Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - GIF SUNDSVALL 0-2 (0-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2025 - 16:49 Uppdaterad 1 Mar 2025 - 21:21

Andra träningsmatchen mot GIF Sundsvall, denna gång på hemmaplan, blir lika intressant som den förra. Det väcker alltid stort intresse att se hur lång Livani hunnit med sitt lagbygge. Det får ta lite tid, men inriktningen är spikad. Vi räknar med att de mesta ska vara färdigt byggd när ÖFK gör debut på bortaplan mot Trelleborgs IF.

Här kommer startelvan och ersättare:

Frank Stople, Theodor Johansson, Philip Bonde, Ali Suljic, Ziad Ghanoum, Albin Sporrong, Simon Marklund, Adrian Edqvist, Ahmed Bonnah, Nebiyou Perry, James Kirby

Ersättare: Adam Ingi Benediktsson, Sunday Anyanwu, Edgar Navassaradian, Michael Oluwayemi, Henrik Norrby, Erick Brendon, Yannick Adjoumani, Jamie Hopcutt, Arvid Holgén, provspelaren David Bendri

Nu börjar matchen:

Vi lägger märke till att Brendon sitter på bänken. Det är sällan vi ser det.

Det blev en halvlek som ÖFK kan vara nöjd med.

Det blev till att börja med ganska öppet spel. Båda lagen kom igång ganska bra från start och satsade offensivt.

ÖFK fortsatte sitt fina spel, men ju längre matchen led så åstadkom inte GIF så värst mycket och till slut nästan inte något i i anfallsväg.

Vi fick se ett ganska stillastående och fantasilöst lag.

Deras farligaste vapen var hörnorna, men man kom inte heller där fram i några farliga lägen

ÖFK dominerade matchbilden ganska så eftertryckligt.

ÖFK var bättre på det mesta.

De hade bättre press och större bollinnehav och kom ganska så ofta fram i anfall omväxlande med raka bollar och med flera löpningar som kanske kunnat nyttjas bättre. ÖFK spelade sig även fram i fina anfall men det var avsluten som ibland saknades. Det blev det ändring på det efter drygt efter en halvtimmes spel.

Framspelad av pigge Marklund visade Kirby vad han går för.

Han krutade på ett kanonskott som prickade ribbkrysset så målet skakade. Efter det så lossnade det för ÖFK och man kunde skapa flera farliga chanser och avslut.

De flesta anfall kom på vänsterkanten där Perry var aktiv. Mycket gjorde han bra, men ett par gånger borde han nog ha passat istället för att skjuta.

Slutsatsen efter första halvlek var, att ÖFK borde gjort något mål på de chanser man hade.


Liksom i förra matchen kom Giffarna ut till i andra halvlek betydligt piggare än i den första. De kontrollerade andra halvlek ganska bra främst genom sitt starka försvarsspel

Deras spel blev mera rörligare, passningarna säkrare och anfallen blev något flera, ÖFK:s dominans var bruten. Det trodde vi skulle slippa se i denna match. Visserligen så höll ÖFK emot bättre i denna andra halvlek än i förra matchen, trots en utvisning,

Men ändå, kort sagt så blev det en annan matchbild.

Delvis kan det bero på att det var många byten i båda lagen, men inte allt. GIF var pigga redan från start och före bytena då hade ÖFK bara gjort ett byte.

Halvleken förflöt utan att ÖFK inte kunde åstadkomma så mycket, i varje fall inte som i första halvlek, men visst glimtade man till då och då och visade klass. Som i 73:e minuten då ÖFK skapade kalabalik i GIF:s straffområde och Brendon sköt ett hårt skott som målvakten täckte.

Dessförinnan var det två händelser som var iögonfallande och som vi kommer mest ihåg.

Den första händelse inträffade i 56:e minuten målvakten Stople i ÖFK gjorde en helt omotiverad utrusning och lämnade målet helt öppet. Bollen hamnade hos en GIF- spelare som sköt mot mål. Adjoumani var ytterst nära att stoppa bollen som försmädligt kunde rulla i mål.

Den andra händelsen inträffade 69:e minuten då inbytte Sunday skulle stoppa in friställd spelare genom att hålla i honom i målschansläge. Detta renderade Sunday en frilägesutvisning. Han hade då varit på plan i nio minuter

Det blev en halvlek där GIF var det något bättre laget, även om deras mål var i onödigaste och enklaste laget. Det var ett stort misstag som orsakade det första och i det andra var det en onödig markeringsmiss.

Målchanserna hos de båda lagen var, trots, allt lätt räknade i andra halvlek..

Ibland hettade matchen till. Det är ovanligt för att vara en träningsmatch. Domaren Mella hade fullt med att visa korten.


Nu får ÖFK utreda och diskutera varför man inte håller lika bra standard i andra halvlek. Går det att skylla på nedträning och att man därför inte orkar i två halvlekar?

På onsdag får vi ett ny test mot Örebro SK.

Johansson, Marklund, Bonnah, Bonde, Edqvist delvis Perry stack ut lite extra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:14  
 

Jenny, Malin, Alfons och Elliot, Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42  
 

Arkivbild

Det är alltid lättare att träna efter en seger och så får spelarna nu se fram emot sin första seriematch på Jämtkraft Arena. Det lockar och kan knappast bli bättre och vi är stolta efter vinsten mot Varberg. Det sprider optimism hos oss och vi hoppas på flera framgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 21:21  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fyra medarbetare som bevakar matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Derby dax för IFK dam  
  av Classe Olofsson  | 9 Apr 2026 - 05:54  
 

Lördag 11/4 kl 14 NP3 Arena.... Sundsvalls Dff - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 11:02 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
17 Sep 2024 - 07:36 derby dax i dam tvåan
16 Sep 2024 - 22:11 Den väldiga allaktivitetshallen i Krokom börjar visa sitt rä
16 Sep 2024 - 21:57 Referat: Ope IF - Östersunds FK
16 Sep 2024 - 21:47 Anders Cederberg ny ordförande i Östersunds FK Elitfotboll A
16 Sep 2024 - 20:05 Rapport från träningen
16 Sep 2024 - 17:03 Slaget om Norrland
15 Sep 2024 - 23:08 Resultat Spelomgång 19 div.4 Jämtland 2024
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36
3
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
1
kommentar
Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen 
av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42
Arkivbild Det är alltid l
1
kommentar
Härliga tre poäng
av Per Lagerbäck | 6 Apr 2026 - 17:05
Det var uppenbart ett genidrag att
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook