Detta är en mycket tragisk utveckling av det som Daniel Kindberg och Graham Potter byggde upp, nu är vi tillbaka där Öfk befann sig innan Daniel tig över och rekryterade Hraham Potter som tränare. Det är sorgligt att se detta förfall
Dan Persson har rätt i princip, problematiken är dock lite mer komplicerat, annars skulle normalt duktiga affärsmän/kvinnor, lätt fixa att leda en elitklubb. Nu vet alla att så inte är fallet, vi vet oftast vilka kostnader vi har kommande budget- och tävlings år, däremot vet vi väldigt lite om intäkterna kommande säsong när vi planerar och budgeterar. Skickligheten är att bromsa eller gasa utgående från gott luktsinne hur intäktsarbetet fortlöper, kontrollstationer i slutet av feb, april, juli, oktober! Detta är det enskilt svåraste i en elitfotbollsekonomi. Här går de okunniga och prestigefyllda ofta ner i diket.
Det är för mig då definitionen på oduglig och inkompetent styrelse, VD, klubbchef.
Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök
av Haldo Jonsson | Idag - 09:43
Falkenberg är ett något annorlunda lag.
De kan bero på att de har ovanligt långa spelare i sitt lag.
Hela backlinjen består av spelare som alla är cirka 190 cm långa. Likaledes har de minst en anfallare med samma längd. På mittfältet är de något kortare spelare, men medellängden för startelvan är dock på 183 cm.
Den långa resan för Falkenberg upp till Östersund kan bli mera tung än vanligt.