Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

'STARTELVAN FRÖSÖ IF, DIV 2 - TIDIGARE AKADEMISPELARE'
av Johan Lidenmark
Publicerad 7 Apr 2023 - 18:10 

Vi är ÖFK! Vi är Akademin!

Vi är ÖFK! Vi är Akademin!

I Frösö IF, Div 2, seriepremiär borta mot Sandvik i Umeå startade 3 spelare som är utbildade i ÖFK Akademi

  • Alvin Westin (02)
  • Felix Lidenmark (03)
  • Nils Sjödin Tander (03)

Och bland ersättarna fanns ytterligare en Akademispelare

  • Wasy Burhan

Matchen slutade oavgjort och det var skönt för Frösö IF (nykomlingar) att få med sig 1 poäng från gårdagens seriepremiär i Div 2, Norra. Akademin önskar dem lycka till med sitt seriespel.

ÖFK Akademi är den mest hållbara investeringen för ÖFK och våra seniorlag i regionen. De av våra utbildade Akademispelare som inte direkt tar sig upp i A-team, kommer med största sannolikhet vara en tillgång till det seniorlag den enskilda spelaren väljer att spela med i regionen utifrån spelarens framtida ambitioner.

Det finns flera vägar att nå toppen av sin karriär inom fotboll, och som vi påpekat några gånger så är Akademi-spåret ett av de spåren som har den tydligast vägen fram till landslagsspel idag.

För regionen, Östersund och ÖFK är Akademi en viktig utbildningsinstitution, detta då Akademin jobbar för att spela i den tuffaste matchmiljön på nationell nivå (den här säsongen: P16 i Pojkallsvenskan), samt träna i tuff och konkurrensutsatt miljö.

Det tar några år att få en utbildning att sitta hos varje enskild spelartalang, och de behöver skolas över tid. Detta är en stegvis utbildning, där hänsyn tas till fysik, mentalt, spelarförståelse och teknik - tillsammans med hur jobba och utbilda sig i olika arbetssätt samt lag och individuella principer. Med målbilden för Akademin är göra spelaren förberedd för att vara redo för ev distrikts- och landslagssamlingar.

Att ta en plats i en elitlags-trupp och få spela i Allsvenskan/Superettan (Elit) eller Div 1 är ett stort och tufft steg. Detta gäller oavsett om en spelare tillhört en av största Akademierna i Sverige eller om spelaren varit skolad i en mindre Akademi. Exemplevis fick ÖFK-truppen en fin förstärkning genom lån av 19-åringen Calvin Kabuye från AIK precis för transferfönstret stängde.

Det är därför viktigt för regionen att vi har seniorlag i de högsta divisionerna under Elit (just nu IFK OSD och Frösö IF, Div 2), så en spelare kan få ytterligare fin utbildning på seniornivå för att kunna ta sig vidare och nå så långt med sin fotbollsdröm.

Akademin

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Ironiskt skrev | 10 Apr 2023 - 07:34
Det ironiska i denna skrivning är ahh de enda lokala spelarna med a-lagskontrakt har blivit fostrade i IFK Östersund.
1
Gäst: Fina ord skrev | 7 Apr 2023 - 22:43
Men finns det faktiskt substans bakom?

IFk Ösd mister ett helt pojklag, förutom 3-4 killar - var är hållbarheten för dem?

En akademi med en budget på fem miljoner kronor(som i år), har större budget än ngn annan a-lagsverksamhet. Är det hållbart att ha en akademi med syfte att skapa elitspelare? Vad är kostnaden att få fram en elitspelare vart tjugonde år?

T ex IFK Ösd har lyft flera egna produkter genom åren som gör bra ifrån sig i div 2 nivå, har de verkligen sämre verksamhet än ÖFK trots 10 gånger mindre budget?
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Okt 2024 - 09:39 Svagt agerat av östersunds kommun
15 Okt 2024 - 23:01 ÖFK har fått bud på Yannick Adjoumani
15 Okt 2024 - 11:25 Kvalfeber
15 Okt 2024 - 11:20 Ken Sema satsade pengar till ÖFK? - En klubb som jag håller
14 Okt 2024 - 22:36 Glädjen stod högt i tak i dag i ÖFK
14 Okt 2024 - 17:42 Ytterhogdals IK har fyllt 100 år
13 Okt 2024 - 17:27 Svårt krisläge i ÖFK
12 Okt 2024 - 19:43 Kvalseger för Ope IF. Forsmo IF - Ope IF 0-3 - Nu bilder frå
12 Okt 2024 - 18:22 Övertygande kvalvinst för Ope IF
12 Okt 2024 - 14:59 kamraterna avgör derbyt i 91 minuten
12 Okt 2024 - 14:55 Anjevall kvitterar i 90 minuten
12 Okt 2024 - 11:36 Resultat div 2 Norrland
11 Okt 2024 - 14:30 Hur mår Norrlandsfotbollen? - Superettan närmar sig slutet o
10 Okt 2024 - 14:06 Ingen fotbollsgala i länet i år
9 Okt 2024 - 23:02 Myssjö-Ovikens IF mot kval - bilder
9 Okt 2024 - 22:30 Framgångar för IFK Östersund i Northern Elite Trophy i Skell
9 Okt 2024 - 11:30 Kval till div 3 mellersta Norrland
8 Okt 2024 - 20:45 Alsens IF - Brunflo BK 2-2 (2-1)
8 Okt 2024 - 17:06 Två allsvenska toppklubbar scoutat mittbacken Philip Bonde?
8 Okt 2024 - 15:15 Nu återstår det att spela om tolv viktiga poäng
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook