Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NITTON SPELARE ÄR KLARA I ÖFK:S LAGBYGGE MEN DET RÄCKER INTE - MITTFÄLT OCH ANFALL MÅSTE FÖRSTÄRKAS
av Haldo Jonsson
Publicerad 26 Dec 2022 - 17:11 Uppdaterad 27 Dec 2022 - 09:54

Bilden: Alhaji Gero gör mål i Svenska Cupen och ÖFK vinner med 1-0 mot GAIS. Matchen splades i mars år 2016 Foto: Jenny Åhgren

Svenska Cupen startar i februari. Då måste ÖFK vara väl förberedda.

Nästa säsong ser det, jämfört med i fjol, bra ut inför den kommande säsongen i Superettan. Det gäller för ÖFK att vara väl förberedda och inte halka ner i tabellen redan från början. Ingen vill uppleva det en säsong till.

En del experter gör gällande, att det är svårare att vinna Superettan än allsvenskan. Det vi kan konstatera det är, att det är flera tekniska lag i serien nu än förra gången ÖFK var i Superettan. Då var det hårdare tag på plan och många långbollar.

Hur än det blir nästa år, så gäller det inte att vila på lagrarna efter den framgångsrika och bragdartade hösten med kvalseger som grädde på moset.

Nu är det med inräknade målvakter 19 spelare klara för nästa år. Det är för få, men enlig Stefan Lundin kan det bli fyra nya spelare som kommer att ansluta.

Av de som erbjudits kontrakt har Ludvig Fritzon tackat nej. Han har redan flyttat. Sebastian Karlsson Grach har än inte svarat, vad fotbollz.se vet.

Malcolm Stolt, Yannick Adjoumani, Kristian Novak och Kevin Jablinski förlänger sina kontrakt. Det är alla bra spelare som tidigare varit startspelare. Jablinski rehabtränar. När är han blir spelklar är svårt att säga.


Kollar man på de olika lagdelarna finns det, när det gäller målvakterna, inget i övrigt att önska. ÖFK har bra målvakter.

De som varit flitigast i elden är Aly Keita och Andrew Mills. Engelsmannen har överraskat. Han har växt ut till en riktigt bra Superattanmålvakt. Dessutom är han en gladlynt person som sprider glädje runt om sig. Även det är viktigt i ett lag.

Även försvaret ser bra ut. Kristian Novak växte under hösten ut till en riktigt pålitlig och omdömesgill mittback. Han gick bra ihop med Myroslav Mazur.

Det är glädjande att Yannick Adjoumani förlängt. Han är en talang och en viljemänniska av stora mått.

En annan talang är Ziad Ghanoum. Han gjorde det bra när han fick förtroendet att spela. Han kommer att utvecklas ännu mera nästa säsong. Det är bra att han kan spela både back och mittback.

Jag ser problem med det inre mittfältet. Där mister ÖFK Ludvig Fritzon och, som det ser ut nu, även Henrik Bellman, men detta är inte klart, enligt Stefan Lundin. Man håller på att titta över.

Jag har skrivit många gångar att ÖFK måste ha ett starkt mittfält. Det är många år sedan ÖFK hade det. Det har sedan Pottertiden varit ett önskemål från ÖFK:s styrelse. Det har man har haft svårt att lösa.

Erfarenhetsmässigt vågar vi påstå, att framgångarna under Potter berodde främst på ett starkt mittfält. Det var lagets signum. Först i år när Brendon anslöt sig började mittfältet fungera. Det hade stor betydelse för framgångarna i höst.

ÖFK måste ändå förstärka med två mittfältare, varav en som går bra ihop med Brendon. Han ska vara är spelskicklig, teknisk och bollhål ande med blick för spelet. Den andre får gärna vara av Fritzonkaraktär. Vi kan hoppas att det löser sig.

Vi tror att talangen Mansour Sinyan stiger fram och tar plats för kunnande det har han, men han får helst inte matchas fram för fort.

ÖFK har bara två forwards hittills. En av dem är Malcolm Stolt. Det var glädjande att han blir kvar. Han är en spelare som betyder mycket och blir bara bättre och bättre. Han är dessutom en ambassadör för länet.

Vi vet fortfarande inte hur det blir med Sebastian Karlsson Grach nästa år. Han har visst fått ett avtalsförslag. Hur som helst, så är det givet att ÖFK måste förstärka med ett par nya forwards, trots att Sadmir Zekovic blir kvar.

Vilka spelare man än väljer så är det positivt med en spelare som är snabb. Med begränsade penningresurser som ÖFK har att tillgå är det inte lätt.

Vinterfönstret öppnar den 1 februari 28 mars

Första matchen i Svenska Cupen startar mot allsvenska Varberg på bortaplan redan den 18 februari.

Första matchen i Superettan startar den 1 april på Jämtkrat Arena mot GAIS.


Lagbygget


Målvakter: Anton Berg, Andrew Mills, Aly Keita

Försvarare: Cesar Weilid, Sam Mensiro, Ziad Ghanoum, Yannick Adjoumani, Kevin Jablinski, Myroslav Mazur, Kristian Novak.

Mittfältare: Simon Kroon, Mansour Sinyan, Erick Brendon, André Österholm, Chovanie Amatkarijo, Jakob Johnsson, Linton Ulloa

Anfallare: Sadmir Zekovic, Malcolm Stolt


 
 
2 Kommentarer:
Gäst: K-G skrev | 27 Dec 2022 - 12:10
99% på att han kritat på för 2023
4
Gäst: Tvivlande skrev | 27 Dec 2022 - 03:48
Vinterfönstret i allsvenskan och superettan är öppet 1 februari.till 28 mars.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:55  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:41  
 

Conelis Gidlund räddade poäng till Ope med mål i 97:e minuten

 
  Läs mer...  
 


 
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få följder  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Apr 2026 - 14:45 Hjälteinsats trots förlust
25 Apr 2026 - 11:33 Startelvan i dag
24 Apr 2026 - 23:02 Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
23 Apr 2026 - 15:26 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
23 Apr 2026 - 15:18 Åsikter om ÖFK:s startelva
23 Apr 2026 - 11:22 I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are
22 Apr 2026 - 21:13 Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag
22 Apr 2026 - 04:51 Hudik på besök
21 Apr 2026 - 12:58 DM-Slutspel har påbörjats
21 Apr 2026 - 12:33 Kuben borta för kamraterna
21 Apr 2026 - 10:36 Simon Marklund i strålande form - blev Trissvinnare mot Hels
20 Apr 2026 - 20:34 Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Hel
20 Apr 2026 - 20:23 Otäcka scener inför ÖFK:s tidigare målvakt Lennart Sandahl
19 Apr 2026 - 20:45 P19 Div.1 2026 - Reg Tion 6
19 Apr 2026 - 20:39 Tips och resultat div 3 mellersta Norrland
19 Apr 2026 - 18:13 Bra forcering räckte inte
19 Apr 2026 - 18:05 Matchens prestation
19 Apr 2026 - 17:57 Tredje raka förlusten för ifk
19 Apr 2026 - 17:28 Blek insats, men bra forcering.
19 Apr 2026 - 17:16 Matchens överraskning
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59
Det är en snedfördelning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook