Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VI HAR BRA FÖRBEREDDA SPELARE MED GOTT SINNELAG SOM SER FRAM MOT MATCHEN PÅ LÖRDAG.
av Haldo Jonsson
Publicerad 12 Apr 2024 - 18:36 Uppdaterad 12 Apr 2024 - 18:40

Rapport från träningen!

Bilden: En som ska göra det; Jamie Hopcutt. Foto Haldo Jonsson.

Just nu befinner sig våra fotbollskrigare på ett för tillfället regnigt västkusten. Där gör ÖFK sista träningspasset före matchen mot för fjolårsallsvenskarna Varberg.

ÖFK åkte i går kväll ner till Göteborg med nattåget från Östersund.

Smart!

Nu slipper man en övernattning på hotell och bortavistelsen blir billigare och ÖFK bereds möjlighet till träning på gräsunderlag.

Jag ska försöka få till någon rad, tros min syn tillfälligt är kraftigt nedsatt. Jag har nämligen fått en spruta i ett öga och det har fått jobbiga efterverkningar.



Våra medarbetare i fotbollz.se hade möjlighet att bevittna sista träningen på Jämtkraft Arena före ÖFK:s avfärd söderut.

De kan rapportera om, att det är ett gäng bra förberedda spelare med gott sinnelag som ser fram mot matchen på lördag. Vi kan räkna med att det vill visa vad det kan, även på bortaplan, trots att man är något ovan vid gräs.

Men, med lite eftertanke så är gräsplaner inte så ovant för många av ÖFK:s spelare.

Det är många som spelade på gräs innan man kom till Östersund.

Problemet är väl hellre att Varbergs fotbollsplan inte är i bra skick så här års. Det kan bli problem att få passningsspelet att fungera. Om regnet, som det nu verkar, kommer, så blir underlaget dessutom tungsprunget. Det kan vara till större problem för Varbergs spelare som är tyngre och större.

Jag träffade Aly Keita på stan, glad och positiv som alltid. Han är verkligen ett föredöme för ÖFK. Han såg fram emot matchen. Han tyckte att ÖFK är lika bra på gräsunderlag som konstgräs.

Jag hyser ingen oro för Keitas insats i år, även om en del gör det. När det är tävling så kommer han igång på allvar. Han behövs om det ska gå bra för ÖFK.

Bra är att nu Mills tränar på allvar



ÖFK har en del spelare borta på grund av skador. Vi ska inte stirra oss blind på det. Vi ska istället inrikta oss på att ÖFK har bra ersättare som alltid gör bra ifrån sig.

Vi ska dock erkänna att det hade varit bra att kunna välja på Stolt, Sinyan och Sporrong vid laguttagningen. Det kan vi inte nu av olika skäl.

Lite orolig kan man, utan att vara insatt, på Stolts ideliga infektioner som han dragits med mer eller mindre sedan träningslägret i Spanien. Varför går det aldrig över?

Vi får nog se nye amerikanen Arquímides ”Quimi” Ordoñez på plan. Han kan delvi bli en ersättare till Stolt i denna mach.

I Sporrongs frånvaro får vi nog tro att Henrik Norrby får göra sig beredd att starta. Jag tycker att han har förbättrat sig efter varje match. Det får ta lite tid för honom att gå från div 1 till Superettan.

ÖFK har även nigerianen Michael Oluwayemi. Han måste få känna på hetluften för att utvecklas. Han har talang den grabben.

Även talangfulle Nader är även han mittfältare som finns att tillgå. Han tränade inte i dag.

Framåt är de väl förspänt. Där har vi Perry, kanske Kroon, Marklund och Hopcutt som har överraskat med ny energi. Jamie springer ofta i luckor och då måste han i högra grad än nu få bollen till sig.

På höger kant har vi imponerande enegiknippet Musolitin och på vänter strålande Adjoumani.

Jag avslutar nu skrivander, trots att det finns mycket mer att skriva om.

Jo, en sak till. Jag kan nämna att Grach ser ut att vara riktig på gång. Han springer i hög fart vid sidan om planen.

Kroon har inte tränat de senaste dagarna. Jag tror inte att vi ska vara oroliga för honom. Han kan bli aktuell ändå.

Axel mot axel med gemensam kraft hejar vi fram vårt ÖFK mot nya vinster.

ÖFK ger oss aldrig!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 13 Apr 2024 - 10:23
Öfk måste få i gång målskyttet, ett mål på två matcher är alldeles för svagt, chanser har skapats men missats. Är rädd för att det blir ännu en match där Öfk har svårt att göra mål så det räcker för Varberg att göra ett mål och därmed tre poäng till dem.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Idag - 10:42  
  Efter lite paus på min skrivning, skall jag försöka att rapportera från Alsens matcher framöver, Det är ju viktigt med Fotbollz för att nå ut även till lokalfotbollen.
Kvällen match var ju derby, men nu var vi verkligen storebror!
 
  Läs mer...  
 


 
  Snack om konstgräs och gräs  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:23  
 

- Vi ska vinna matchen oavsett underlag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 4-0 (1-0)  
  av Thomas Dahlberg | Igår - 22:23  
 

Lite försenat referat efter matchen när Tandsbyn åkte upp till Duved för att möta Åre. Ett möte som slutade med att hemmalaget fick med sig samtliga poäng och en hållen nolla.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Apr 2024 - 22:39 Ytterhogdal IK-Gottne IF (3-1) 4-1
20 Apr 2024 - 22:26 Anundsjö IF - Ope IF 6-0 Bilder
20 Apr 2024 - 22:12 Bildspel ÖFK - Örgryte 1-1
20 Apr 2024 - 19:11 Sett till hela matchbilden så var ett oavgjort resultat rätt
20 Apr 2024 - 18:46 Matchens prestation
20 Apr 2024 - 17:18 Matchens överraskning
20 Apr 2024 - 17:07 Till slut rättvis poäng
20 Apr 2024 - 14:02 Startelvan
20 Apr 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Örgyte IS
20 Apr 2024 - 10:31 ÖIS tränare Andreas Holmberg om ÖFK
19 Apr 2024 - 16:50 Tips div 1 Norra
19 Apr 2024 - 16:41 Före detta ÖFK- backen Jonathan Azulay ska stoppa ÖFK:s anfa
19 Apr 2024 - 14:06 Följ ÖFK - Örgryte IS via fotbollz.se
19 Apr 2024 - 11:31 Träningsmatcher i helgen
19 Apr 2024 - 11:01 Dvärsätt BK vann på övertid - nu i serieledning
19 Apr 2024 - 09:44 Tips div 2 Norrland -
18 Apr 2024 - 18:41 Två nya i anfallet kan sätta fart på ÖFK mot Örgryte.
18 Apr 2024 - 13:23 Frösö IF- Bodens BK FF 0-3 (0-1)
18 Apr 2024 - 10:57 Var lugn poängen kommer - ÖFK är ofta trögstartade på våren
17 Apr 2024 - 16:20 hemmamatch
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook