Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TRIST FÖRLUST FÖR ÖFK MOT UMEÅ FC
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Mar 2026 - 16:52 Uppdaterad 22 Mar 2026 - 21:58

ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)

I dag har vi, och tränarna förmånen att få se alla spelare i matchsituation, när ÖFK möter Umeå FC på Jämtkraft Arena i bra fotbollsväder.

Det som kommer att bli intressant är, och något som vi hoppas på, är att ÖFK har förmågan att skapa många målchanser med mål som följd


Det är en förutsättning för att man ska vinna matcher.

Det är en ung startelva idag:

Startelva: Melker Uppenberg, Abodi Qasem, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Elliot Caarls, Curtis Edwards, Luka Bozickovic, Eseg Yossief, Abel Stensrud

Ersättare: Joar Brandt, Molls Donald, Edgar Navassardian, Ali Suljic, Dennis Widgren, Daniel Miljanovic, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Mario Palomino Delgado

Matchen börjar

Det blev ingen match som det gnistrade om och det kanske inte var väntat. Det var ju trots allt en träningsmatch och ÖFK startade med ett lag där nästan ingen hade spelat tillsammans tidigare. Det var en match då de spelare som inte spelat så mycket skulle visa upp sig. Tog någon chansen?


Visst kan några vara nöjda med sin insats. Samtidigt ska vi komma ihåg, att det är svårt att göra sig själv rättvisa när man ska ska prestera i en match. Det är lätt att man spänner sig. Många kan bättre än vad de visade i dagens match.

Elliot Caarls som mittback uppträdde säker under hela matchen. Testspelaren Hugo Azzi såg ut att vara pigg och löpvillig. Kanske borde han testas som förward?

Genast efter matchstart kunde vi konstatera att Umeå inte var ett lag som satsade bara på försvar utan var ett lag som ville framåt.

Det tog ett tag innan lagen fick till något ordnat spel och innan man kunde se någon karaktär på matchen.

Allt eftersom fick ÖFK något bättre grepp om matchen och därmed kunde man skapa en hel del målchanser där främst Özkan, Edwards och Stensrud vara inblandade med skott.

Närmast mål var nog Özkan, men Umeås målvakt gick ut och täckte föredömligt.

Den store dirigenten och dominanten var Curtis Edvards i första halvlek. Han jobbade hårt och slog öppna passningar både korta långa, men det var ändå svårt för ÖFK att få till några fina chanser. Antingen blev skotten blockerade eller så saknades den sista målgivande sparken. Visst hade ÖFK lägen, men den rätta viljan att skjuta fanns inte riktigt. Man vill hellre passa en gång för mycket.


I första halvlek var det ÖFK som styrde och ställde och var därmed det bättre laget, men visst hade vi velat se något mål av ÖFK.

Det blev en målsnål men inte chanssnål halvlek.

En mycket kort sammanfattning är att ÖFK måste lära sig skjuta och sätta sina chanser.



I andra halvlek skedde en hel det byten.

Redan i halvtid byttes Michael Oluwayemi ut och in kom Molls Donald. Donald behöver mera speltid så kan det lossna för honom. Han har talang.

I 60:e minuten gick Stensrud ut och Delgado kom in. I 79:e Marklund in och Luka ut.

Bytena förändrade inte matchbilden speciellt mycket.

I andra halvlek avtog ÖFK:s speldominans och chansskapande och Umeå kunde sticka upp och ta för sig. De var mera alerta i närkamperna och hade ökat farten under fötterna. Det såg ut som man ville mera och skapade en del farliga chanser i slutet av matchen.

Umeå hade även en boll inne i mål men bortdömdes, eftersom bollen ansågs ha varit utanför kortlinjen.
Strax efter i 84:e minuten satte Umeå punkt för matchen med mål efter onödigt slarv i ÖFK:s försvar.

Bästa chansen för ÖFK i andra halvlek hade Delgado med en nick på nära håll, men målvakten klarade. Annars var chanserna alltför lätträknade.

Umeå hade faktiskt flera chanser än ÖFK i andra halvlek.

När domaren blåste av matchen kändes det lite snopet och visst blev man en aning besviken med en förlust och att ÖFK inte kunde göra något mål.

Efter matchen hade jag förmånen och nöjet att träffa Umeås tränare Niclas Vidjeskog. Tiden går och det var 25 år sedan han spelade i ÖFK.

Det blev ett känslofyllt möte. Niclas är en person som man helt enkelt gillar.

Han var nöjd med matchen.

Han ansåg att matchen hade kunnat sluta hur som helst, men han tyckte att Umeå var bättre än ÖFK i andra halvlek så segern var inte oförtjänt

Niclas har två söner som spelar i Varberg och en son som spelar i högsta divisionen i Finland. Visst kan vi kalla dem fotbollsfamilj?

Vi kom överens om att träffas igen nästa år, då Umeå förhoppningsvis är i Superettan. Trots att nästan alla spelare är nya i Umeå, verkar det som Vidjeskog håller på att skapa ett nytt och bra lag för högre division.


Bild: Vidjeskog.

Något suddig bild eftersom den är tagen med mobil från västra läktaren när Vidjeskog sitter på spelarbänken på andra sidan plan. Haldo Jonsson

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Snoddas skrev | 23 Mar 2026 - 18:45
Vilken bra första halvlek ÖFK gör.
Egenproducerade Caarls spelar så säkert som mittback som han inte gjort annat.
Edwards visar att han håller god klass. Inte lätt att spela när man aldrig spelat ihop.
Det fanns många som om de får chansen i sommar kommer att ta kliv.
Det gäller att ge dem förtroende och låta dom misslyckas ibland.
Ser efter denna match fram emot en rolig sommar.
Snart sätts en startelva ihop och jag hoppas att Mario är med i den tillsammans med Abel.
Lycka till och ha en bra sommar
3
Gäst: Robban49 skrev | 21 Mar 2026 - 19:36
Allt för att höja intresset inför seriestarten? Jag såg inte matchen, men den kan inte ha varit bra!!
0
Gäst: Martin Nylander skrev | 21 Mar 2026 - 19:18
Blek insats mot UFC. Hoppas verkligen att man steppar upp när serien närmar sig. Fransmannen kan inte stärkt sina aktier idag, bättre att satsa pengarna på en etablerad anfallare.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Jan 2026 - 14:23 Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor
19 Jan 2026 - 07:15 Division 5 resekalkylator
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden
14 Jan 2026 - 17:35 Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll
14 Jan 2026 - 13:24 Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
12 Jan 2026 - 13:59 Träning och match i januari
11 Jan 2026 - 17:16 ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva
11 Jan 2026 - 15:33 JHFF Repskap 2026
11 Jan 2026 - 07:32 Uppdateringen av fotbollz.se avslutad.
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55
Förutsättningar finns f&#
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook