Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - TRELLEBORG 1-0 (0-0)
av Hasse Thor
Publicerad 6 Apr 2024 - 18:36 Uppdaterad 7 Apr 2024 - 17:38

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg. Foto: Thord Eric Nilsson

Östersunds Fotbollklubb repade sig snabbt efter den snöpliga förlusten i derbyt mot GIF Sundsvall. 1--0 (0-0) får väl anses rättvist med tanke på vad som utspelades under senvinterförhållandena i hemmapremiären på Jämtkraft Arena. Alltid spännande med en hemmapremiär, lite nytt folk i uppställningen som får visa upp sig i skarpt läge. ÖFK har väl ersatt en hel del tyngd med lite mer spelande aktörer i form av “hemvändarna” Nebiyou Perry och Jamie Hopcutt och inledningen av tillställningen gjorde ingen hemmasupporter besviken härvidlag.


Första kvarten lite av Mykola Musolitin show. Den kompakte ukrainaren virvlade runt efter högerkanten och serverade bl.a. Simon Kroon och Albin Sporrong fina möjligheter. En start helt i den dryga 1600 personer stora åskådarskarans smak. Helt okej den också med tanke på lite bistra temperaturförhållanden.

Efterhand betydligt mer från skåningarna med välbekante Felix Hörberg i högerförsvaret.Trelleborg med taktpinnen som sagt men mer av kontringsfotboll från ÖFK med Hopcutt i bra läge ett par gånger om. Matchens farligaste möjlighet sen efter 28 minuter där TFF:s toppforward Filip Bohman nickade i stolpen.

Resten av rundan lite böljande spel men gästerna i attackläge, ÖFK får inte tag på andrabollarna men inget av riktigt värde mer än en möjlighet för Bohman som Aly Keita, tillbaka mellan stolparna, avvärjer.

Ett pånyttfött ÖFK i inledningen av andra delen. En fin möjlighet för Albin Sporrong fint framspelad av Perry och hemalaget tillbaka i förarsätet. Tyvärr byte på Sporrong som dittills gjort en av sina bästa framträdanden i den rödsvarta tröjan enligt min mening med känningar åt ena ljumsken. Detta i den 59:e minuten och nye Henrik Norrby ersätter.

Nya attacker från ÖFK och en rejält pigg Yannick Adjoumani nära efter halvtimman spelad. Nya möjligheter också för Hopcutt men ÖFK-ikonen för dagen utrustad med lite av en “ärtbössa” Efter 70 minuter ut med Kroon och Simon Marklund ersätter innan så Jakob Hedenquist så förlöser inte bara Jämtkraft Arena utan hela “Arenabyn” kändes det som.

En synnerligen energisk Adjoumani håller kvar bollen efter kortlinjen och serverar Jakob som dykt upp i straffområdet och denne dundrar på utan pardon. Hopcutt och Perry ut stax efter och in med Ahmed Bonnah och André Nader. Bra koll sen för dom rödsvarta, en möjlighet för inhoppande Hady Karim men en för dagen felfri Keita räddar snyggt.

Säkert en skön seger för Magnus Powell et consortes. Arbetsro är väl det man närmast tänker på. Även om gästerna periodvis hade ÖFK under tung press var dom farligheter som skapades i hemmafavör. Det finns förmodad offensiv spets på igång, välkommen med tanke på den relativa trubbighet som finns framåt.

Adjoumani får mina vackraste blommor för idogt och framgångsrikt arbete på vänsterkanten. Framspelningen till målet inte minst och dessutom inte spelar “döende svanen” efter varje närkamp.

Musolitin drog i gång showen och löpte som en furie på andra kanten och där finns det potential enligt min mening.
Jakob Hedenquist satte målet och var säkerheten själv bakåt. Till sist, en mycket fin inledning med en liveversion av inmarschlåten. All heder för den. En ensam ungdom med en gitarr mitt på panen. Sånt gläder ett gammalt musikanthjärta.
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Kral skrev | 6 Apr 2024 - 21:15
Musolitin är en underbar spelare. Bra att du såg honom Thor.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  En riktig rysarmatch mot Oddevold på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:08  
 

. Bild från matchen ÖFK - Oddevold år 2024. Mathen slutade 0-2

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstider ÖFK denna vecka  
  av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund vann Trissen mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:40  
 

Bilden: Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, tvåa är Sunday Anyanwu.

Hos Andreas Tipset leder Tobbe. Tvåa är Hanna Runsten Wedén. (Sista matchen mot Oddevold kommer att bli avgörande för den som ska ta de tre förstaplaceringarna och som då vinner luncher. Så jämn är tipsligan 2026. Det blir mycket spännande.)

 
  Läs mer...  
 


 
  Poängsättningen på spelarna klar - Simon Marklund bäst i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 1 Nov 2026 - 20:20  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK hade större bollinnehav, de flesta passningarna och nästa lika många skott.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Sep 2024 - 22:40 Åtta spelare i ÖFK med utgående kontrakt i höst
22 Sep 2024 - 11:16 Referat: Tandsbyns FK - Myssjö/Ovikens IF 3-3 (2-1)
21 Sep 2024 - 22:24 Resultat Spelomgång 20 div.4 Jämtland 2024
21 Sep 2024 - 21:41 Bilder Fränsta IK - Ope IF 4-0
21 Sep 2024 - 21:37 Bilder div2 dam IFK 2 - OPE 1-9
21 Sep 2024 - 21:32 Referat: IFK Östersund 2 - Ope IF
21 Sep 2024 - 17:54 IFK vinner på Jernvallen
21 Sep 2024 - 14:44 oavgjort för kamraterna
21 Sep 2024 - 09:14 Järpens IF ångar på mot seriesegern! ⚽⚽⚽
21 Sep 2024 - 05:41 storseger i derbyt för ope if
20 Sep 2024 - 21:14 Resultat div 3 mellersta Norrland
20 Sep 2024 - 19:51 Resultat div 2 Norrland
20 Sep 2024 - 15:02 .Simon Marklund bäst på plan mot GIF Sundsvall
20 Sep 2024 - 11:10 Helgens matcher
20 Sep 2024 - 10:42 Simon Marklund - tog sin tredje trissvinst, nu mot GIF Sunds
19 Sep 2024 - 18:30 Elitklubbar får bara slut på pengar av en enda anledning.
19 Sep 2024 - 13:11 En analys om ÖFK- GIF Sundsvall
19 Sep 2024 - 01:43 Efter en sådan här insats är det bara att ta fram motorsågen
18 Sep 2024 - 23:35 Bilder från ÖFK - GIF Sundsvall
18 Sep 2024 - 22:52 FÖRLUST I DERBYT FÖR ÖFK EFTER SENT MÅL I MATCHEN
 
 
 
8
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av NNs | 31 Okt 2026 - 13:30
IFK Norrköping – Ös
5
kommentarer
Träningstider ÖFK denna vecka
av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49
3
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 31 Okt 2026 - 15:18
2
kommentarer
Rättvis Norrköpingsseger
av Per Lagerbäck | 31 Okt 2026 - 15:29
Tänk vad bollinnehav INTE allt
2
kommentarer
Niclas Brissman slutar i Järpens IF
av Haldo Jonsson | 30 Okt 2026 - 20:37
Niclas Brissman.
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook