Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INTRESSANT TABELL
av Per Lagerbäck
Publicerad 27 Maj 2023 - 09:48 Uppdaterad 27 Maj 2023 - 11:18

Vi har en riktigt häftig tabell i årets Superetta, om vi jämför med experternas tips. Vad kan det bero på?

Då må vi väl börja med den sammanfattning av experternas tips som gjordes innan seriestarten, (plats inom parentes nuvarande placering):

1. Öster (4)

2. Helsingborg (15)

3. GAIS (3)

4. Trelleborg (13)

5. Örebro (12)

6. Örgryte (14)

7. Västerås (1)

8. Brage (9)

9. Landskrona (7)

10. Eskilstuna (11)

11. Sundsvall (10)

12. Skövde (16)

13. Gefle (8)

14. Jönköping (6)

15. Utsikten (2)

16. Östersund (5)

Vi kan väl kort konstatera att tipset just nu inte verkar särskilt lyckat. Trots allt har man hittills lyckats pricka sex lag inom max tre platser fel, men alltså tio mellan fyra och tretton platser fel, och dessutom två med just tretton platser fel.

Jag tror att man dels stirrat sig blinda på vad som under lång tid kallats för kompetenta tränare, vilket byggts på tidigare erfarenhet och följande av spelsystem. Och dels tror jag att "experterna" haft väldigt svårt att lösgöra sig från kända namn, på både spelare och tränare. Jag ska inte på något sätt hävda att jag har koll på alla lags tränare och spelare, men min absoluta känsla är att de tränare och spelare som lyckats bygga LAG, VILJA och SAMARBETE framför allt annat är de som lyckats bäst. Plus att hyfsad kontinuitet oftast lönar sig framför "spännande värvningar". Och t ex Helsingborgs val av ny tränare kanske lönar sig på sikt, men jag är inte övertygad.

De lag som främst överpresterat i förhållande till tipsen är alltså Utsikten, ÖFK, Jönköping och Gefle. Här motsäger kanske två av lagen min egen tes angående värvningar. Främst handlar det om Jönköping med hela elva nyförvärv inför säsongen. Men där har man verkligen träffat rätt i nyförvärven, som t ex Abdullah från Dalkurd som är bästa målgörare med sex mål, Berntsson från Halmstad och Silverholt från Mjällby. Jönköping har en i Sverige helt ny spansk tränare, Garcia, som uttalar sig om sin filosofi som inte är tikitaka, utan han vill förenkla spelet, lyfta lagets styrka, alltid gå för vinst och vara det tuffaste laget på plan.

Utsikten motsäger mig mindre. De har dock fått in ett par rutinerade duktiga spelare som betytt mycket, och då kanske främst Faltsetas från Häcken. Men av de tolv som spelat sju eller åtta matcher fanns nio i truppen förra året, och det är definitivt LAGET Utsikten som står för framgångarna. Tränaren Orovic är tuff och hårdför i sina ordalag, och kallade bl a GAIS supportrar för pissluffare efter det derbyt. Han förordar ett tufft spel, men disciplinerat.

Gefle har definitivt satsat på kontinuitet. 2016 ramlade laget ur Allsvenskan, 2018 ur Superettan och 2019 höll laget på att åka ur div 1 Norra. Sedan kom tränaren Mikael Bengtsson in och har sakta byggt ett fungerande lag. Gefle har även nu till största delen förlitat sig på den trupp som vann div 1 förra säsongen, och just på att fortsätta att vara ett sammansvetsat LAG. Inget spektakulärt nyförvärv.

ÖFK känner vi ju till ganska väl, och är ju ett lag som definitivt nu har kontinuitet. I alla fall när man slipper skador, sjukdomar och avstängningar.

De lag som främst underpresterat är Helsingborg, Trelleborg, Örebro och Örgryte. De båda förstnämnda har redan bytt tränare, med lyckat resultat för Trelleborg hittills, men mindre lyckat för Helsingborg. Men jag låter just nu bli att gräva i varför dessa misslyckats såhär långt.

Imorron är det dags för ÖFK att möta mycket tuffa Utsikten. Jag tror dock att vi slipper Skövdes närmast groteska spel, men det kommer nog att smälla en del. Jag hoppas att ÖFK står upp mot det, och satsar på att själva sätta göteborgarna under press.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 27 Maj 2023 - 18:40
Jag missade ju Västerås som överpresterande i förhållande till experterna. Troligen beroende på att jag själv tippat dom betydligt högre.
0
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 27 Maj 2023 - 13:54
Jag roade mig med att titta på Utsiktens senaste matcher inför morgondags häftiga match och kan bara hålla med dig Per. Det blir mycket viktigt att sätta press. De spelar ett stabilt passningsspel byggt från backlinjen. Kan vi störa deras trygga uppspel så finns alla möjligheter till poäng.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK vinner f 17 - 19 och f 16 i storsjöcupen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:45  
 

IFK Östersund vinner Storsjöcupen F 17-19 mot Ope 1-0 , IFK vinner även F 16

 
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Igår - 10:47  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Okt 2023 - 15:47 Träning med provspelare idag
25 Okt 2023 - 09:09 Resultat div1 damer
24 Okt 2023 - 23:38 Nu gäller det
24 Okt 2023 - 10:20 ÖFK - Det ni gör är viktigare än många kan tro
24 Okt 2023 - 05:45 Sista matchen för säsongen hemma mot tabellfyran
23 Okt 2023 - 21:42 Aly Keita i europaform - blev Trissvinnare mot GAIS
23 Okt 2023 - 13:30 Tack för allt Fimpen !
23 Okt 2023 - 12:38 Bergnäset AIK - Frösö IF 2-4 (0-0) Se Frösöns mål
22 Okt 2023 - 17:41 Se Frösögrabbarnas stora glädje när det var klart med div2 n
22 Okt 2023 - 14:54 IFK Östersund-Notviken 4-0 (1-0)
22 Okt 2023 - 14:42 Frösö IF blir kvar i div2 Norrland - Ytterhogdal får kvala
22 Okt 2023 - 14:07 Tips div 2 Norrland -
21 Okt 2023 - 21:31 Gimonäs - Ope IF 1-4 (1-1) Bilder från matchen
21 Okt 2023 - 19:20 Sagt efter matchen
21 Okt 2023 - 19:04 Stark insats av Ope IF i kvalet till div 3 - utklassade Gimo
21 Okt 2023 - 16:35 Ifk Östersund chanslös mot serietrean
21 Okt 2023 - 16:07 Matchens prestation
21 Okt 2023 - 15:39 Oturligt självmål knäckte ÖFK
21 Okt 2023 - 15:25 Matchens överraskning
21 Okt 2023 - 15:01 En otrolig kämpamatch
 
 
 
5
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
3
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Omgångens prestation div 4
av Haldo Jonsson | Igår - 10:52
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook