Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TÄTT MED MATCHER NU
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2025 - 15:37 

ÖFK fortsätter att plocka poäng i de flesta matcherna och prestera bättre än vad de flesta gissat, men oerhört mycket skador bekymrar, liksom onödiga misstag.

Vi kan konstatera att ÖFK fortsätter att gäcka medias tips. I Superettan har det gått bra när man tippats i botten och dåligt när media trott på en relativ topplacering. I år ser det i huvudsak riktigt bra ut och nn hel del har blivit bättre i år jämfört med ifjol, men en del har också blivit sämre.

Farten och pressen har blivit tydligt bättre, liksom kämpainsatserna. Vi ser ett större självförtroende med bollen, även om det på vissa håll leder till onödigt tappande av densamma. Många mål har kommit genom ett bra passningsspel och att man har oftare överraskat motståndarna. Fortsätt med att överraska. Då blir det svårare att försvara sig.

Däremot har sättet att hantera bollen nära det egna målet närmat sig ett huvudlöst sätt att fungera. Jag tror att nästan hälften av de insläppta målen kommer efter totala misstag, där man aldrig hade behövt utsätta sig för risken med ett annat tänkande. Utan att ha kollat det i detalj, så är jag rätt säker på att ÖFK nu legat på minst Allsvensk kvalplats om dessa misstag inte gjorts.

Ingen ska kunna få mig att tycka att det igångsättande av bollen som ÖFK denna säsong alltför ofta ägnar sig åt är funktionellt, bara för att många andra tränare verkar förorda ett liknande spel. Ett sådant spel fungerar bara om man är tydligt skickligare än motståndarna med bollen. Och inte ens då ska det väl behövas sex- sju passningar runt eget straffområde samtidigt som motståndarna jagar bollen. Tillräckligt skickliga lag har alltid säkra alternativ att snabbt ta sig vidare.

Sedan tycker jag att alla skador är ett stort bekymmer. Jag kan ju inte annat än att gissa på att en anledning till alla dessa skador är för hårt drivande på träningarna för tidigt på säsongen. En upptrappning av träningsintensitet må bäst ske mer successivt. Nu blir det alldeles för lite rotation på startelvan, och jag sörjer fortfarande att Brendon tycks vara på väg från staden. Visst, han är inte den rappaste spelaren, men rätt använd skulle han ha kunnat ge en större trygghet i många av uppspelsfaserna. Skador på andra spelskickliga mittfältare och bristen på hungriga OCH bollskickliga anfallare känns också av.

Jag tror att jag kanske charmats lite för mycket av det som är bra, så att jag inbillar mig att kamp om uppflyttning skulle vara fullt möjligt, och att jag därför har lite för höga förhoppningar inför varje match. Och därför också lite för lätt blir besviken. istället för att uppskatta de framgångar som kommer och den utveckling som skett. men visst tror jag fortsatt på att det ska vara möjligt att smyga med toppen, om man tar tag i de svagheter som finns i lagspelet. Och hittar man spelet som visades upp i första halvleken mot Örgryte, då är man ett topplag.

Så, nu håller vi tummarna för en effektiv insats mot Västerås ikväll utan onödiga misstag, men med lugnt och bestämt försvarsspel och med snabbt, innovativt och överraskande anfallsspel.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Genrepet vinner Kamraterna  
  av  Classe Olofsson  | Idag - 05:28  
 

IFK Östersund - Fränsta ik 5-1 (1-0) Mål IFK: Isac Häggman 2, Erik Gustavsson, Joel Sundqvist, Sebastian Lundbäck

 
 


 
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:36  
 


Två matcher spelade:

Svartviks IF - Cosmos FK 3-0 (3-0 )

Järpen - Sollefteå 0-0

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Aug 2024 - 09:26 Seger med 2-0 mot Brunflo
19 Aug 2024 - 20:59 Trelleborgs målvakt Andreas Larsen bäst på plan, men ÖFK:s E
18 Aug 2024 - 21:50 Ope2 dam - Vemdalen dam 0-1 div3 - Bilder från matchen
18 Aug 2024 - 21:30 Om före detta detta mittbacken i ÖFK Thomas Isherwood
18 Aug 2024 - 19:16 Omgångens prestation div 3 mellersta Norrland
18 Aug 2024 - 19:11 Referat: Heffnersklubban BK 2 - Ope IF
18 Aug 2024 - 18:39 Sagt efter matchen Trelleborg - ÖFK
18 Aug 2024 - 11:19 Erick Brendon gjorde det mesta rätt - blev Trissvinnare mot
17 Aug 2024 - 22:08 Bittert slut på Vångavallen
17 Aug 2024 - 22:03 Obbola IK -Ope IF 1-2. Bilder från matchen
17 Aug 2024 - 20:09 Blytung förlust för ÖFK på övertid - borde ha avgjort i förs
17 Aug 2024 - 16:52 IFK Östersund-Umeå FC Akademi 4-1 (1-0)
17 Aug 2024 - 16:17 Frösö IF-Skellefteå FF 0-3 (0-0)
17 Aug 2024 - 15:16 Matchens överraskning
17 Aug 2024 - 15:14 Matchens prestation
17 Aug 2024 - 12:01 Startelvan
17 Aug 2024 - 11:55 Malcolm Stolt förlorad för ÖFK? - inte med i dagens trupp mo
17 Aug 2024 - 10:16 Palmernas stad i Sverige
16 Aug 2024 - 23:13 Spelomgång 15 div.4 Jämtland 2024
16 Aug 2024 - 21:50 Inför matchen: Trelleborgs FF - ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
m
av Haldo Jonsson | 4 Apr 2026 - 12:07
Kort rapport från träning
2
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
1
kommentar
 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
av Agne Svärd | Igår - 22:36
1
kommentar
Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varfberg
av Haldo Jonsson | 3 Apr 2026 - 16:41
Foto Varbergs hemsida
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet igår kl 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook