Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SVIDANDE FÖRLUST NÄR ÖFK TAPPADE DET MESTA I ANDRA HALVLEK
av Joakim Nylander
Publicerad 26 Okt 2024 - 15:46 Uppdaterad 27 Okt 2024 - 22:31

Utsiiktens BK - ÖFK 3-1 (0-1) Nu med referat av Joakim Nylander

ÖFK ställdes mot Utsikten under lördagseftermiddagen i en viktig match för att vid vinst kunna nå säker mark. Tränare Thomas Gabrielsson gjorde två förändringar sedan vinsten mot Landskrona, ut med Ordoñes och Hedenquist (avstängd) och in med Grach och Ghanoum. Utsikten hade tre spelare avstängda.

Inledningen på matchen var ganska jämn med några halvchanser till båda lagen, och ett igenkännligt Utsikten med sitt tuffa spel. Hemmalaget kändes något vassare i offensiven men utan att skapa något som utmanade Benediksson i mål för ÖFK. Philip Bonde hade ett lite farligare avslut i matchminut 23, ett skott utifrån som målvakten Hadaya i Utsikten kunde fånga in. Det var startskottet till något bra, för ÖFKs spel förbättrades sedan betydligt under andra delen av halvleken.

De gånger ÖFK stack upp involverade ofta Grach, som först lyckades vinna några dueller och ge ÖFK frisparkar i hyfsade lägen, utan att de resulterade. I slutet av första halvleken fick Grach även ett par lägen att göra mål, till en början utan att få in den. Farligt var det när han blev fri mot Hadaya i den 39e, men avslutet hamnade långt över. Tillslut skulle dock Grach få fira. Efter en farlig hörna i 44e där Suljic hade ett vasst skott, kunde Grach i efterföljande hörna ”tåa” dit 1-0 efter nytt farligt Suljic-avslut med pannan.

Utsiktens tränare Bosko Orovic var inte nöjd med den första halvleken då han gjorde dubbelbyte redan i paus. Kanske var det de som gav en tillfällig injektion åt båda håll, först med ett par farliga lägen för Utsikten och sedan ett nytt friläge för Grach i den efterföljande kontringen, dock kunde Hadaya blocka avslutet. Sedan en inledning på andra som påminde lite om inledningen i första, med få chanser åt båda håll men ett litet övertag för Utsikten. I den 60e minuten skulle ändå Utsikten göra mål efter en bättre period spelmässigt. Det kom genom ett inlägg från höger som Ghanoum nickade rakt till forwarden Jawla som enkelt kunde placera in kvitteringen i Benediktssons högra hörn.

ÖFK försökte offensivt efter målet, men kändes inte särskilt farliga. I den 78e var det istället Utsikten som fullbordade vändningen genom ett liknande läge som 1-1 målet. Denna gång var det Benediktsson som gjorde en miss i straffområdet efter ett inlägg från höger, då han kom ut för långt och bjöd Westermark på 2-1. ÖFK kändes fortsatt tama framåt och istället kunde Utsikten utöka till 3-1 i den 83e genom Lima, som tråcklade sig förbi ÖFK-försvaret och satte bollen i krysset.

ÖFK inledde matchen helt okej, jobbade sig in i den och avslutade den första halvleken riktigt bra. Den andra halvleken var inte alls lika bra från ÖFKs sida, som kändes avslagna. Utsikten var inte bra de heller, men tackade och tog emot när ÖFK-försvaret bjöd på vändningen. Så kan man inte göra när man är i den position man befinner sig i. ÖFKs dystra bortafacit i år, med endast en seger mot ett decimerat Oddevold, håller i sig. Nu måste ÖFK vända den trenden mot Örgryte i nästa match, annars blir det i bästa fall kvalspel.

Trissen:
3p - Sebastian Karlsson Grach: Bidrog mest till ÖFKs offensiva spel den här matchen. Kunde ha gjort fler mål i första halvlek än det han gjorde.
2p - Erick Brendon: Med undantag för en duell i den andra halvleken som hade kunnat sluta med rött kort, så bidrog han som vanligt till ÖFKs bollinnehav och gjorde en stabil insats.
1p - Simon Marklund: Krigade en hel del i offensiven och var den som försökte mest i den andra halvleken, men utan att uträtta särskilt mycket.

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Ordonez skrev | 27 Okt 2024 - 18:11
In med Quimi från start
1
Gäst: Acker P skrev | 26 Okt 2024 - 22:15
Det var inte fel att ge Grach trissen. Han var påpasslig vid målet och ville mycket.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 26 Okt 2024 - 21:10
Håller med bägge åsikterna, fel att ändra på laget och sätta in Grach, och som dessutom får trissen!
0
Gäst: SR500 skrev | 26 Okt 2024 - 20:26
Inte en chans att K-G förtjänar trissen! Målet var Suljic prestation. Han lyckades stöta in den via en motspelare. Han brände däremot en hel del lägen varav ett friläge där han försökte spela rakt igenom målvakten. Skulle varit mål där med lite kvalitet.
1
Gäst: Acker P skrev | 26 Okt 2024 - 18:24
Det är fullkomligt fel att ändra på ett lag som vunnit. Dagens ÖFK elva skapade inte mycket jämfört med Landskrona. In med Quimi från start. Det blir ett annat och effektivare spel då. Powell envisades med att spela med Grach på topp i tid och otid. Nu verkar det som den nye tränren spelar ÖFK ur serien med samma system
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
 


 
  Hudik på besök  
  av Classe Olofsson  | Igår - 04:51  
 

Lördag 25/4 kl 13 Jämtkraft Arena....IFK Östersund - If Team Hudik , Välkommen

 
 


 
  DM-Slutspel har påbörjats  
  av Klaus Kurzawa | 21 Apr 2026 - 12:58  
 

Slutspelsdatum skall, enligt inbjudan, spelas enligt följande:
• Kvartsfinaler ska ha spelats innan tisdag 30/6
• Semifinaler ska ha spelats innan 25/7
• Finalerna spelas tisdag 28/7, Jämtkraft Arena

Då inbjudan gick ut redan 8 januari borde det inte vara problem att ha planerat in dessa datum.

I slutspelet var det fri lottning hemma/borta-lag

 
  Läs mer...  
 


 
  Kuben borta för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | 21 Apr 2026 - 12:33  
 

Söndag 26/4 kl 12,30 NP3 Arena ... Kubikenborgs if - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
13 Aug 2024 - 08:25 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-5 (1-0)
12 Aug 2024 - 20:44 Tung förlust hemma mot Offerdal
12 Aug 2024 - 20:00 Simon Marklund går mot en bra höst - blev Trissvinnare mot Ö
12 Aug 2024 - 10:33 Resultat Spelomgång 14 div.4 Jämtland 2024
12 Aug 2024 - 10:23 Referat: Ope IF - IFK Timrå
12 Aug 2024 - 10:21 Adam Ingi Benediktsson matchens lirare mot Öster
12 Aug 2024 - 09:44 ÖFK tränar på Hissmovallen
11 Aug 2024 - 22:26 Omgångens prestation i div 2 Norrland
11 Aug 2024 - 21:12 Ope iF - Anundsjö IF 0-5 Bilder från matchen
11 Aug 2024 - 20:44 Resultat div 2 Norrland
11 Aug 2024 - 20:29 Ny mittback till ÖFK efter en tids provspel
10 Aug 2024 - 21:07 Dvärsätt - Kramfors Alliansen 2-1 Bilder från matchen
10 Aug 2024 - 19:27 Matchens prestation
10 Aug 2024 - 18:41 Oavgjort mot tabellfyran Öster i en jämn match!
10 Aug 2024 - 17:32 Stabilt
10 Aug 2024 - 17:27 Matchens överraskning
10 Aug 2024 - 16:30 klar seger för kamraterna
10 Aug 2024 - 14:30 Startelvan
10 Aug 2024 - 10:45 Omgångens prestationer div 4
9 Aug 2024 - 22:09 Resultat Spelomgång 13 div.4 Jämtland 2024
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 19 Apr 2026 - 17:16
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | 19 Apr 2026 - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Blek insats, men bra forcering.
av Per Lagerbäck | 19 Apr 2026 - 17:28
ÖFK började svagt, och de
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook