Bortamatch i fjärde omgången mot Östers IF på Spiris Arena i Växjö. På papperet en av säsongen svåraste bortamatcher. För ÖFK gällde det att hitta tillbaka till det fina spel man visat upp tidigare under säsongen och börja plocka poäng. I startelvan gjorde ÖFK två förändringar mot senaste matchen mot Helsingborg, Uppenberg in i målet och Widgren åter på vänsterbacksplatsen. Det innebär att ÖFK mönstrade följande startelva; Melker Uppenberg - Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren - Daniel Miljanovic, Simon Marklund, Amar Begic, Emil Özkan, Yannick Adjoumani - Abel Stensrud och Curtis Edwards. Ersättare var; Tyree Griffiths, Edgar Navassardian,, Abodi Qasem, Molls Donald, Hugo Azzi, Michael Oluwayemi och Mario Palomino.
Första halvlek. Till att börja med kunde vi konstatera att Edward var uppsatt som anfallare men hade mer av en fri roll på mittfältet. ÖFK gör en mycket bra halvlek där man inte låter hemmalaget styra spelet. Östers signum med snabba omställningar lyste i princip med sin frånvaro. En stark bidragande faktor till det var ett fint försvarsspel från Miljanovic där han tog bort Östers farliga anfallare Burakovski. Öster har inget avslut på mål under första hallek utan det är ÖFK som stod för chanserna. I den 14:e matchminuten slår Adjoumani en passning in från vänster mot Stensrud som försöker styra in bollen, dock går bollen strax utanför målvaktens högra stolpe. I den 44:e matchminuten, efter ÖFK hörna, avslutar Marklund med ett svårt skott som målvaktenen kan rädda. Halvleken slutar 0-0.
I halvtid byts Özkan ut och in kom Azzi. Andra halvlek inleds på sämsta sätt för ÖFK, lagkapten Suljic tappar huvudet och slår Östers Mattisson i huvudet och får rött kort direkt. Trots utvisningen är ÖFK det bättre laget och i 52:a matchminuten löper Stensrud mot motståndarmålet med endast en försvarare mellan sig och målet, Stensrud avslutar dock mitt på målvakten. I matchminut 73 byts Stensrud ut mot Palomino. I den 78:e matchminuten kommer hemmalagets ledningsmål. Ett inlägg från höger går över Sunday och Östers Uddnäs kan fritt nicka in 1-0. Efter målet flyttade ÖFK upp laget och ÖFK genom Marklund skapar ett par avslut, ett skott precis utanför målvaktens vänstra stolpe samt ett som täcks till hörna. I den 86 matchminuten byts Adjoumani ut mot Navassardian. Den senare får matchens sista chans där han på halvvolley skjuter på inlägg från höger, målvakten kunde dock rädda.
Sammanfattning av matchen. Jag är övertygad om att ÖFK hade tagit med sig minst en poäng hem idag om inte Suljic fullständigt tappat omdömet och dragit på sig utvisningen. Att det är vår kapten som försätter laget i detta läge är grund för att ompröva hans lämplighet att fortsatt bära kaptensbindeln. ÖFK kan lämna Växjö med vetskapen att man kan hota alla lag i denna serie, ser man till hela matchen hade inte ett oavgjort resultat varit orättvist.
Det är flera spelare som förtjänar beröm idag. Stensrud arbetsinsats är imponerande och hans krigarinställning för laget efter utvisningen är beundransvärd. Med lite tur hade kan kunnat bli målskytt idag. Marklund och Edward jobbar som vanligt hårt och är båda kreativa och hittar fina ytor för sina medspelare. Amar Begic är också en hårt jobbande mittfältare som inte gör så mycket väsen av sig men är ack så viktig för laget, han är ingen önskespelare att ha emot sig. I backlinjen var det tryggt med Widgrens återkomst. Dock vill jag plussa extra för Sunday och Miljanovic insatser. Sunday hade idag sånär kunnat stått för en klinisk insats, tyvärr hamnade han något fel vid Östers ledningsmål. Miljanovic slet framgångsrikt på sin högerkant mot Östers normalt kanske bäste spelare Burakovski.
Nu väntar två hemmamatcher och där måste ÖFK hitta tillbaka till vinnarspåret igen. Suljic är en bra spelare men nu är det upp till bevis hur pass bra man är utan honom, själv tror jag ÖFK kommer att visa sig vara ett bättre lag. |