Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DET SOM HÄNDE I NORRKÖPING HAR MED STOR MARGINAL PASSERAT ANSTÄNDIGHETENS GRÄNS
av Haldo Jonsson
Publicerad 30 Nov 2025 - 21:18 Uppdaterad 1 Dec 2025 - 09:34

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

Det som hände i kvalmatchen mellan IFK Norrköping och Örgryte har gått lång över anständighetens gräns, men många krönikörer och en hel del fotbollsfolk duckar för problemet.

Även polisen låtsas som ingenting har hänt.

Trots att denna händelse, var ett av det största problemet någonsin som uppstått på en fotbollsarena i Sverige, med upprepade brott och oförsonligheter, så gjorde polisen inget ingripande.

Polisens taktik har på senare år varit, att inte göra något. Att inte visa sig med risk att uniformen skall vara provocerande.

Har polisledningen kommit med något förslag om att vidta någon förändring för bättre ordning på arenorna, så har man sedan backat för att supportrarna har haft andra åsikter.

Denna polistaktik har varit en av anledningarna till, att vi i dag befinner oss i det svåra ordningsläge som vi nu har.

Nu har problemen blivit så stora, att det är svåra att greppa om dem och göra något utan att kraftigt våld och det är det ingen som önskar.

Samförståndslösningar har man alltid prioriterat och provat i många år och givetvis är det bäst, men det verkar det som det tyvärr inte räcker, men visst kan det finns anledning att prova på nytt med då med andra infallsvinklar.

Vi har kommit till det stadiet, att huliganer och gangsters utan fotbollsintresse har slagit följe med supporterskaran och som tillåtits härja fritt på arenorna. I Norrköping verkar som dessa krafter dominerar. Känslan för den egna föreningen har trängts bort. Suporterföreningen måste få hjälp av utomstående för att sanera sig själva.

Jag fick själv uppleva huliganproblemet redan på nittiotalet, då 300 djurgårdssupportrar skulle komma till Hofvallen när Djurgården skulle möta Ope IF i den serie som i dag är lik Superettan, men som då hette div1.

Jag var då insatschef för polisen.

Sent på kvällen innan match, meddelade vakthavande befäl i Örebro, att 25 av de värsta bråkmakarna i stan hade åkt till Östersund för att ansluta sig till supporterskaran.

Örebropolisen föreslog, att vi skulle göra ett göra en razzia med kraft redan på centralen.

Hur det gick med det är en annan historia, men på den tiden backade inte polisen.

Redan då fanns huliganproblemen och det har med åren blivit värre och värre.

För att komma tillbaka till dessa problem, måste supporterklubbarna i de stora föreningarna, göra sig av med de huliganer som slagit följe med dem och som är med enbart för att ställa till bråk, våld och skadegörelse och förstöra för fotbollen.

Dessutom måste fotbollsföreningarna vara aktiva och närma sig supporterklubbarna och inte låta dem styra för mycket. Man måste sätta ner foten och om det går, helst i samråd ta tag i problemet för att komma till en bra lösning.

Två av polisens viktigaste huvuduppgifter är att förhindra och beivra brott.

Polisen borde komma fram till och utarbeta en plan hur man ska agera när det råder upploppsstämning på arenorna och det begås brott på löpande band och inte som nu låtsas som det bara regnar.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

Något annat är inte tänkbart.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Acker 8 skrev | 30 Nov 2025 - 23:01
Ja katastrofen kan vara nära förestående
0
Gäst: Snoddas skrev | 30 Nov 2025 - 21:56
Väntar bara på den stora katastrofen.
Det är bedrövligt
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:07  
 

-Abodi Qasem Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:41  
 


Ledning nu med 7 poäng för Berg till Hede och Frösö och serieledarna möte serietrean i denna omgång. Mittenlagen slår varandra lite om vartannat men i botten har vi fortfarande Åre och Norra Lit.


Frösön slog seriledarna Berg på bortaplan

 
  Läs mer...  
 


 
  Tufft motstånd i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Dm, WO till kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 17:01  
 

Lillhärdal lämnar WO i DM slutspelet (3-0)

 
     
 
Nyhetsarkiv
27 Mar 2024 - 14:45 Fotbollz.se rustar för ännu en säsong
27 Mar 2024 - 10:44 ÖFK höll vad man lovade - en sistaminutenvärvning - men inge
27 Mar 2024 - 10:34 ÖFK:s tidigare spelare Henrik Bellman aktuell för Helsingbor
25 Mar 2024 - 15:00 seriepremiär för kamraterna
25 Mar 2024 - 10:34 Bråda dagar för ÖFK
24 Mar 2024 - 20:17 Nu är det dags igen med Hos Andreas-tipset
24 Mar 2024 - 20:16 Resultat träningsmatcher under helgen
24 Mar 2024 - 17:47 Referat: Ope IF - IFK Östersund 2
24 Mar 2024 - 16:05 oavgjort
24 Mar 2024 - 13:37 Inlånad från gif sundsvall
23 Mar 2024 - 18:33 Ope IFs nya styrelse
23 Mar 2024 - 16:21 vinst för kamraterna
23 Mar 2024 - 14:17 Var är målsinnet?
23 Mar 2024 - 12:55 ÖFK borde ha avgjort i första halvlek
23 Mar 2024 - 11:12 Startelvan i dag
22 Mar 2024 - 15:39 Intressant genrep mot Skövde.- Svår att ta ut en backlinje
22 Mar 2024 - 13:18 Superettans bästa spelare 2024 -unibet
22 Mar 2024 - 10:12 Så här gjorde vi för att ta in pengar till ÖFK - kanske ett
21 Mar 2024 - 16:04 En annorlunda dag
20 Mar 2024 - 19:27 - 'Vi ska värva en ny forward'
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | Igår - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
2
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook