Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SANSLÖST VIKTIG SEGER
av Per Lagerbäck
Publicerad 19 Okt 2024 - 17:35 Uppdaterad 19 Okt 2024 - 20:18

Jag måste säga att jag är imponerad av spelarna att dom efter en så lång period av svaga insatser fixar att stå upp på detta sätt mot ett topplag.

Yanick Adjoumani gör 1-0. Foto: Thord-Eric Nilsson

ÖFK startar matchen bra och skapar flera bra chanser, men Landskrona tar över allt mer. Det som ändå blir väldigt viktigt är att skåningarna aldrig kan koppla av bakåt. ÖFK är hela tiden på gång framåt när chansen ges. Rundspelet längst bak blir minimerat och flera gånger försöker man att snabbt ta sig uppåt.

Andra halvlek startar Landskrona med att trycka tillbaka ÖFK, men Adjoumanis mål visar åter att det inte bara gäller att hålla bollen mest. Dock dröjde det inte så länge innan flera ÖFK:are för ovanlighetens skull denna gång blev stillastående i samband med en hörna i dubbla lägen. Kvitteringen var ett faktum.

Landskrona fortsätter att ha mest boll, men ÖFK skapar lika många chanser. Bl a gör Karlsson Grach ett riktigt bra inhopp, och är nära två gånger att sätta dit bollen. Att sedan domaren blåser en solklar straff var oerhört skönt i dessa tider, då annars tydligen såväl FIFA som UEFA och SvFF inte vill att det görs för många mål, då det innanför straffområdet oftast tycks vara tillåtet att brottas nästan hur mycket som helst. Befriande såväl fotbollsmässigt som för ÖFK.

Nog blir jag rejält nervös då Marklund tar straffen, eftersom det normalt är Brendon, men han hanterade den riktigt bra. Sedan höll ÖFK denna gång undan, och dessa tre poäng torde vara bland de viktigaste ÖFK tagit. Och så skönt för spelarna, att de lite grann kan trycka in käften, eller fingrarna, på oss som kritiserat deras inställning en tid.

Innan jag funderar lite framåt så tar jag betygen;

Benediktsson 3 – Har fortsatt problem med fötterna, och tar inte det säkra före det osäkra ibland.

Hedenqvist 3 – Hyfsat bra insats, men har en bit till att vara säker på startplats.

Suljic 4 – Väldigt stabil. Någon enda miss.

Bonde 4 – Fortsätter att imponera med rutinerat försvarsspel, trots sin ålder.

Adjoumani 5 – Målet, flera insatser offensivt och en riktig kämpainsats defensivt.

Musolitin 3 – En riktigt bra första halvlek, där han bl a drev in och sköt vid några tillfällen. Föll tillbaka lite i andra.

Sporrong 3 – Var mer anonym än han brukar.

Brendon 4 – Fortsatt lugn och säker.

Hopcutt 3- Gör en del bra saker, men stannar upp i onödan ibland när möjlighet finns att hålla trycket uppe.

Marklund 4 – En väldigt bra insats. Nära en femma. Jobbar imponerande.

Ordonez 3 – Tog inte sin chans fullt ut, men gör en godkänd insats.

Karlsson Grach 4 – Gör sina bästa minuter på väldigt länge. Varför får vi inte se detta när han startar.

Nu har ÖFK åter visat att man aldrig ger sig. Hade ju varit bra om man visat det mot bottenkollegorna tidigare. Då hade vi kunnat koppla av nu. Men det kan vi absolut inte än, med den tabellställningen. Men hoppet lyfte flera meter. Återigen kan man fundera på varför det ibland inte blir nästan nånting, trots att det bevisligen finns så pass mycket att ta ut av killarna. Nu såg vi dessutom att alla stöttade varandra, och även spelarna som aldrig kom in på planen fanns med fullt ut i firandet. Oj, så viktigt. Ledargruppen ska ha sin del av berömmet denna gång.

Låter löjligt att skriva det, men jag blev bönhörd vad gäller flera av mina önskningar efter min senaste matchkrönika denna gång.

Visar ÖFK upp den här inställningen mot Utsikten ska såväl en som tre poäng finnas inom räckhåll. Och det är dessutom så himla skönt att de få personer i Östersund som hoppas på ett misslyckande för styrelse, ledning och spelare, och därmed klubbmärket, inte fick jubla i tysthet.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: B Grönhagen skrev | 19 Okt 2024 - 23:55
Den här matchen kan väl få bli en vändpunkt i allt elände, tror vi blir kvar i SE nu, ordna till en vettig budget nästa år, dvs en som är i balans, tror det påverkar spelarna också om ekonomin hanteras på ett ansvarsfullt sätt, behåll årets trupp så långt ekonomin tillåter.
ÖFK Forever !
10
Gäst: Fundering skrev | 19 Okt 2024 - 22:52
Jag vet inte vad du fortsatt ser i brendon, skrattretande o läsa betygen match efter match när han aldrig blir kritiserad. 2 enligt mig idag. Grasch har alltid varit en inhoppare eftersom han inte har någon kondition för att orka en fotbollsmatch sedan är han för slö i tempot för att starta.\r\nBra seger fantastiskt starkt efter veckan som varit.
0
Gäst: Oense skrev | 19 Okt 2024 - 21:34
Tänk så olika vi ser det. Benediktsson är fantastisk, finns ingen anledning att byta ut honom
Han kan vara lite scary med fötterna, men det är inget mot hans styrka i luftrummet
8
Gäst: Observant skrev | 19 Okt 2024 - 20:51
Ett tag sedan jag skrev men nu måste jag få ge min syn på målvaktssidan. Byt ut Benediktsson till Origi de nästkommande matcherna . Origi kan vara skillnaden mellan div.1 och superettan.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  P19 Div.1 2026 - Reg Tion 6  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips och resultat div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:39  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
 


 
  Bra forcering räckte inte  
  av Niclas Sundström | Igår - 18:13  
 

Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 18:05  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Aug 2024 - 16:13 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
8 Aug 2024 - 15:09 Nu hoppas vi att ÖFK tar sig samman och vinner mot ett forms
8 Aug 2024 - 11:08 Cupäventyret tog slut för dam
7 Aug 2024 - 11:16 ÖFK - gentlemannalaget som gärna tar och vinner en närkamp
6 Aug 2024 - 13:27 Om ÖFK:s mittback Ali Suljic
5 Aug 2024 - 14:33 Giganten i försvaret Ali Suljic -Trissvinnare igen
5 Aug 2024 - 12:06 Cupen för damerna omg 1-3
4 Aug 2024 - 20:03 Älvros IK hänger på i serietoppen ⚽⚽⚽
4 Aug 2024 - 19:26 Kalle Holmberg bäst på plan - Ali Suljic bäst i ÖFK
4 Aug 2024 - 10:26 Alsens IF - Frösö IF BK
4 Aug 2024 - 10:19 Ope IF - 1FK Umeå 1-1 (1-1) Bilder från matchen
3 Aug 2024 - 22:47 YIK sliter åt sig en 3-poängare idag
3 Aug 2024 - 22:29 Resultat div 3 mellersta Norrland
3 Aug 2024 - 11:53 Frösö IF-Täfteå IK LF Jämtland Arena 16:00
3 Aug 2024 - 09:42 Även div 2 och 3 startar hösten
2 Aug 2024 - 23:56 Ok match av ÖFK
2 Aug 2024 - 22:43 En match som var omöjlig för ÖFK att vinna
2 Aug 2024 - 21:23 Matchens prestation
2 Aug 2024 - 21:21 Matchens överraskning
2 Aug 2024 - 18:03 Startelvan
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Igår - 17:16
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | Igår - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0
av Stefan Roos | 18 Apr 2026 - 21:39
Foto Stefan Roos
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | 17 Apr 2026 - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook