Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

FÖRE DETTA MÅLVAKTEN I ÖFK LENNART SANDAHL, NU SPORTCHEF I KARLBERGS BK UTTALAR SIG INFÖR MATCHEN MOT ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Aug 2024 - 13:30 Uppdaterad 20 Aug 2024 - 16:22

- Vi kommer att satsa på att vinna mot ÖFK. Vi har aldrig varit så bra som vi är nu, det säger sportchefen i Karlbergs BK Lennart Sandahl till fotboll.se.


Bilden: Tidigare ÖFK- målvakten Lennnart Sandahl. Foto Privat

Hej Lennart, hur har du det? Det var ett tag sedan vi hade kontakt.

- Jo, tack bra. Jag bor i Stockholm och har familj och två barn.

Jag har positiva minnen från dig när du spelade i ÖFK. Du var en bra målvakt och duktig skribent i fotbollz.se och alltid positiv som person. Minns du något från den tiden?

- Jag kommer mycket väl ihåg den tiden. Jag trivdes bra däruppe både med stan och ÖFK. Jag har fortfarande kontakt med några spelare. Jag känner nog ingen längre som nu spelar i ÖFK. Jag minns mest Våfflan och några till.

Du är sportchef i Karlbergs BK. Nu ska du möta ditt gamla lag ÖFK. Hur känns det?

- Vi se verkligen fram emot att möta ÖFK. Det ska bli mycket intressant. Hoppas det kommer mycket folk.

Vad vill du säga om Karlbergs BK? Hur spelare ni?

- När Kalle Karlsson var tränare i Karlberg, nu i VSK, så bestämde vi oss för att vara trygga med bollen och spela en fotboll med mycket bollinnehav och rulla bollen från backarna genom mittfältet hela vägen upp till anfallarna, men vi är heller inte främmande för att kontra.

- Vi har mest unga tekniska spelare från fotbollsakademierna runt om i Stockholm. Jag tror medelåldern i truppen är 22 år. Det är spelare som vill mycket och som satsar på att bli så bra som möjligt inom fotbollen. De använder Kalberg för att förkovra sig och få visa upp sig. Vi har även två spelare som tidigare har spelat i Superettan. Vi strävar efter att ha så bra tränare som möjligt.

Satsar ni på att vinna serien?

- Nej vi är nykomlingar och för närvarande har vi inga ambitioner att vinna serien.

Hur ser du på matchen på onsdag mot ÖFK?

- Vi kommer att satsa på att vinna. Vi har aldrig varit så bra som vi är nu. Vi har vunnit de fem senaste matcherna och spelat två oavgjorda. Vi är mest stolta över att vi vann mot satsande Stockholm Internazionale som tränas av Rickard Norling.

Ni spelar på Stadshagens IP på Kungsholmen. Jag minns att ÖFK har spelat en träningsmatch där tidigare. Då var det grusunderlag.

- Ja, vi spelar på Stadshagen. Vi har dispens i år för att få spela där. Nästa år flyttar vi tilll Krisineberg IP, som håller på att färdigställas.

- Det är konstgräs på Stadshagen nu, men det är nog inte en plan som ÖFK är vana vid. Det kan bli en överraskning för dem. Konstgräset är slitet och har hård yta och det finns inga möjligheter för bevattning av plan.

Vad vet du om ÖFK?

- Vi har bra koll på dem. Jag har haft kontakt med Magnus Powell och Stefan Lundin, eftersom jag har en podd om superettan. Jag har den uppfattningen att båda är seriösa.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: tandsbyns fk - offerdals if 0-2 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 10:34  
 

Matchen mot Offerdal resulterade i en 0–2-förlust efter ett tidigt baklängesmål och en missad kvitteringschans i slutskedet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt före matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:13  
   
  Läs mer...  
 


 
  Helgens matcher  
  av Per Lagerbäck  | Idag - 09:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:55  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Mar 2024 - 09:54 Resultat träningsmatch
19 Mar 2024 - 20:25 Upptaktsträff Superettan i dag
19 Mar 2024 - 19:45 ny mittfältare
19 Mar 2024 - 16:26 derby dax herr träningsmatch
19 Mar 2024 - 11:41 600 spelglada ungdomar deltog i Krokomsbostäder Cup i Krokom
18 Mar 2024 - 21:23 Mittfältaren Albin Sporrong åter till ÖFK
18 Mar 2024 - 20:41 Tråkigt, tråkigt - Mansour Sinyan långtidsskadad
18 Mar 2024 - 17:52 Träning inför genrepet mot Skövde
18 Mar 2024 - 10:46 Företagsam ledning ger framgång
17 Mar 2024 - 21:10 Resultat DM- matcher idag, söndag
17 Mar 2024 - 16:22 vinst i träningsmatchen
16 Mar 2024 - 23:05 Referat Alnö IF - Ope If
16 Mar 2024 - 15:48 ÖFK vann klart mot Gefle iF som inte hade mycket att sätta e
16 Mar 2024 - 14:13 Startelvan i dag
15 Mar 2024 - 16:13 Inför ÖFK - Gefle IF
14 Mar 2024 - 22:29 Några ord om kvällens positiva årsmöte
14 Mar 2024 - 19:20 Norrmontage Arena är spelklar
14 Mar 2024 - 10:20 Östersunds FK Elitfotboll AB har haft bolagsstämma
13 Mar 2024 - 22:38 Frösö IF herr 2024
13 Mar 2024 - 21:41 Berikande konstgräskurs i Krokom
 
 
 
9
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook