationen brister. Dock tycker jag att såväl Jablinski som Hedenqvist gjorde bra insatser bakåt. Sinyan kan vara på gång på mitten. Perry glimtade till ibland och Musolitin gjorde mycket rätt.

När Norrby kom in tänkte jag först "vilket fynd", men sedan kom väl några onödiga felbeslut. Det kan dock bli något riktigt bra. Nsa är jag också nyfiken på att se mer av.

Mot bättre vetande ska jag också göra ett försök till betyg, med sedvanlig sexgradig skala.

Keita 3 - Gjorde ett par riktigt bra räddningar, men också ett par underliga beslut.

Jablinski 4 - Inte en tydlig fyra, men rappare och säkrare än innan skadan, och en kämpe.

Suljic 2 - Känns lite osynkad ibland, och nästan lite loj. Men det blir väl bättre hoppas jag.

Adjoumani 3 - Som vanligt en rejäl blandning av högt och lågt. Men jag gillar honom. Oftast.

Hedenqvist 3 - Låg länge på en självklar fyra, men tappade lite på slutet.

Brendon 3 - En av hans mer medelmåttliga instaer.

Musolitin 4 - Tycker att det händer mycket positivt runt honom.

Sinyan 3 - Nära en fyra. Han bryter mönstret på ett positivt sätt, men strular till det ibland.

Bonnah 3 - Löper bra, men blev inte så mycket av det.

Perry 3 - Glimtar verkligen till ibland och härlig bollkänsla. Kommer att bli högre betyg framåt.

Karlsson Grach 3 - Ganska stabil, men skulle kunna visa sig mer.

Norrby 3 - Kan bli en storspelare, men lite valpig.

Hopcutt 3 - Syntes för lite.

Nsa och Nader spelade för kort.

Sammantaget är jag kanske för negativ med tanke på att motståndet ändå var Allsvenskt, men jag vill ha upp farten på spelet och hitta ett säkrare försvarsspel. Men förutsättningarna finns verkligen för att det ska bli en framgångsrik säsong.



 
 
2 Kommentarer:
Gäst: ML skrev | 27 Feb 2024 - 10:30
Sinyan tycks ha stor potential men har än så länge har han varit ganska ojämn, både sett till hela förra säsongen och till enskilda matcher. Kan han höja sin lägstanivå kan han bli väldigt nyttig framöver. Förhoppningsvis kan konkurrensen från Norrby bidra till att Sinyan höjer sig ett snäpp för även Norrby ser ut att på allvar kunna konkurrera om en startplats, när han väl kommit in i det högre tempot.

Superettan måste vara oerhört svårtippad. Det känns som att alla de välmeriterade klubbarna som Brage, Helsingborg, Örebro, Öster m fl har potential att lyckas. Samtidigt kan man inte utesluta att Oddevold, Skövde och Sandviken också gör en bra säsong. Att ÖFK kan vara med och tävla i det här sammanhanget och konkurrera om ett topplacering känns fantastiskt kul.
3
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 27 Feb 2024 - 09:31
Efter att ha sett ett flertal träningar, träningsmatcher och förra matchen i cupen mot Häcken så tyckte jag ÖFK såg lite sega ut i denna match (eller också förstörde BP allt för våra killar). Det var liksom inte drag under galoscherna. Saknade presspelet, som i träningsmatchen mot Levanger och även lite i cupmatchen mot Häcken, var betydligt bättre. De få gånger man jobbade hårt med pressen så tyckte jag mig se lite darr i BP.
Mittfältet ägdes egentligen totalt av BP.

Har en känsla av att det varit för få träningsmatcher för att på allvar kunna ge sig in i en cup och hävda sig. Dock blir det ju bra träning inför seriestarten och där kommer det smälla direkt mot GIF som känns lite heta så här på försäsongen. Det jag sett hittills av dem så spelar de lite aggressivare i år.

I övrigt kändes det som man hade problem med luftrummet framför Keita (som Per skriver tog några underliga beslut).
Mittfältet som sagt tyckte jag helt ägdes av BP och uppspelet mot anfallare kändes som det föll tillbaka lite mot att skicka en boll mot topp (som oftast plockades upp av BP's backar) där en "felvänd" Grasch bröstade ner och sen tog BP hand om bollen. Lite som ifjol.

Nåja, jag håller med Per om att vi har en trupp som skulle kunna bli nåt riktigt bra. Det finns spelare med bra potential och nyförvärven tror jag kommer ta för sig och bli nyttiga i serien. N'sa vill man ju se på kanten mot Giffarna! Och får vi en Perry och Hopcutt tillbaka i toppform och en Bonnah som växlar upp så ska vi nog vara med framåt också. Den viktiga backlinjen/försvaret kan vi ta en annan gång.

I Sundsvall tror man på GIffarna som topp fem (enligt ST) - jag tror ÖFK kan vara topp fem igen. Vilka tre övriga lag har vi i topp fem?

På lördag ses vi på Jämtkraft Arena!

PS. fotbollz's server känns otroligt seg efter problemen som var nu senast. DS.

/långa bollar på Bengt
9
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:57  
 

Dålig poängutdeling av distrikslagen

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tuff match gav en poäng  
  av Classe Olofsson  | Idag - 16:37  
 

Friska Viljor Fc - IFK Östersund 1-1 (1-1) Mål IFK: självmål

 
     
 
Nyhetsarkiv
26 Okt 2024 - 15:05 Matchens överraskning
26 Okt 2024 - 12:06 Startelvan i dag
26 Okt 2024 - 08:58 Resultat juniorfotboll i dag
25 Okt 2024 - 13:13 Nu gäller det
25 Okt 2024 - 10:19 Följ Utsiktens BK - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2024 - 23:20 Utsiktens BK - en svårstyrd skuta som kan hamna på grund
24 Okt 2024 - 14:29 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
23 Okt 2024 - 18:01 sista matchen mot serietvåan
23 Okt 2024 - 16:41 Medlemsinformationen i går kväll - många viktiga frågor togs
22 Okt 2024 - 11:20 Betyder fotbollen något för samhällets utveckling?
21 Okt 2024 - 11:39 Player of the match ÖFK- Landskrona -Yannick Adjoumani
20 Okt 2024 - 21:32 Tränaren i Ope, Petter Magnusson gör en sammanfattning av sä
20 Okt 2024 - 21:15 Det var viktigt det som hände efter matchen mot Landskrona
20 Okt 2024 - 16:13 Bilder från ÖFK - Landskrona 2-1 (0-0)
19 Okt 2024 - 22:20 Sagt efter matchen ÖFK - Landskrona
19 Okt 2024 - 21:56 Ytterhogdalvinst mot Bergnäset! 🏐🏐🏐
19 Okt 2024 - 19:58 ÖFK - Landskrona BoIS 2-1 (0-0)
19 Okt 2024 - 19:32 ifk förlorar mot seriesegrarna
19 Okt 2024 - 18:38 Ope IF kvar i div 3 mellersta Norrland
19 Okt 2024 - 18:34 Matchens prestation
 
 
 
5
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | Idag - 15:34
En match där ÖFK dominera
5
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
4
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | Idag - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet igår kl 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook