Viktiga poäng som sagt och en stabil placering på den på den övre halvan av serien. Jabir Ali tillbaka i dom rödsvarta färgerna och det var han som anslog tonen direkt efter sex minuter, en bra möjlighet efter fint spel i straffområde och Ali igen minuten efter men bollen tätt utom. Klart grepp från ÖFK med hög press som klart stör skåningarna.
Ett smånätt kortpassningsspel fortsättningsvis innan BoIS efter 20 minuter hittar in i matchen utan att skapa nåt annat än ett antal resultatlösa hörnor. Överhuvudtaget väldigt lite i avslutningsväg och Ali med hård uppvaktning efter sin fina inledning.
I 33:e minuten en liten kuriositet, Landskronas Adam Egnel får behandling på planen och fär vänta en dryg min ut effektiv tin innan återinträde, allt enligt det nya regelsystemet Så då helt rättvist 1-0 efter i 37:e minuten, Amir Kaddoura i det svartvitrandiga målet tappar ett inlägg och Ali vispar påpassligt in ledningsmålet.
Ganska tuffa tag fortsättningsvis men en hög tröskel från domaren Rambod Beigi som höll sin nivå med järnhand. Lite småchanser från gästerna men ÖFK för dagen med en vältajmad försvarslinje. Detta utan den i mitt tycke kanske bäste, bänkade Sunday Anyanwu
Andra halvlek med fortsatt bra press från hemmalaget, Curtis Edwards varnas efter 50 minuter och strax efter en fin räddning från Melker Uppenberg i hemmaskassen. Lite mer BoIS men utan att egentligen skapa nånting.
ÖFK byter ut Yannick Adjumani och Ali till förmån för Anyanwu och Abel Stensrud. Under bra tryck från gästerna. Men ett piggt inhopp av Stensrud som oroar ett par gånger. Så då förlösande 2-0 efter 71 minuter. Emil Özkan med en fin framspelning till Simon Marklund som rullar in bollen i högerhörnet. Sjätte målet för säsongen från mittfältaren.
Ny avbyten efter 77 minuter. Özkan och Dennis Widgren ut och in med Molls Donald och Jonathan Westerberg. Ett bra och disciplinerat ÖFK sedan, man stänger helt enkelt ner Landskrona BoIs enligt ett välkänt mönster från Spanien-Frankrike i VM.
Ett tufft möte som sagt men ändå mycken grannlåt från båda lagen i passningsspelet. Finstart för ÖFK:s fortsatta äventyr i Superettan. Melker Uppenberg har väl blandat och gett i målet hittills men den här gången var han säkerheten själv i alla situationer. Abodi Qasem växer bara mer och med och höll ihop försvarslinjen säkert. Jabir Ali målskytt i återkomsten och gav gästernas försvar full huggning gen den tiden han spelade. Med tanke på motståndet, en finmatch för hemmalaget. Vågar vi drömma om fortsatt tätkänning?
Melker Uppenberg
Abodi Qasem
Jabir Ali |