Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - GIF SUNDSVALL 0-2 (0-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2025 - 16:49 Uppdaterad 1 Mar 2025 - 21:21

Andra träningsmatchen mot GIF Sundsvall, denna gång på hemmaplan, blir lika intressant som den förra. Det väcker alltid stort intresse att se hur lång Livani hunnit med sitt lagbygge. Det får ta lite tid, men inriktningen är spikad. Vi räknar med att de mesta ska vara färdigt byggd när ÖFK gör debut på bortaplan mot Trelleborgs IF.

Här kommer startelvan och ersättare:

Frank Stople, Theodor Johansson, Philip Bonde, Ali Suljic, Ziad Ghanoum, Albin Sporrong, Simon Marklund, Adrian Edqvist, Ahmed Bonnah, Nebiyou Perry, James Kirby

Ersättare: Adam Ingi Benediktsson, Sunday Anyanwu, Edgar Navassaradian, Michael Oluwayemi, Henrik Norrby, Erick Brendon, Yannick Adjoumani, Jamie Hopcutt, Arvid Holgén, provspelaren David Bendri

Nu börjar matchen:

Vi lägger märke till att Brendon sitter på bänken. Det är sällan vi ser det.

Det blev en halvlek som ÖFK kan vara nöjd med.

Det blev till att börja med ganska öppet spel. Båda lagen kom igång ganska bra från start och satsade offensivt.

ÖFK fortsatte sitt fina spel, men ju längre matchen led så åstadkom inte GIF så värst mycket och till slut nästan inte något i i anfallsväg.

Vi fick se ett ganska stillastående och fantasilöst lag.

Deras farligaste vapen var hörnorna, men man kom inte heller där fram i några farliga lägen

ÖFK dominerade matchbilden ganska så eftertryckligt.

ÖFK var bättre på det mesta.

De hade bättre press och större bollinnehav och kom ganska så ofta fram i anfall omväxlande med raka bollar och med flera löpningar som kanske kunnat nyttjas bättre. ÖFK spelade sig även fram i fina anfall men det var avsluten som ibland saknades. Det blev det ändring på det efter drygt efter en halvtimmes spel.

Framspelad av pigge Marklund visade Kirby vad han går för.

Han krutade på ett kanonskott som prickade ribbkrysset så målet skakade. Efter det så lossnade det för ÖFK och man kunde skapa flera farliga chanser och avslut.

De flesta anfall kom på vänsterkanten där Perry var aktiv. Mycket gjorde han bra, men ett par gånger borde han nog ha passat istället för att skjuta.

Slutsatsen efter första halvlek var, att ÖFK borde gjort något mål på de chanser man hade.


Liksom i förra matchen kom Giffarna ut till i andra halvlek betydligt piggare än i den första. De kontrollerade andra halvlek ganska bra främst genom sitt starka försvarsspel

Deras spel blev mera rörligare, passningarna säkrare och anfallen blev något flera, ÖFK:s dominans var bruten. Det trodde vi skulle slippa se i denna match. Visserligen så höll ÖFK emot bättre i denna andra halvlek än i förra matchen, trots en utvisning,

Men ändå, kort sagt så blev det en annan matchbild.

Delvis kan det bero på att det var många byten i båda lagen, men inte allt. GIF var pigga redan från start och före bytena då hade ÖFK bara gjort ett byte.

Halvleken förflöt utan att ÖFK inte kunde åstadkomma så mycket, i varje fall inte som i första halvlek, men visst glimtade man till då och då och visade klass. Som i 73:e minuten då ÖFK skapade kalabalik i GIF:s straffområde och Brendon sköt ett hårt skott som målvakten täckte.

Dessförinnan var det två händelser som var iögonfallande och som vi kommer mest ihåg.

Den första händelse inträffade i 56:e minuten målvakten Stople i ÖFK gjorde en helt omotiverad utrusning och lämnade målet helt öppet. Bollen hamnade hos en GIF- spelare som sköt mot mål. Adjoumani var ytterst nära att stoppa bollen som försmädligt kunde rulla i mål.

Den andra händelsen inträffade 69:e minuten då inbytte Sunday skulle stoppa in friställd spelare genom att hålla i honom i målschansläge. Detta renderade Sunday en frilägesutvisning. Han hade då varit på plan i nio minuter

Det blev en halvlek där GIF var det något bättre laget, även om deras mål var i onödigaste och enklaste laget. Det var ett stort misstag som orsakade det första och i det andra var det en onödig markeringsmiss.

Målchanserna hos de båda lagen var, trots, allt lätt räknade i andra halvlek..

Ibland hettade matchen till. Det är ovanligt för att vara en träningsmatch. Domaren Mella hade fullt med att visa korten.


Nu får ÖFK utreda och diskutera varför man inte håller lika bra standard i andra halvlek. Går det att skylla på nedträning och att man därför inte orkar i två halvlekar?

På onsdag får vi ett ny test mot Örebro SK.

Johansson, Marklund, Bonnah, Bonde, Edqvist delvis Perry stack ut lite extra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:40  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

Ås IF leder serien efter onsdagens matcher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 11:05  
 

Lördag 2/5 kl 16 Jämtkraft Arena.....IFK Östersund- Fränsta ik , Välkommen

 
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | 28 Apr 2026 - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Nov 2023 - 14:47 Vi har den äran att presentera årets mästartippare i Hos And
29 Nov 2023 - 10:39 Kajsa Lindroth på Landslagsläger
28 Nov 2023 - 17:02 Opes första nyförvärv - mittfältaren och spelande tränaren D
28 Nov 2023 - 10:24 Chock och besvikelse i GIF Sundsvall
28 Nov 2023 - 09:50 Målvakten och Vemdalssonen Oscar Jonsson nu klubblös
27 Nov 2023 - 15:16 Serieindelning div 3 Mellersta Norrland
27 Nov 2023 - 15:05 ÖFK i topp av Superettans undersökning av publikupplevelse
26 Nov 2023 - 22:10 Stipendiet från Stiftelsen Vi Lirare tilldelas Sebastian Lun
25 Nov 2023 - 17:57 Svenska Cupen 2024 lottad
24 Nov 2023 - 17:09 Trissvinnaren Myroslav Mazur celebrerades i går
24 Nov 2023 - 17:08 Målvaktstränaren Arnold Origi är klar för ytterligare tre år
23 Nov 2023 - 20:01 '- Ifjol fick vi söka upp spelare - i år hör de av sig för a
23 Nov 2023 - 16:20 Pengar från Gräsroten till flera föreningar i distriktet
22 Nov 2023 - 19:10 Korta nyheter om GIF Sundsvall
22 Nov 2023 - 19:07 Före detta ÖFK- spelare på landskampsuppdrag
21 Nov 2023 - 19:50 Izabelle Bardosen signat A kontrakt med UIK
21 Nov 2023 - 18:14 IFK Östersund dam igång
21 Nov 2023 - 18:10 Svensk elitfotboll: - Det blir skärpta regler på läktarna nä
21 Nov 2023 - 13:14 Tränarduo klar för Dvärsätts BK inför nästa säsong
20 Nov 2023 - 21:06 Kamraterna igång med träningen
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
12
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | Igår - 10:59
Det är en snedfördelning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook