Efter många sköna sommardagar var lördagens “halvstorm” inte till fördel för alla som väntat sig tät derbystämning. ÖFK med ett par ändringar, publikfavoriten Yannic Adjoumani tillbaka till vänster i backlinjen och nye och långe Jabil Ali på topp. Hemmalaget med den kraftiga vinden i ryggen men svårspelat överlag. Inledningsvis ett ställningskrig innan Simon Marklund och Nebiyou Perry sågade sig fram efter 10 minuter.
Sunday Anyanwu med en lång raid och bra skott strax efter. ÖFK i förarsätet fortsättningsvis och en dubbelchans efter 14 minuter innan så helt plötsligt Giffarna tar ledningen efter 17 minuter. Lite lägen fram och tillbaka innan spanjoren Marc Manchón får läge vid straffpunkten och 0-1- Inte helt rättvist i det läget. Mer GIF Sundsvall nu och orosmolnet Yacub Finey med en bra möjlighet men bra parerat av Arnold Otieno.
Bollarna rinner i väg i blåsten och det hettar till på banan , ÖFK in i en bättre period och en bra kombination Perry-Marklund och Christian Enemark med ett skott tätt utom. En tät drabbning utan dett lilla extra och ett ÖFK som fortsätter agera med små marginaler defensivt.
Ett taggat GIF Sundsvall inledningsvis i andra med fler vunna fifty-fiftylägen. Inga direkta farligheter innan Albin Sporrong får ÖFK:s bästa chans efter 60 minuter. Bra läge men skottet strax över. Istället 0-2 i 66:e minuten, Anyanwu fåt bollen på handen och Taiki Kaghayama säker från 11 meter,
Marklund med en bra nick efter inlägg från Adjoumani. Ut med Adrian Edqvist och Adjomani och in med Chovanie Amatkarijo och Theodor Johansson. Rullgardinen dock definitivt ner efter 74 minuter. Otieno rakt i gapet på Finey och 0-3.
Ahmed Bonnah och Anyanwu ut till förmån för Jamie Hopcut och Gideon Granström En viss uppryckning i hemmaleden och Perry med en bra frispark efter 85 minuter och Jabir Ali med en bra nick efter 90. Ett tröstmål i 91:a alla fall för ÖFK genom Amatkarijo till viss glädje för dom åskådare som stannar kvar i snålblåsten.
En poäng på dom fyra senaste matcherna, ingen munter statistik för det rödsvarta garnityret och bottenträsket kryper allt närmare. Stundtals ser det snyggt ut med fina kombinationer men helheten lämnar mycket i övrigt att önska i dagsläget. Marginalerna framför eget mål, förödande bolltapp i anfallsposition och av och till står man inte upp rent fysiskt.
Sunday Anyanwu går från klarhet till klarhet i dom bakre regionerna, Det är en fröjd att se hans tanke bakom varje passning. Simon Marklund tillbaka i playmakerrollen och Albin Sporrong med ett stort arbete över stora ytor. Men som helhet, ÖFK måste hitta tillbaka till glädjen och självförtroendet. Känns som viktiga nycklar. |