Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HOPPET KRYMPER
av Per Lagerbäck
Publicerad 17 Okt 2022 - 09:13 

Mitt frågetecken på förmiddagens krönika kom till användning. ÖFK har kanske inte försvunnit. I alla fall inte än.

Jag börjar med vad jag borde avsluta med. Jönköping och Öster. Västerås och Jönköping. Utsikten och Trelleborg. Detta är i tur och ordning vad Norrby, Dalkurd och ÖFK har att möta innan sista omgången. Snacka om att det var skönt att Jönköping inte vann idag. De är tvingade att kämpa för fullt för att slippa kvala. ÖFK behöver faktiskt bara ta två poäng fler än Norrby och Dalkurd för att ha avgörandet i egna händer hemma mot Norrby i sista omgången. Är det möjligt? Ja, omöjligt ska det faktiskt inte vara. Men då krävs betydligt bättre spel än idag.

Ja, i dagens match gör nog ÖFK sin svagaste match sedan början av juli. Många uppträdde virrigt defensivt och det skapades färre chanser framåt än på mycket länge. I och för sig hade Dalkurd ett mycket effektivt presspel, men det räcker inte som förklaring. Ojämt mellan olika spelares insatser och de flesta spelarna gjorde under matchen ojämna insatser. Naturligtvis borde ÖFK fått ytterligare en straff, men i den sekunden tänkte sannolikt domaren tvärt "jag kan väl inte ge samma lag två straffar i samma match". Himla synd, men det hade samtidigt varit väldigt orättvist med tre poäng. Keita gjorde en kanoninsats idag, och undvek att maska alltför mycket. Försvaret synkade inte bra, men man lyckades med tur och kämpatakter hålla undan fler baklängesmål. Mittfältet hade idag sin bästa i Fritzson, även om också hans insatser svajade lite. Samtidigt fanns där planens idag sämsta spelare, Amatkarijo. Framåt hände inte tillräckligt.

Inställningen tycker jag var riktigt bra hos de flesta, och det skulle den natutligtvis vara, men jag vill ändå ge cred för den. Dalkurd spelade oerhört fult i närkamperna och jag tror att det var en bra taktik från deras sida. Jag tror att det bidrog till att ÖFK tappade sitt egna spel, då tillsammans med Dalkurds skickliga presspel. Azrafshan visste var ÖFK:s brister fanns, men till seger räckte det inte denna gång.

Nu gäller det verkligen att släppa denna match och ta en match i taget. Seger mot Trelleborg kan ge ett helt nytt tabelläge. Då kan man faktiskt vara närmare en kvalplats än man varit sedan före juniuppehållet. Alltså en endaste poäng. Vi måste ge laget chansen att reda upp detta, och uppmuntra dem till stordåd. Och hålla tummarna för Jönköping, även om det känns väldigt konstigt.

Dagens betyg var verkligen inte lätta att sätta, men till vissas sannolika förundran så tycker jag att insatsen sedd över hela matchen var klart sämre än senast mot AFC. Då fick jag kritik från ett antal individer för att jag var för positiv. Jag försökte rannsaka mig själv, men jag står kvar vid de betyg spelarna fick den gången, för under en timmes spel så var det mer än godkänt. Idag var det färre spelare som får ett godkänt betyg, och som syns på betygen tycker jag att insatserna var väldigt blandade.

Keita 5 (En närmast prickfri insats, och en lugnande faktor för laget)

Adjoumani 3 (Syntes inte lika mycket framåt, men gjorde några mycket viktiga brytningar)

Mazur 3 (Fortfarande stabil, men fler misstag än vanligt)

Novak 2 (Kanske orättvist, men det var lite ihåligt bitvis)

Mensiro 2 (Blev ofta orolig på den sidan)

Amatkarijo 1 (Vet inte om jag satt någon etta tidigare, men var det något som stämde där)

Brendon 3 (Inte samma lugnande kraft idag)

Fritzson 4 (En av hans bästa matcher på länge, även om det fanns misstag. Var en av få som skapade lägen)

Weilid 2 (Gjorde mycket bra, men lika mycket dåligt)

Karlsson Grach 2 (Hände för lite)

Bellman 2 (Lyckades inte med så mycket)

Österholm 3 (Tveksam trea, men med sin tyngd så störde han Dalkurd)

Ghanoum 3 (Får en trea för sin inställning, men borde ha blivit utvisad. Insatsen som föranledde varningen ska han ha cred för, men man riskerar inte utvisning som han gjorde. Där hade ÖFK tur med domaren)

Jag återkommer till att jag tror att det finns mycket mer att ta ut av laget, och nu gäller det verkligen att uppmuntra allt som fungerar bra. Mod och lite chansningar framåt ska uppmuntras, men mer lugn och disciplin i defensiven. Och väck Amatkarijo ur sin underliga dvala. Vi vet ju vad han kan.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Betygssättning skrev | 17 Okt 2022 - 15:05
En betygssättning på nyförvärv över säsongen vore intressant. Till skillnad från många ser jag mittförsvaret som lagets akilleshäl sett över hela säsongen. Vore intressant att veta Powells tankar runt att bygga ett mittförsvar som var hypermodernt när Rolf Zetterlunds stjärna stog i zenit och Dala Dahlqvist var given i landslaget. Det var ju ändå några år sen.
4
Gäst: Danne K skrev | 17 Okt 2022 - 13:54
Alla vill att öfk ska ta de poäng som behövs men om vi ska vara ärliga..... vad talar för det. Skapat typ 3 målchanser på de två senaste matcherna. Måste ju göra mål för att vinna men det blir svårt när man aldrig anfaller.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 00:00  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

Hede vann mot Berg på Galhammarudden IP

 
  Läs mer...  
 


 
  Ulriksfors - Alsens IF 2-0 (2-0)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 22:41  
  Ulriksfors vann ganska enkelt på "hemmaplan" i söndags!  
  Läs mer...  
 


 
  Matchreferat  
  av Torsten Lundqvist  | Igår - 18:42  
  Stuguns BK/Ragunda BK- Dorotea/Kyrktåsjö/Wilhelmina  
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Hallens SK - Ope IF 2 2-1 (2-1)  
  av Stefan Roos | Igår - 11:35  
 

Foto Stefan Roos

William Nilsson gjorde två mål och blev matchvinnare

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
22 Jan 2025 - 11:59 Forwarden Edgar Navassardian klar för ÖFK?
21 Jan 2025 - 10:32 ÖFK har förlorat hela tio spelare - ÖFK:s lagbygge inte klar
21 Jan 2025 - 09:47 Träningstider denna vecka
20 Jan 2025 - 16:25 Redan i dag körde Nebiyou Perry hårt på SEP-Arena i Krokom
20 Jan 2025 - 14:06 JHFFs repskap 2025 avklarat
20 Jan 2025 - 13:01 Nebiyou Perry klar för ÖFK ytterligare ett år
19 Jan 2025 - 10:30 Spelarbetygen
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:57 IFK Östersund herr behåller sina tränare
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
 
 
 
7
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
1
kommentar
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook