Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ETT SJÄLVFÖRTROENDE IN ABSURDUM - HJÄLPER ELLER STJÄLPER?
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Nov 2022 - 21:06 Uppdaterad 11 Nov 2022 - 23:48

Falkenbergs tränare Cristoffer Andersson

ÖFK har klarat av första matchen i kvalet mot Falkenberg och man gjorde det bra. Det var en match som jag var mycket rädd för, efter all den information om lagets styrka och målfarlighet som man hört från klubben.

Oavgjort är ett bra resultat för ÖFK att bygga vidare på när kombattanterna skall mötas igen på Jämtkraft Arena på söndag.

Det är nya förutsättningar som gäller på söndag så ta inte ut någon seger i förskott för ÖFK, för även om Falkenberg snarast gjorde ett ganska så mediokert intryck i går, så kan de tända till i just den matchen.

Har man hemmamatch i första kvalmatchen är inställningen och nästan kravet att man ska vinna för att ha ett bra utgångsläge i matchen på bortaplan. Falkenberg erkänner inte detta, utan istället tycker de, att oavgjort är ett bra resultat. Efter matchen låtsas man inte om att man givetvis är besviken.

Någon tanke på ödmjukhet finns inte. Falkenberg har självförtroende in absurdum, som knappast styrker klubben, kanske heller stjälper.

Man vill inte fundera över och inse att man har några svagheter. Det har alla lag.

Nej, man ger istället ÖFK:s spelare tändvätska inför matchen, när man nedvärderar ÖFK genom att en spelare säger: "-Vi ska fara upp och slakta ÖFK på söndag. Där ett anmärkningsvärt uttalande. Den ende som funderat lite över situationen är tränaren Cristoffer Anderssion som tycker, att det var lite annat att möta ett lag från Superettan än lagen i dv 1 södra.

ÖFK håller sig mera med båda fötterna på jorden. Man känner tacksamhet, att man nått så långt som till kval och är ödmjuka inför det. Inga stora åthävor, ingen slår sig på bröstet. Nej, man har bara tankarna på att göra en bra match. Det kan göra att ÖFK har en fördel inför matchen på söndag, samtidigt som man kan räkna med att spel på hemmaplan brukar passa ÖFK.

ÖFK kom hem redan vid 11.00- tiden idag. Tacka Magnus och Stefan för det. Mycket bra gjort att, med mycket kort varsel ordna en sådan bra hemresa. Det innebär att ÖFK kan börja träna lördag och kommer att vara tämligen utvilade till söndagens match, trots att tidsmarginalen mellan matcherna är mycket kort.


Vad kan vi förvänta oss av Falkenberg på söndag?

Jo, ett mycket revanschsuget lag. Trots bortaplan är man helt inställda på att det blir seger.

Falkenberg har varit outstanding i årets serie på hemmaplan Att inte förlora någon match under hela säsongen är beundransvärt.

Tur för ÖFK är att Falkenberg inte är lika bra på bortaplan. Där är man mänskliga. Falkenberg har förlorat fyra matcher, vunnit sju och spelat oavgjort i fyra. Många mål har man dock gjort på bortaplan.

Normalt har Falkenberg giftiga forwards, även om de inte visade det senast. Då hade man bara ett skott på mål och det gick in. Det var ett mål som dessutom inte skulle ha godkänts. Det var frispark för ÖFK strax innan, men den ojämne domare blundade.


Nu ska jag gå hem och kolla på Lars Larssons första litterära bok.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:32  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:51  
 

Ytterhogdal överraskade

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Mar 2026 - 19:37 Vinst/förlust för IFK dam
21 Mar 2026 - 16:52 Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC
21 Mar 2026 - 15:05 Vinst för kamraterna
21 Mar 2026 - 15:03 Startelvan i eftermiddag
21 Mar 2026 - 14:40 Glädjens dag för två akademispelare som tar steget upp
21 Mar 2026 - 11:00 DM matcher lördag herr och dam
20 Mar 2026 - 22:35 Rsultat senior-DM en match
20 Mar 2026 - 20:28 Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC
19 Mar 2026 - 15:59 Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öF
19 Mar 2026 - 11:19 Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
18 Mar 2026 - 20:33 Spanjor klar för ÖFK
18 Mar 2026 - 14:02 Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse
17 Mar 2026 - 12:26 Fågel, fisk eller däremellan?
17 Mar 2026 - 07:35 Gottne väntar till helgen
16 Mar 2026 - 21:55 ÖFK:s nya spelare 2026 betygsatta
15 Mar 2026 - 17:47 IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen
15 Mar 2026 - 15:04 Effektivare Västerås SK vann klart
15 Mar 2026 - 13:01 Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK
14 Mar 2026 - 20:58 Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i
14 Mar 2026 - 18:48 Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir
 
 
 
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
3
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook