Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK BORDE HA AVGJORT I FÖRSTA HALVLEK
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Mar 2024 - 12:55 Uppdaterad 23 Mar 2024 - 17:20

Skövde AIk - ÖFK 1-0 (0-0)

De här är en match där ingen av lagen har hemmaplan. ÖFK möter Skövde AIK i genrepet i Borlänge.

Skövde är ett lag som inte alltid har varit trevliga att möta. De har dragit ner tempot och satsat hårt på fasta situationer och långa inkast. Inför säsongen har Skövde värvat ganska friskt.

Kanske Skövde med hjälp av de nya har ändrat taktik? Vi får se i dag under matchen.

Det blir ingen lätt match för ÖFK i dag. Skövde är underskattade av fotbollsexperterna.

ÖFK:s startelva: Arnold Origi, Kevin Jablinski, Ali Suljic, Yannick Adjoumani, Jakob Hedenquvist, Erick Brendon, Nebiyou Perry, Albin Sporrong, André Nader, Ahmed Bonnah, Simon Kroon

Matchen sätter igång.

Det blev en halvlek som ÖFK kan vara nöjd med förutom att man missade två solklara chanser.

ÖFK vann klart på poäng mot ett Skövde som hade mycket svårt att hitta fram till några klara målchanser. ÖFK var bättre i det mesta. Man hade större bollinnehav, bättre passningsspel och betydligt flera chanser att göra mål på.

Vi ska samtidigt berömma Skövde för att de övergivit sitt tidigare trista spel. Nu försökte de spela sig fram till chanserna.

ÖFK imponerade med ett snabbt passningsspel och förmåga att hålla bollen länge i anfallsläge. Ibland gick det lite för snabbt och man tappade bollen i anfallsläge.

Man satte ofta pressa på Skövde som dock försvarade sig med bra försvarsspel, som var deras bästa lagdel. Ibland var ÖFK lite oförsiktiga med bollen i anfallsläge och det blev bolltapp.

Matchbilden i första halvleken var att ÖFK startade piggt med mycket hög press. Man kom fram i fina och långa anfall som flera gånger var nära att resultera.

Eftre 15 minuter skulle ÖFK ha gjort 1-0. Efter ett mycket fint anfall då bollen gick som på ett rep mellan spelarna, så gick bollen till Adjoumani. I stort sett stående på mållinjen lyckade han få bollen över mål. Bollen gick rakt upp.

I 30:e minuten blev det ett långt speluppehåll. En Skövdespelare blev liggande och måste bäras ut på bår efter en knäskada.

ÖFK: s anfall gick ofta till höger efter långa passningar främst av Jablinski. Inläggen från höger skapade farligheter för ÖFK som Skövde hade svårighet att försvara sig emot sig emot, men något mål blev det ändå inte.

I 39:e, i 42:a och 43:e minuten så luktade mål för ÖFK med Perry som den store dirigenten, men avsluten var inte bra.

Det som Det ÖFK inte klarade av i denna match var just förmågan att göra mål. Det är helt klart, att ÖFK skulle ha kunnat lett med ett par mål i första halvlek och därmed avgjort matchen. När man inte gjorde det öppnade man för att Skövde kunde komma igen i andra halvlek och det gjorde de.

Det var ett problem för ÖFK i första halvlek

ÖFK startade med ett visst övertag i andra halvlek med en hörna och en frispark som var resultatlösa. Tempot från början var ganska lågt från båda lagen och det hände inte så mycket förrän i 58:e minuten, då Skövde gjorde 1-0 efter snabbt samspel framför mål. ÖFK:s försvar hann inte med utan Skövdes bästa spelare Engström kunde göra mål på nära håll.

Det kändes som en kalldusch, och var inte rättvist om man ser till vad som hänt tidigare under matchen.

Efter målet gick Skövde över till en annan taktik, Man flyttade ner laget och täckte ytor gjorde det trångt för ÖFK och satsade på kontringar.

Det blev ingen rolig halvlek. ÖFK hade svårt att få spelet att flyta och försökte och försökte flera gånger men de fick stångas mot ett aggressivt Skövdeförsvar som de hade svårt att öppna.

ÖFK hade bästa chansen i andra 76:e minuten då inbytte Nsa kom till ett avslut i bra läge efter bra förarbete av Perry. Bollen gick dock över.

ÖFK bytte friskt, men det förändrade inte spelbilden nämnvärt.

I 80:e hade Bonnah ett skott strax utanför och i 85:e hade likaledes inbytte Norrby ett skott utanför. Det var i stort vad som hände för ÖFK i andra halvlek. Skövdes målvakt hade det ganska lugnt.

I slutet av matchen var Skövde nära att göra 2-0 på ett skott alldeles vid stolproten, men Origi gjorde det bra och räddade.

Det var en match som ÖFK skulle ha vunnit men det räcker inte att spela bra ute på plan. ÖFK måste skjuta mera och göra mål på chanserna.

Det var mycket som var bra. Spelet i första halvlek och de många individuella prestationerna kan ÖFK ta med sig hem och spinna vidare på.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 23 Mar 2024 - 22:55
Spelet var öfk flera klasser bättre än Skövde, men Bonnah var verkligen ingen bra central anfallare idag. Med en riktig anfallare hade vi nog vunnit enkelt idag. Det saknades rörelse sista tredjedelen och det gör att det är enkelt att försvara. Trots det borde vi ha gjort flera mål idag.

Nader har gjort det klart bättre när han har spelat som central anfallare och för mig borde han starta där mot Sundsvall. Sen har vi nog en ny anfallare på plats eller Stolt frisk.

Musolitin saknades idag också med sina offensiva löpningar.
2
Gäst: Supporter skrev | 23 Mar 2024 - 14:22
Dåligt tempo och för omständigt ingen skärpa framför mål.Vad man saknar en riktig målgörare! Det kan faktiskt bara bli bättre!E
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: tandsbyns fk - offerdals if 0-2 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 10:34  
 

Matchen mot Offerdal resulterade i en 0–2-förlust efter ett tidigt baklängesmål och en missad kvitteringschans i slutskedet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt före matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:13  
   
  Läs mer...  
 


 
  Helgens matcher  
  av Per Lagerbäck  | Idag - 09:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:55  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Sep 2024 - 05:41 storseger i derbyt för ope if
20 Sep 2024 - 21:14 Resultat div 3 mellersta Norrland
20 Sep 2024 - 19:51 Resultat div 2 Norrland
20 Sep 2024 - 15:02 .Simon Marklund bäst på plan mot GIF Sundsvall
20 Sep 2024 - 11:10 Helgens matcher
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
18 Sep 2024 - 22:03 Matchens prestation
18 Sep 2024 - 21:50 Matchens överraskning
18 Sep 2024 - 21:26 Ridån ner
18 Sep 2024 - 18:02 Startelvan
18 Sep 2024 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 10:38 Jag har aldrig gillat Östersund
17 Sep 2024 - 16:27 - Ett av de viktigaste derbyna klubbarna emellan som någonsi
17 Sep 2024 - 11:02 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
17 Sep 2024 - 10:39 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
 
 
 
9
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook