Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

UPPLÄNNINGEN PONTUS JOHANSSON NY KLUBBCHEF FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Jul 2025 - 21:04 Uppdaterad 24 Jul 2025 - 21:25

Kommer närmast från Bodens BK där han tidigare var klubbchef.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande

Efter en noggrann rekryteringsprocess kan Östersunds FK nu stolt presentera Pontus Johansson som ny klubbchef. Pontus tillträder tjänsten den 8 september och kommer fram till dess att fullfölja överlämningen hos sin nuvarande arbetsgivare, skriver ÖFK;s hemsida.

Pontus Johansson kommer närmast från rollen som klubbchef i Bodens BK, där han med framgång lett klubbens arbete både organisatoriskt och ekonomiskt. Under sin tid i Boden har Pontus gjort sig känd som en modern, relationsdriven ledare med en stark förmåga att skapa och utveckla samarbeten – såväl inom idrottsrörelsen som i näringslivet. Hans erfarenheter som klubbchef och hans strategiska tänkande gör honom väl rustad att leda ÖFK in i nästa fas.

– Det känns otroligt spännande att få den här möjligheten. Mitt första fokus blir att lära känna organisationen och människorna som verkar i och omkring klubben. Samtidigt vill jag snabbt skapa mig en bild av staden i stort och börja bygga relationer. Min ambition är att ÖFK ska vara en stabil och ambitiös förening från ungdomsverksamheten hela vägen upp till seniornivå, säger Pontus Johansson.

Pontus är född och uppvuxen i Alunda utanför Uppsala. Som tolvåring började han spela i Sirius ungdomsakademi, och flyttade därefter till västkusten och IFK Göteborg. Som målvakt noterades han för starka insatser i U17-, U19- och U21-Allsvenskan och spelade även för klubbar som Stenungsund, BKV Norrtälje, BK Häcken och Gimo IF FK.

Efter spelarkarriären startade Pontus ett företag inom fotbollsutveckling med fokus på unga spelare och ledare. Han har dessutom erfarenhet från näringslivet, bland annat som arbetsledare på Ramudden och som medgrundare till en padelhall – erfarenheter som ytterligare bidragit till hans kontaktnät och förståelse för samverkan mellan idrott och näringsliv.

– Ett av mina tydligaste minnen är från när ÖFK säkrade avancemanget till Superettan efter bortasegern med 1–0 mot Sirius på Studenternas. Det var stort – och därefter har jag naturligtvis följt klubbens resa genom Allsvenskan och Europaspelet, säger han.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande.

Peter Uneby, ordförande i BBK Fotboll, säger i en kommentar:

– Vi är glada för Pontus skull och önskar honom all framgång i sin nya utmaning. Han har gjort ett enormt avtryck inte bara i vår förening utan i hela fotbolls-Boden. Pontus kommer att vara saknad, men ingen är oersättlig och arbetet med att utveckla vår förening fortsätter med full kraft.

– Vi har kommit överens med ÖFK om att Pontus blir kvar en del av hösten för att göra ett smidigt avslut och vi jobbar på att hitta en ersättare som vi hoppas kunna presentera inom kort..

Pontus gör sin första arbetsdag i sin nya klubb den 8 september

 
 
1 Kommentar:
Gäst: lärarstudent skrev | 27 Jul 2025 - 12:04
Ge kommunikationsavdelningen i uppdrag att uppdatera sitt språk, ex varifrån/vartifrån och skillnaden mellan han och honom.
Det ger ett bättre intryck när man läser information från ÖFK
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Derby dax för IFK dam  
  av Classe Olofsson  | Idag - 05:54  
 

Lördag 11/4 kl 14 NP3 Arena.... Sundsvalls Dff - IFK Östersund

 
 


 
  Div 2 Norrland startar till helgen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:06  
 

IFK Östersund börjar borta

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Seriepremiär för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 15:55  
 

Söndag 12/4 kl 12.30 NP3 Arena....Lucksta if - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
12 Dec 2023 - 17:44 André Österholm öser beröm över ÖFK, men nu lämnar han - Utl
11 Dec 2023 - 14:11 Korta nyheter om Ope IF - andra nyförvärvet
11 Dec 2023 - 13:53 Stefan Lundin om nya spelare inför nästa säsong
10 Dec 2023 - 18:01 Statistikgenomgången för Superettan
8 Dec 2023 - 21:13 Säsongens vinnare av Hos Andreas tipset Richard Kingstad hed
7 Dec 2023 - 22:09 Från ÖFK-s matchtröja till polisuniform - Bobo Sollander
7 Dec 2023 - 17:04 Håller Saman Ghoddos på att omskolas till back?
6 Dec 2023 - 20:09 Inte ÖFK men istället Sandvikens IF för Calvin Kabuye
6 Dec 2023 - 10:21 Kort om ÖFK
5 Dec 2023 - 22:59 Vi minns - Segertåget till Berlin avgick idag för sex år sed
5 Dec 2023 - 13:37 Ope herrar har startat träningen inför div 3
4 Dec 2023 - 16:12 Bröderna Kapcevic - före detta ÖFK - i nya roller
3 Dec 2023 - 15:55 Onödig fadäs av förre ÖFK- spelaren Ravel Morrison
2 Dec 2023 - 22:45 Förre analytikern i ÖFK Rafael Roldán Bermúdez blir förstetr
2 Dec 2023 - 11:30 Annat ljud i skällan - har experterna omvärderat ÖFK?
1 Dec 2023 - 16:58 Glad julklapp till ÖFK - Elitlicensen för 2024 klar
30 Nov 2023 - 22:12 Tre spelare som lämnar ÖFK
29 Nov 2023 - 14:47 Vi har den äran att presentera årets mästartippare i Hos And
29 Nov 2023 - 10:39 Kajsa Lindroth på Landslagsläger
28 Nov 2023 - 17:02 Opes första nyförvärv - mittfältaren och spelande tränaren D
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36
3
kommentarer
m
av Haldo Jonsson | 4 Apr 2026 - 12:07
Kort rapport från träning
2
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook