Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VÄGEN FRAM TILL BILDANDET AV ÖSTERSUNDS FOTBOLLSKLUBB (ÖFK)
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Jan 2023 - 22:06 Uppdaterad 28 Jan 2023 - 22:09

"Det var med ångest som vi beslutade att ÖTFF skulle upphöra som förening. Det var ett vågat och modigt beslut mot spelarnas vilja. Det var definitivt inte roligt att lägga ner en kamratförening där alla trivdes." (Tidningsurklipp från ÖP)

Efter vinsten i div.4 blev det ytterligare ett sammanslagning för Torvalla FF. Denna gång med Östersund FF (ÖFF)

Det nya klubbnamnet blev Östersund/Torvalla FF. Förkortat ÖTFF. Östersunds FF var en från IFK Östersund baserad förening. Det var en kamratföreing som hade en hel del bra spelare och de hade även Torvalla FF. När sammanslaningen blev klar mellan Torvalla FF och Östersunds FF blev ÖTFF en fotbollsmässigt stark förening som gick rakt genom seriesystemen.

Det blev bara en förlustmatchen tills man nådde uppp till div3, men sedan blev det stopp.

ÖTFF blev rikskändis när man i Expressen jämfördes med Ljungskile, som då hade startat en snabb vandringen upp till Allsvenskan. Östersunds FF upphörde som förening efter det att man slogs ihopp med Torvalla FF. Även ÖTFF upphörde som förening sedan man gått upp i div 3.

Generell Information
Hemort Ope
Kommun Östersunds Kommun
Hemmaplan Saknas
Komplett namn Fotbollsförening
Bildad Saknas
Distrikt Jämtland/Härjedalens FF
Hemsida Hemsida saknas
Facebook Facebook sida saknas
Övrig Info Hette tidigare Videogott/Torvalla FF. Bytte namn till Östersund/Torvalla FF efter en sammanslagning med Östersunds FF.

Detta är ÖTFF:s klubbmärke. Det var ritat av den då kände teknaren Karl Ivar i ÖP.

För att ÖFK skulle kunna bildas var alltså ÖTFF tvungen att upphöra som förening. Detta med anledning av att ett nybildat ÖFK skulle överta Opes plats i div 2. Tvåan på den tiden var nästan jämförbar med dagens Superetta i svårighetsgrad. Att ÖFK fick starta seriespelet på så pass hög nivå var viktigt.

Det var många som undrade hur ÖTFF:s styrelsebeslut skulle bli, nedläggning eller inte av ÖTFF? När vi samlades för extra årsmöte för att besluta var spänningen stor hos fotbollsintresserade.

Inte alla i styrelsen ville att ÖTFF skulle upphöra och de flesta spelarna var emot det.

Det var med ångest som vi beslutade att ÖTFF skulle upphöra som förening. Det var ett vågat och modigt beslut mot spelarnas vilja. Det var definitivt inte roligt att lägga ner en kamratförening där alla trivdes.

När jag gick hem efter mötet funderade jag på om nedläggningen av ÖTFF var ett klokt beslut, men det var enda möjligheten att vi skulle kunna få till stånd ett elitlag i fotboll i stan. Det var den starka tron på att det var viktigt med ett elitlag i Östersund som avgjorde frågan.

På bilden ovan kan vi skönja Fredrik Aliris, som sedan blev en viktig mittback i ÖFK. Lars Oscarsson är inte med på bild, men gick sedan till ÖFK som allsvensk vänsterback. Håkan Roos kanslichef J/H Fotbollsförbund och troligen förre ordföranden i IFK Östersund, Pelle Lindblad, finns även de med på bilden.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1) matchen pågår  
  Idag - 17:19  
 

2:a halvlek pågår

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort mot tabell fyran  
  av Classe Olofsson  | Idag - 16:54  
 

IFK Östersund- FC Djursholm 0-0

 
 


 
  Startelvan mot IFK Norrköping i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:32  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Maj 2026 - 21:47 Bilder från Selånger SK-Ope IF 3-1 (2-1)
9 Maj 2026 - 21:45 Sagt efter matchen
9 Maj 2026 - 18:57 Resultat och tips div 3 mellersta Norrland
9 Maj 2026 - 17:58 ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)
9 Maj 2026 - 17:47 Matchens prestation
9 Maj 2026 - 16:37 Tuff match gav en poäng
9 Maj 2026 - 15:36 Matchens överraskning
9 Maj 2026 - 15:34 Tre poäng hade varit härligare
9 Maj 2026 - 12:23 Helgens matcher
9 Maj 2026 - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag
8 Maj 2026 - 20:45 Det finns anledning att känna en viss optimism
8 Maj 2026 - 20:36 Kort rapport från träningen
8 Maj 2026 - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg
8 Maj 2026 - 09:43 Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem fö
7 Maj 2026 - 21:32 Resultat och tips div2 Norrland herrar
7 Maj 2026 - 20:56 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
7 Maj 2026 - 14:13 En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mo
7 Maj 2026 - 08:57 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF 2-1 (1-0)
6 Maj 2026 - 22:25 Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic
6 Maj 2026 - 22:08 Resultat spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av | Idag - 17:19
2:a halvlek pågår
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook