Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VISST FÅR ÖFK NYTTA AV SINA SENASTE NYFÖRVÄRV
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Apr 2023 - 17:05 Uppdaterad 4 Apr 2023 - 18:32

Två av dem imponerade mot GAIS

Foto: Thord-Eric Nilsson

Det finns fortfarande ÖFK spelare som vi inte sett tidigare spela på Jämtkraft Arena. Det gäller främst de senast tillkomna. Det fanns därför intresse för att titta lite speciellt på dem i matchen mot GAIS.

Fotbollz.se vill påstå att vi har mycket att vänta oss av dem. Det kunde vi lägga märke till i deras första match i ÖFK.

Här är några positiva noteringar:


Mykola Musolitin är en spelare som vi inte sett så mycket av tidigare. Mot GAIS fick han starta. Det var ett bra beslut av Magnus Powell.

Fotbollz.se blev imponerad av hans framfart på plan. Det är tillskott av sådana spelare ÖFK behöver. Det är en bra värvning.

Mykola är aggressiv på plan och han har hög ambitionsnivå. Han är orädd, löpstark och söker sig alltid framåt i banan. Med sin snabbhet är han inte rädd att utmana. Dessutom är han är skottvillig.

Han kan bli en av attraktionerna denna säsong. Det var många superlativ, men det är, enligt min mening, inga överdrifter.


André Nader har jag inte sett så mycket av tidigare, eftersom han mest suttit på bänken. Nu fick jag se honom på nära håll och granska honom. Även vad gäller honom, blev jag imponerad.

Nader visade upp ett moget spel och har ett tryggt uppträdande på plan och han har bra blick för spelet. Han spelar vårdat, är följsam i sina rörelser med boll och han är bra passningsspelare.

Calvin Kabuye kom in som avbytare. Fotbollz.se var nöjd med vad vi såg.

Han kan bli en tillgång för ÖFK när han blir lite mera varm i kläderna. Det finns faktiskt mycket fotboll i Calvin.

I matchen mot GAIS blev han lite för ivrig – ”het på gröten" - i vissa situationer i sina självuppställda krav för att göra ett gott intryck. När han spelat någon match till kommer det att försvinna, då blir han mera hemmastadd och har lärt känna alla spelarna. I vissa stunder påminner han om Simon Kroon.

Fotbollz.se tror på honom. Han vill mycket, han är löpstark, snabb och har offensivt tänk.

Teodore Rask ersatte Novak som mittback och han gjorde det bra i sin första match i ÖFK. Han sattes inte på några svåra prov, men vi kunde se genom hans uppträdande, att han var fotbollsutbildad för sin roll. Han spelade lugnt och visade att han har blick för spelet och han är en bra passningsspelare.

Jag kan inte avsluta förrän jag nämnt Amatkarijos frispark av världsklass och Sinyans driv i steget när han för bollen framåt.




 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Martin Nylander skrev | 4 Apr 2023 - 20:40
Inför Örebro hoppas jag Powell har en idé hur man ska hantera motståndarnas yrväder framåt. Tidigare år har Örebro varit fysiskt starka och storväxta, det är man inte längre. Istället är man ett lag med flera speedkulor, det kommer ÖFK få erfara, det kommer att gå undan i omställningarna. Inget drällande från Keita. Ghanoum bör starta i mitten för att få in snabbhet i mittförsvaret.
7
Gäst: Andre Nader skrev | 4 Apr 2023 - 17:33
Bra inhopp av Nader. Borde kanske starta på högerbacken ?
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Okt 2024 - 12:06 Startelvan i dag
26 Okt 2024 - 08:58 Resultat juniorfotboll i dag
25 Okt 2024 - 13:13 Nu gäller det
25 Okt 2024 - 10:19 Följ Utsiktens BK - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2024 - 23:20 Utsiktens BK - en svårstyrd skuta som kan hamna på grund
24 Okt 2024 - 14:29 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
23 Okt 2024 - 18:01 sista matchen mot serietvåan
23 Okt 2024 - 16:41 Medlemsinformationen i går kväll - många viktiga frågor togs
22 Okt 2024 - 11:20 Betyder fotbollen något för samhällets utveckling?
21 Okt 2024 - 11:39 Player of the match ÖFK- Landskrona -Yannick Adjoumani
20 Okt 2024 - 21:32 Tränaren i Ope, Petter Magnusson gör en sammanfattning av sä
20 Okt 2024 - 21:15 Det var viktigt det som hände efter matchen mot Landskrona
20 Okt 2024 - 16:13 Bilder från ÖFK - Landskrona 2-1 (0-0)
19 Okt 2024 - 22:20 Sagt efter matchen ÖFK - Landskrona
19 Okt 2024 - 21:56 Ytterhogdalvinst mot Bergnäset! 🏐🏐🏐
19 Okt 2024 - 19:58 ÖFK - Landskrona BoIS 2-1 (0-0)
19 Okt 2024 - 19:32 ifk förlorar mot seriesegrarna
19 Okt 2024 - 18:38 Ope IF kvar i div 3 mellersta Norrland
19 Okt 2024 - 18:34 Matchens prestation
19 Okt 2024 - 17:35 Sanslöst viktig seger
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
3
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook