Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Okt 2024 - 13:13 Uppdaterad 25 Okt 2024 - 13:32

Nu väntar säsongens tre sista matcher för ÖFK. Hoppas jag.

ÖFK gjorde en rejäl uppryckning mot Landskrona. Inte för att man dominerade matchen, utan för att man trots visst underläge i spel skapade fler chanser än bortalaget och ändå lyckades vara hyfsat disciplinerade i försvaret. Plötsligt såg man flera snabba vändningar och försök att anfalla innan skyttegravar grävts av motståndarna. Några snabba bolltransporter skedde också, men där kan det fortsatt bli mycket bättre. Men främst var kampandan synlig i nästan alla sammanhang, och man hängde inte med huvudet efter den onödiga kvitteringen heller.

Jag fortsätter att med viss envishet hävda att ÖFK har en trupp för en placering på övre halvan, men av någon anledning har det inte varit harmoniskt i truppen. Därför var det så fantastiskt roligt att se allas engagemang under och efter matchen senast. Det är kanske det som ger mig tillräckligt hopp för att tippa att ÖFK ska slippa att kvala sig kvar. Men engagemanget är absolut nödvändigt. Och risken finns naturligtvis fortfarande för en näst sista plats i serien, och direkt nedflyttning. Och kval mot Falkenberg, Lund, Umeå, Stockholm Inter eller Nordic United är inget jag ser fram emot. Trots, eller beroende på, att det kan bli oerhört spännande.

Vi ser på resultaten att de flesta bottenlag tar oväntade poäng, så ingenting kommer gratis. Det är jobb och mod framåt som gäller. Samt naturligtvis disciplin i det defensiva spelet. Dessutom önskar jag att de snåla passningarna i och strax utanför eget straffområde helt upphör tills kontraktet är säkrat. Det är ok att skicka bollen långt om man inte är helt säker på att man kan slå en säker passning.

För min del skulle jag absolut välja spelare där jag var säker på inställningen och beredskapen för full uppoffring den aktuella dagen för en startplats. Motståndarna ska inte få vara ifred nästan någon gång, och springer man sig alltför trött så finns det ett stort antal spelare som är sugna på att komma in på plan och visa att man är värd chansen att starta nästa match.

Kör hårt ÖFK! Jag tror faktiskt på er!

PS I värsta fall kommer jag alltså att se fram emot fler matcher denna säsong. Alltså inför sista matchen, om det blir högst en poäng i de båda närmast kommande matcherna i Göteborg. DS

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Okt 2024 - 18:43
Inget nytt, Powell har inte varit någon succé någonstans. Tyvärr så har Öfk haft utan undantag mindre bra tränare efter Graham Potter som är i en klass för sig. Efter Potter har det varit dåligt.
0
Gäst: Robert skrev | 25 Okt 2024 - 16:15
Jag har under hösten konstaterat att Powel troligtvis var rätt begränsad som tränare. När han hade rätt spelar funkade det, men han hade ingen plan B. Varför fortsatte han med samma spelare om och om igen trots både dåligt spel och resultat?

Han byggde spelet väldigt mycket på att ha löpvilliga och snabba ytteranfallare och när vi i år inte längre hade det på samma sätt så blev det klart sämre anfallsspel.

När han sedan dessutom verkat ha gett instruktioner till Adjoumani att säkra mera hemmåt i åt så blev det för få löpningar i laget.

Nu när vi spelar med Marklund, Ordonez, Hopcut och Musolitin så har vi mera rörelse utan boll och får bättre spel.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:36  
 

Svartvik leder serien. Järpen liggger tvåa

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jul 2024 - 15:12 Startelvan i dag
15 Jul 2024 - 10:43 ÖFK genrepar i dag mot norska Levanger - vad kan vi förvänta
13 Jul 2024 - 23:13 Vi är alla duktiga målgörare del 2
12 Jul 2024 - 15:04 Målvakten Andrew Mills provtränar med utländsk klubb
12 Jul 2024 - 11:04 Vi är alla duktiga målgörare
11 Jul 2024 - 20:52 Glatt återseende vid dagens träningsupptakt.- Har Novak avbr
11 Jul 2024 - 20:27 Ny klubb för Kevin Jablinski och Albin Winbo provtränar med
11 Jul 2024 - 16:57 Fotbollz.se synar Quimi, Ordoñez, Daniel Westerlund och Dani
9 Jul 2024 - 17:06 Roar Adelsten, AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ) kommenterar
9 Jul 2024 - 16:57 Allsvenskt motstånd för IFK Östersund i svenska cupens andra
9 Jul 2024 - 16:50 Svenska Cupen omgång 2 är lottad - ÖFK möter lag från div 1
8 Jul 2024 - 21:14 Träningen startar snart och träningsmatch är bokad.
8 Jul 2024 - 15:20 Öztersund ungdom IF vann P14 i Storsjöcupen mot Argentinsk l
8 Jul 2024 - 12:15 Ung, men ändå rutinerad målvakt till ÖFK
7 Jul 2024 - 19:22 ÖFK säger adjö till Kevin Jablinski och Albin Winbo
7 Jul 2024 - 15:43 Resultat Storsjöcupen 2024 för lokala lag samlade på en sida
6 Jul 2024 - 22:19 Pensionärer kan vara räddningen för morgondagens fotboll?
4 Jul 2024 - 19:46 FORTSATT LINDANS FÖR ÖSTERSUNDS FK
4 Jul 2024 - 16:29 ÖFK är mindre tuffa i matcherna i år - i fjol var det motsat
3 Jul 2024 - 17:07 Fest och glädje - Storsjöcupen har startat
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | Igår - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | Igår - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook