Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NEBIYOU PERRY ÅTERVÄNDER TILL ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Feb 2024 - 15:34 Uppdaterad 1 Feb 2024 - 15:44

-"Målsättningen är givetvis att ta oss tillbaka till Allsvenskan. Det är där vi hör hemma och där vi ska vara".

Bild: Nebiyou Perry Foto: Haldo Jonsson

ÖFK har några dagar kvar på sitt träningsläger i Spanska Alicante. Idag torsdag kan klubben presentera att den tidigare ÖFK spelaren Nebiyou Perry återvänder till Östersund och Jämtland. Han skriver på ett kontrakt som sträcker sig över nästa år. Varmt välkommen tillbaka Nebiyou!

Nebiyou Perry anslöt till ÖFK under sommarfönstret 2019. Efter att ha spelat i både svenska Trelleborgs FF och tyska FC Köln föll valet på den jämtländska klubben. Dåvarande tekniska direktören David Webb hade under en längre tid haft ögonen på den då 19-åriga talangen.

Efter 46 matcher i ÖFK så lämnade Nebiyou Perry i samband med att hans kontrakt löpte ut. Nu är han redo för ännu en sejour med klubben och kommer hit med ett tydligt mål – att ta klubben upp till Allsvenskan igen.

-Det känns jättebra att komma tillbaka till en klubb som har tagit hand om mig både på och utanför planen. Det är fortfarande tidigt på försäsongen så vi har lite att jobba på, men med både truppen och ledarstaben som finns så vet jag att det kan bli jättebra. Målsättningen är givetvis att ta oss tillbaka till Allsvenskan. Det är där vi hör hemma och där vi ska vara, säger Nebiyou Perry direkt från Alicante.

-Känslan över att Nebiyou väljer att vända tillbaka till oss är jättebra. Det är en väldigt skicklig fotbollsspelare som redan visat vad han har för kapacitet. Får han bara tid och fortsätter vara frisk så är jag säker på att han kommer vara redo för ännu större utmaningar, förhoppningsvis tillsammans med oss, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Haldo skrev | 2 Feb 2024 - 10:42
Fotbollz.se är i behov av flera skribenter som skriver referat via TV på bortaplan. Vad säger ni Robert och Flatte? Jag har lagt märke till att det finns även flera som skriver i forumet som kan klara av det
Frågan går även till er
Hör av er till fotbollz.se. haldo.jonsson@gmail.com
3
Gäst: Robert skrev | 2 Feb 2024 - 08:42
Det är svårt att gissa elva just nu.

Mills/Keita i mål.

Mittbackar, Suljic, Jablinski och Hedenquist, med Ghanoum och Bonde som ersättare?

Vänster ytter: Adjourmani, ingen riktig ersättare just nu. Musolitin / Hedenquist kan jag tänka mig vikarierar vid skada.
Höger ytter: N'sa med Musolitin och Hedenquist som ersättare.

Innermitt: Brendon och Sinyan, Norrby som ersättare, Marklund och Musolitin som "nödlösningar".

Ytteranfallare/ släpande anfalalre två platser, Perry, Marklund, Kroon, Musolitin, Bonnah. Där blir det hårt om att ta plats.

Anfallare: Stolt med K-G som ersättare.

Det som är tydligt är att Musolitin är en joker som kan spela lite var som helst om man tittar till förra året. Det är bra med sådana spelare i truppen som gör att laget blir lite mer flexibelt.

Jag antar vi fortsätter med 5-2-2-1 som ifjol. Om vi ska köra fyrbackslinje så tror jag Adjoumani är lite för svagt defensivt för att vara renodlad ytterback så därför tror jag på samma uppställning som ifjol.

Det ska bli riktigt skoj att se de två kommande tränignsmatcherna för att se ungefär hur vi kommer spela, även om det säkert kommer roteras mycket. :)
2
Gäst: Flatte skrev | 1 Feb 2024 - 17:16
Jättebra vilken lirare, och vilket mittfält vi har på gång.
Blir kul att se träningsmatchen 10/2 hemma.
27
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Vemdalens IF 1 - 0 Hallens SK  
  av Linus Jämting - Björn Runsten  | Igår - 22:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Igår - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Apr 2026 - 10:11 Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby
14 Apr 2026 - 09:41 Bortamatch för IFK dam igen
14 Apr 2026 - 06:09 Hemmapremiär för Kamraterna
13 Apr 2026 - 13:33 Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- No
12 Apr 2026 - 20:54 Resultat div 2 Norrland
12 Apr 2026 - 20:41 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
12 Apr 2026 - 19:41 Bilder från matchen ÖFK - Norrby
12 Apr 2026 - 17:43 Varför?
12 Apr 2026 - 14:30 Stabil inledning av kamraterna
11 Apr 2026 - 21:41 Referat: Ope IF - Selånger SK
11 Apr 2026 - 21:25 Matchens prestation
11 Apr 2026 - 21:16 Bilder från Sollefteå -Ope 2-0 (0-0)
11 Apr 2026 - 20:34 OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF
11 Apr 2026 - 19:30 Matchens överraskning
11 Apr 2026 - 17:32 Uddamåls förlust igen
11 Apr 2026 - 16:03 Startelvan i eftermiddag mot Norrby
10 Apr 2026 - 20:14 Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'
9 Apr 2026 - 22:42 Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport f
9 Apr 2026 - 21:21 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
9 Apr 2026 - 05:54 Derby dax för IFK dam
 
 
 
10
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | Igår - 20:24
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | Igår - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
1
kommentar
Så kom svackan
av Per Lagerbäck | Igår - 21:17
ÖFK gjorde egentligen en t
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook