Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

LITE POSITIVT
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Apr 2023 - 22:03 

Matchen mot Sundsvall skapade en tro på framtiden som är mer positiv än på många år.

Plötsligt skulle ÖFK kunna segla upp som en kandidat till att slåss om de tre översta platserna i tabellen, om det blir seger mot Skövde, men jag ska skynda långsamt. Dock var spelet i Sundsvall på en nivå, som om den hålls skulle kunna ge det resultatet. Hur stora är då chanserna till det. Jag är nästan folycksbådande hoppfull. Det hänger nog till en ganska stor del på resultatet imorron (om nu matchen kan spelas). Det viktigaste att ta med sig från Sundsvall är nog självförtroendet, modet och inställningen. ÖFK-spelarna visade att kvalitén finns där. Och dessutom långt bredare än på de tidigare så viktiga fem-sex bästa spelarna.

När jag tittar på tabellen före dagens matcher så kan vi notera en del intressanta saker. T ex har GAIS vunnit tre av fyra matcher och spelat oavgjort i en. Mot ÖFK. Sundsvall har vunnit två av tre matcher, och förlorat en. Mot ÖFK. ÖFK har släppt in minst antal mål, tillsammans med Västerås. Endast fyra lag har gjort fler mål än ÖFK, och då har ändå sex lag spelat fyra matcher mot ÖFK:s tre. ÖFK har tredje bästa målskillnad. ÖFK tippades sist av media och nu finns alla chanser att bevisa att åtminstone det var helt fel.

ÖFK har nu ett gäng spelare under rejäl utveckling, och jag tycker att insatserna både mot GAIS och Örebro var mer än godkända, uppföljda av den väldigt bra matchen mot Sundsvall. Visst finns det skönhetsfläckar fortfarande, men det gör ju insatsen egentligen ännu mer spännande, då det finns klart utrymme att förbättra ytterligare. Och jag noterar igen att det finns minst en handfull spelare som hittills inte startat som kliver in utan att sänka standarden i någon nämnvärd utsträckning. T ex var Karlsson Grach någon cm ifrån att leda den interna skytteligan, då hans nick i ribban mot Örebro var värd ett bättre öde. Med Ghanoum, Outtara, Hedenquist, Novak, Musolitin m fl känns det helt lugnt när de beträder planen. Naturligtvis kommer det att komma bakslag, men jag är övertygad om att ÖFK inte kommer att komma i någon längre svacka, såsom vi nu har blivit vana vid att de gjort under några år.

Fortfarande nöjer jag mig med att tippa ÖFK på den övre halvan, och det bör vara den rimligaste målsättningen. Men naturligtvis så ska målet hela tiden vara att vinna varje match, och lyckas det till två tredjedelar, så finns laget riktigt högt upp i tabellen. Nu trotsar vi snön imorron och beträder läktarna välklädda för att stötta laget fullt ut!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Visa alla tvivlare skrev | 23 Apr 2023 - 19:44
Bra analys och entusiasmerande skrivet! Stämningen är också mycket bättre än förra året och även Falkarna börjar sjuda av kraft igen! Kan rekommendera att titta på Staketvetarnas nya musikvideo! Nu är det väl bara snön på JK som kan hindra imorgon.
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Sep 2024 - 10:12 Nominerade som bästa spelare i och tränare i superettan i au
8 Sep 2024 - 20:41 Fotbollz.se besökte bygget av allaktivitetshallen i Krokom o
8 Sep 2024 - 16:36 IFK 2 vann
7 Sep 2024 - 15:54 Oavgjort. Lucksta kvitterar i slutminuten
7 Sep 2024 - 15:50 förlust för damerna
7 Sep 2024 - 10:13 Helgens matcher
6 Sep 2024 - 20:53 Resultat div 2 Norrland
6 Sep 2024 - 19:26 Om målvakten Aly Keita
6 Sep 2024 - 09:35 ÖFK vill behålla Mansour Sinyan - även Mykola Musolitin aktu
6 Sep 2024 - 07:31 Nu behöver vi hjälp!
5 Sep 2024 - 22:37 En upplyftande återsamling i dag, torsdag
5 Sep 2024 - 22:15 Bättre än förväntat för Jamie Hopcutt
5 Sep 2024 - 12:57 ÖFK gör sina bästa matcher efter ett uppehåll - Det finns ut
4 Sep 2024 - 22:52 Om före detta ÖFK- spelaren Theodore Rask
4 Sep 2024 - 10:53 Resultat Spelomgång 18 div.4 Jämtland 2024
3 Sep 2024 - 13:26 Råplan i Torvalla får konstgräs - på den plan finns nutidshi
3 Sep 2024 - 09:28 Om Malcolm Stolt
2 Sep 2024 - 20:38 Adam Inge Benediktsson - bäst i ÖFK mot Degerfors
2 Sep 2024 - 15:27 Nyförvärv till Ope IF- brassen Lucas Dassan
2 Sep 2024 - 10:04 Simon Marklunds starka höstform håller i sig -blev trissvinn
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
3
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Idag - 17:36
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook