Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

CENTRAL MITTFÄLTARE KLAR FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Dec 2023 - 17:33 Uppdaterad 21 Dec 2023 - 18:07

Kan även spela mittback

Kulturbäraren i klubben BK Olympic i Skåne Henrik Norrby har skrivit på för ÖFK. I Skåneporten beskriver han sig själv: -" I grunden har jag alltid varit en ”sittande mittfältare” i en ”sexaroll”, åtminstone fram till förra säsongen när Mesut flyttade upp mig en del i banan. Samtidigt har jag vikarierat som mittback och trivts där."

Helsingborgs IF och IFK Värnamo.har tidigare visat intresse för Norrby. Han är ganska lång och har framför allt spelat som en tvåvägsmittfältare i år för att använda sitt fina tillslag.

MFF har i höst spelat en träningsmatch mot Randers.
I den matchen använder de en spelare från BK Olympic: mittfältaren Henrik Norrby, skriver Skåneporten

ÖFK är i stort behov av en spelförande och passningssäker central mittfältare. Vi hoppas att de hittat den rätta nu.


Östersunds FK har idag gjort klart med den centrala mittfältaren Henrik Norrby. Henrik kommer närmast från en stark säsong i divison 1-klubben BK Olympic, och vi önskar han välkommen till Jämtland!

24 åringen från Skurup har haft ögonen på sig av ÖFK:s ledarstab under en längre tid, och nu är det klart att Henrik blir nästa nyförvärv att ansluta. ÖFK och Henrik är överens om ett tvåårsavtal som sträcker sig till slutet av 2025.

-Under de kommande åren som jag är här vill jag framför allt utvecklas som fotbollsspelare, men också som individ och hjälpa Östersund att ta sig så långt upp som möjligt. Målsättningen är Allsvenskan och dit ska vi, säger Henrik Norrby som under torsdagen bekantade sig med staden Östersund.

Fotbollsåren inleddes hemma i Skånska Skurup fram tills mitten av tonåren. Därefter följde han efter en nära vän till Malmöklubben BK Olympic, vilket blev hållplatsen nästan tio år framåt. När nu nästa anhalt blir Östersund och Jämtland beskriver Henrik sig själv som en bolltrygg spelare som är teknisk för sin längd, och som dessutom är stark i duellspelet.

-Henrik är någon som vi i ledarstaben följt sedan tidigare. Det är en väldigt bollskicklig spelare med en bra passningsfot, kombinerat med storleken och fysiken som han besitter så gör det honom till en väldigt intressant spelare. Han kommer från ett par starkasäsonger i division 1, så det blir spännande att se vilka kliv han kan ta med oss, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK skriver ÖFK i ett pressmeddelande.

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 24 Dec 2023 - 07:44
Ja vilket skämt, en ny målvakt står högt på min önskelista.
4
Gäst: Collina skrev | 23 Dec 2023 - 01:22
Så luftspelet var en bidragande orsak till att AlyK fick priset.....!?!?
Nån mer än jag som är förvånad?
7
Gäst: Läs artikeln skrev | 22 Dec 2023 - 13:24
Så ser du att det handlar om årets säsong och den data hans spel genererat. Mätbart och objektivt. Men ja det var den säsong som nu är avklarad så absolut gamla meriter. Den som tar fram verktyget som talar om prestationer för kommande matcher och säsong med absolut visshet har miljarder att tjäna men ännu är vi inte där så årets målvakt för avslutad säsong får ju ändå anses vara så aktuella meriter som möjligt.
Apropå luftspelet som han ofta kritiseras för så omnämns även det i artikeln som en bidragande del till utnämningen.
11
Gäst: Tvivlande skrev | 22 Dec 2023 - 10:41
Öfk måste försöka hitta en målvakt som dominerar luftrummet. Keita blev nog bäst på gamla meriter.
9
Gäst: Keita årets målvakt skrev | 22 Dec 2023 - 09:55
… i Superettan enligt objektiva fakta från PlayMaker AI. Många som varit oerhört kritiska mot Keitas insatser, blir intressant att följa deras kommentarer på detta.

https://ostersundsfk.se/aly-keita-utsedd-till-superettans-basta-malvakt-enligt-playmaker-ai/
6
Gäst: Optimist skrev | 22 Dec 2023 - 09:32
Film på Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=b4ecRdVLWG4
1
Gäst: Optimist skrev | 21 Dec 2023 - 20:24
Han ser ut att ha "en fin passningsfot"
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Apr 2024 - 00:16 Inför matchen: ÖFK - Trelleborgs FF
5 Apr 2024 - 20:30 Mycket bra premiärmatcher av länslagen i div 3 - inget lag f
5 Apr 2024 - 14:18 Frösö IF-Kiruna FF JKA söndag 13:00
5 Apr 2024 - 10:43 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
4 Apr 2024 - 22:14 Efter många om och men - nu är han här amerikanen - Arquímid
4 Apr 2024 - 15:12 Korta nyheter - om Graham Potter
4 Apr 2024 - 15:08 Intressant nyhet i Sofa Score
3 Apr 2024 - 17:33 hemmapremiären för kamraterna
3 Apr 2024 - 15:18 Ett nyförvärv i träning i dag - det fanns även annat att glä
3 Apr 2024 - 10:18 Kommer vi att få se Potter på Jämtkraft Arena på lördag?
2 Apr 2024 - 17:02 De ljusnar på målvaktsfronten och inte bara det - Inblick i
1 Apr 2024 - 21:07 Svidande förlust för Frösö IF - Täfteå vann efter mål i 97:e
1 Apr 2024 - 20:40 Den matchen kunde ÖFK vunnit ännu större
1 Apr 2024 - 20:38 Nebiyou Perry briljerade - vann Trissen i premiären
1 Apr 2024 - 14:24 Bildspel GIF Sundsvall - ÖFK
31 Mar 2024 - 17:20 Korta nyheter - Om före detta ÖFK-spelaren Hosam Aiesh
30 Mar 2024 - 22:25 Grym avslutning
30 Mar 2024 - 21:25 Nu vet vi - sämre kan det faktiskt inte bli
30 Mar 2024 - 17:01 Matchens prestation
30 Mar 2024 - 15:14 Matchens överraskning
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook