Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

UTGÅENDE KONTRAKT VID ÅRSSKIFTET FÖR SJU SPELARE I ÖFK- ÄVEN NYCKELSPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Jun 2025 - 22:14 Uppdaterad 18 Jun 2025 - 10:50

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson


Erick Brendon, 31 december 2025. Efter att ha varit en given startspelare så är Brendon inte riktigt med längre. Han vill nog ha mera speltid, så om någon annan förening är intresserad så går han kanske vidare i sommar. Jag vet att Örebro är intresserad. Brendon är fortfarande en god superettanspelare.

Albin Sporrong, 31 december 2025 Albin Sporrong är en spelare som jobbar hårt på mittfältet och som Livani säker vill ha kvar. Sporrong vill mycket på plan om hans konstruktivitet i vissa situationer skulle öka, så skulle han vara ännu bättre. Han tillhör de spelare som utvecklats under Livani.

Simon Marklund, 31 december 2025. Simon Marklund är även han en hårdjobbare som i sina bästa stunder även är målskytt. Det finns även konstruktivitet i Marklund. Livani ger antagligen Marklund ett nytt kontrakt.


Theodor Johansson, 31 december 2025. Theodor Johannsson har fått Livanis förtroende. Han har fått mycket speltid. Han är lugn och överilar sig inte på plan, men i en del matcher har han inte skapat så mycket framåt. Inläggen från kanten framför mål har ofta saknats. Publikfavoriten Adjoumani är att föredra på kanten, men det skadar inte ha två.


Jamie Hopcutt, 31 december 2025- Jamie Hopcutt har inte fått spela så mycket. Han ligger nog på gränsen för ett nytt kontrakt. Han är en rutinerad och smart spelare som borde få ett år till i ÖFK om han inte är för dyr.


Nebiyou Perry, 31 december 2025. Här kommer vi till det stora problemet. Jag har följt Nebiyou Perry sedan han kom till ÖFK första gången 2019.

Jag har aldrig, vad jag kan minnas, under alla dessa år med ÖFK, sett en spelare som utvecklats så mycket som Perry gjort under Livanis ledning. Jag njuter av att se Perry på plan och som han spelade i matchen mot Oddevold så var han magnifik.

Vid årsskiftet går hans kontrakt ut. Jag har svårt att tänka mig ÖFK utan Perry och Livani vill säkert ha kvar honom. Han kommer att bli kontaktad av andra klubbar. ÖFK kan knappast konkurrera med pengar. Frågan är då, kommer trivsel och känslan för ÖFK att räcka för att få honom at stanna. Hoppas på det!

Chrisnovic N’sa, 31 december 2025. Jag gillar N´sa:s frejdighet, oräddhet och vilja. Han stannar knappast upp för någonting. Det är klart att jag vill se honom i ÖFK något år till.

Christian Enemark. Hans kontrakt går visst ut i juni. Troligen återvänder han tillbaka till sin klubb i Danmark.


Källa fotbollDirekt

.

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: AIJ skrev | 17 Jun 2025 - 20:48
Jag har inte nämnt något om tidigare ordförande eller liknande.
Däremot ser jag hur fotbollen i dagsläget fungerar och att svenskfotboll i stora drag handlar om att skapa truppvärde och spelarförsäljningar och där är vi nog överens om att ÖFK har att jobba på.

Vad jag vet kan du inte sälja lånade spelare och spelare med halvår kvar på kontraktet får du inte mycket betalt för heller.
0
Gäst: AIJ skrev | 17 Jun 2025 - 20:48
Jag har inte nämnt något om tidigare ordförande eller liknande.
Däremot ser jag hur fotbollen i dagsläget fungerar och att svenskfotboll i stora drag handlar om att skapa truppvärde och spelarförsäljningar och där är vi nog överens om att ÖFK har att jobba på.

Vad jag vet kan du inte sälja lånade spelare och spelare med halvår kvar på kontraktet får du inte mycket betalt för heller.
0
Gäst: Soccer skrev | 17 Jun 2025 - 19:18
Oluywayemi har väl redan förlängt??
Tror nog flera förlänger under sommaruppehållet! De verkar trivas och varför ska en som Perry dra när han äntligen hittat rätt, och dessutom får hit en gammal polare i Albin?!
3
Gäst: Nej skrev | 17 Jun 2025 - 18:23
Nej!
Kritisera inte kompetensen i ÖFK, de jobbar SÅÅÅ hårt och alla jobbar och sliter. Inte kan de rå för att de har världens otur och de spelare som är bäst sitter på utgående kontrakt och därmed inte har något värde f r o m 1 juli.

Och nej skiten ÖFK sitter i är deras egen, ingen annans.
3
Gäst: Curva Middle skrev | 17 Jun 2025 - 16:24
Marklund är viktig att ha kvar och så Perry
5
Gäst: Tuffa Val skrev | 17 Jun 2025 - 14:53
Kompetensen saknas nog inte alls i ÖFK, däremot så kan de inte strössla pengar omkring sig

Jag är ganska övertygad om ALLA som arbetar med ÖFK har full koll på vilka avtal som går ut, vad får dig att tro att de INTE vet om det?

Vad vet du om tänkta försäljningar i sommarfönstret? Vad vet du om nytillskott under sommarfönstret? Vad vet du om hur de tänker?

@AIJ det verkar som om du egentligen vill säga något annat, men jag hoppas på allvar att ingen funderar över att ta tillbaka en gamma ordförande som var den bidrog till att sätta ÖFK i skiten ... eller vill du helt enkelt bara kritisera ÖFK, det är lite "modigt" att göra det bakom tangenterna..
8
Gäst: AIJ skrev | 17 Jun 2025 - 08:35
Ajdå, vi som har någorlunda koll märker att det är tufft och att kompetensen saknas i ÖFK.
ÖFK verkar ha missat den utveckling som många andra klubbar anammat de senaste åren – att aktivt bygga truppvärde. Man skapar inget långsiktigt värde genom att enbart låna in spelare eller ha flera med utgående kontrakt. Spelare vars kontrakt går ut kan redan i sommar skriva på för en ny klubb till nästa säsong, vilket innebär att klubben riskerar att tappa dem utan någon ersättning.

Ska ÖFK komma åter till allsvenskan behövs kompetens inom nyckelrollerna.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Disciplinnämnden upphävde domarens beslut  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:45  
 

bFoto Thord-Eric Nilsson

Var Norrbys straff i matchen mot ÖFK rätt dömd?

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF - Ytterhogdals BK 6-0 (3-0)  
  av Stefan Roos | Idag - 10:32  
 

,Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:56  
 

Storseger i kväll för Ope IF

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | 14 Apr 2026 - 10:11  
 

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Curtis Edwards och Simon Marklund och Hos Andreas Tipset leder Åsa Runsten Swärd och Flatte

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jun 2024 - 13:41 Curtis Edwards återvänder till England - har ny klubb
26 Jun 2024 - 22:08 IFK Östersund gick vidare i Svenska Cupen 2024/25
26 Jun 2024 - 17:47 DM semifinal Dvärsätt vs Frösön - vinst för Dvärsätt efter f
26 Jun 2024 - 15:14 Berners koncernchef Stefan Rasteby om fallet Keita
26 Jun 2024 - 15:10 Malcolm Stolt och Onahi Ogbu tränade för fullt i dag
26 Jun 2024 - 11:10 Ali Suljic, lagkaptenen och resen i försvaret - blev Trissvi
25 Jun 2024 - 22:49 Resultat Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2024
25 Jun 2024 - 17:51 Om skadad spelare i truppen
25 Jun 2024 - 11:20 Resultat DM, Herrar Seniorer, Slutspel i kväll
25 Jun 2024 - 11:16 Det fanns mycket att glädja sig åt i matchen ÖFK- Uppsikten.
24 Jun 2024 - 23:17 KLASSISKT DERBY, EFTER MÅNGA, MÅNGA ÅR!
24 Jun 2024 - 14:51 Målvakterna bäst i matchen mot Utsikten
24 Jun 2024 - 11:47 Ännu en storseger !
24 Jun 2024 - 11:46 Bilder ÖFK - Utsikten 1-0
23 Jun 2024 - 22:54 Omgångens prestation i div 3 mellersta Norrland
23 Jun 2024 - 19:00 Hopcutt fick in straffen - utan att bli målskytt!
23 Jun 2024 - 17:57 Matchens prestation
23 Jun 2024 - 17:54 Matchens överraskning
23 Jun 2024 - 17:42 Härlig, men oförtjänt seger
21 Jun 2024 - 22:43 Följ ÖFK -Utsikten via fotbollz.se
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | 11 Apr 2026 - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
4
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Järpen ligger bäst till i
3
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | 11 Apr 2026 - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
2
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | Idag - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook