Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET KAN FINNAS LÄGE UNDER HÖSTEN ATT SÄTTA IN MERA OPRÖVADE SPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Okt 2023 - 18:30 Uppdaterad 1 Okt 2023 - 22:39

Jag tycker mig se att en del spelare redan har haft lite jobbigt med formen

Akivbild

I dag skriver vi den 1 oktober. Hösten och de ofta kalla vindarna har tagit greppet om oss alla i länet och om alla fotbollsspelare. Alla som sysslar med fotboll vet vad som gäller. Det är nu serien ska avgöras såväl i topp som i botten och lika spännande är det.

Intensiteten i matcherna höjs, vädret kan bli kallt och ruggigt och gräsplanerna blir blöta och ojämna. Jag har skrivet det förut, men det är i de sex återstående matcherna som vetet ska skiljas från agnarna.

ÖFK visade sig ha den förmågan i fjol när man var uträknad, men kom igen med en bragdmässig heroisk upphämtning, den mest imponerande i ÖFK:s historia.

I dag är ÖFK i ett bättre läge, men vi kan räkna med att det åtminstone krävs en vinst till för att de ska vara helt säkra.

Hösten kan ändå bli jobbig.

Det är en lång säsong som tär på spelarnas både fysik och psyke.

Alla spelare har olika ork. Vissa kan träna stenhårt och spela ofta och klarar det hur bra som helst.

Många spelare orkar inte lika bra. Då uppstår en viktig uppgift för tränarna, att se hur spelarna har det med orken..

Vid frukosten varje dag fick spelarna under Potter på en skriven lapp berätta hur det var med energin och skadorna. Jag undrar om inte Powell har något liknande system.

Jag tycker mig se, att en del spelare redan har haft det lite jobbigt med formen och inte presterar vad man vet att de kan.

Nästan ingen spelare orkar spela match efter match och samtidigt träna och klara av långa tröttande resor.

Det kan finnas läge för att sätta in mera oprövade spelare, eftersom ÖFK har en stark bänk av spelare som är jämbördiga med spelare som ofta anlitas. Även ur en annan synpunkt kan det vara viktigt att bänkspelarna känner att det finns en möjlighet att spela, annars kan de tappa suget.



Så är läget inför Jönköpings Södra

ÖFK har haft svårt att lösa anfallet efter det att Grach blev skadad. Han var nästan given som ersätare. Stolt, försvarar sin plats, men kan med sitt energikrävande bli trött och behöva vila en match eller att bli utbytt i halvlek.

Jag kan tänka mig Österholm eller Musolitin i rollen som ersättare till Stolt eller berdvid honom. Båda kan jobba hårt och de kan skjuta. Oavsett var man placerar Musolitin med sin starka vilja, så vet vi att han levererar.

Jag tycker nog att Sinyan kommit tillbaka ganska bra efter formsvackan. Det motiverar att han får starta på måndag.

På mittfältet kan jag tänka mig Nader. Mittfältet ökar i slagkraft om man har en spelare som är konstruktiv. Nader kanske inte jobbar så hårt, men han läser spelet bra och kan slå öppnande passningar. Det kan betyda mål.

Rask har varit formsvag i ett par matcher. Som fullgoda ersättare har vi Jakob och Ziad. Det kan vara viktigt att låta dem spela, eftersom vi hoppas att de blir kvar även nästa år.

ÖFK har inga nya skadade spelare och träningarna har varit bra. Det känns bra när de åker till Jönköping. Det finns ingenting att skylla på. ÖFK har spelare som kommer att göra jobbet. Det vet vi och det känns tryggt.

ÖFK ger sig aldrig!

Nu kör vi framåt med oförminskad eller med utökad fart. Nu tar vi Jönköpings Södra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:03  
 

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark mot Falkenberg den 9 maj i år. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:19  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: IFK Östersund - Ope IF DM dam  
  av Ope IF | Igår - 21:14  
   
  Läs mer...  
 


 
  Lång resa för match i uppflyttningsserien för Kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 19:43  
 

Lördag 1/8 kl 13 Nyabvallen.... IFK Luleå - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
2 Jul 2024 - 12:55 Yannick Adjoumani - Trissvinnare för tredje gången
1 Jul 2024 - 15:18 Referat: Ope IF - IFK Östersund 2
1 Jul 2024 - 15:09 Spelarpoäng i matchen Landskrona -ÖFK
30 Jun 2024 - 23:35 Tips div 2 Norrland
30 Jun 2024 - 19:49 Öfk kom igen starkt andra halvlek men tre mål räckte inte fö
30 Jun 2024 - 17:47 Så nära poäng. Trots allt.
30 Jun 2024 - 16:53 borta seger för kamraterna
30 Jun 2024 - 15:39 Matchens prestation
30 Jun 2024 - 15:38 Matchens överraskning
30 Jun 2024 - 15:04 klar seger
30 Jun 2024 - 11:30 Sen krönika idag
30 Jun 2024 - 08:24 Inför matchen: Landskrona BOIS - ÖFK
29 Jun 2024 - 20:23 Ytterhogdal IK-Skellefteå FF (0-0) 2-1. YIK är på gång igen.
29 Jun 2024 - 18:36 Seger med 1-0 mot Cosmos
29 Jun 2024 - 17:48 Följ Landskrona BOIS - ÖFK via fotbollz.se
29 Jun 2024 - 17:43 Ope IF - IFK Östersund 2-4 Bilder från matchen
29 Jun 2024 - 12:23 Rapport från träningen - Det måste på något sätt finnas plat
28 Jun 2024 - 22:29 Nytt fint tränarjobb för Björn Hamberg
28 Jun 2024 - 22:02 Resultat spelomgång 11 div.4 Jämtland 2023
28 Jun 2024 - 20:03 Tips div 3 mellersta Norrland
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
22
kommentarer
Norra-Lits IF uteslutna ur div 4
av Haldo Jonsson | 28 Jul 2026 - 11:11
8
kommentarer
Väldigt blandade intryck
av Per Lagerbäck | 26 Jul 2026 - 20:47
Denna eftermiddag bjöd ÖF
3
kommentarer
mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?
av Haldo Jonsson | Igår - 22:19
3
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 26 Jul 2026 - 15:41
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
3
kommentarer
Resulat slutspel Senior-DM Herrar
av Haldo Jonsson | 25 Jul 2026 - 21:13
Ytterhogdal gick vidare 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook