Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DAGS NU
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Nov 2024 - 12:29 

Sitter här vid datorn i sista stund och undrar varför jag inte är nervös.

Men jag är helt lugn för att jag väl på plats kommer att vara otroligt nervös. Eller?

Vad kan ge en lugnande effekt? Nja, inte mycket annat än att ÖFK är laget som borde vara mest taggat. Och att ÖFK:s spelare har minst samma kapacitet som Brages. Det som kommer att sätta igång nerverna är främst att ÖFK har otroligt svårt att hålla en skaplig nivå en hel match. Det blir alltför lätt svackor och felbeslut. Troligen mer nerver ju närmre sista omgången vi kommit. Och dessförinnan tyvärr alltför många spelare som inte gett allt.

Jag är besviken på många insatser denna säsong, men alltså främst på ojämnheten i insatserna. Ibland tillhör faktiskt ÖFK seriens bästa lag, men i sina sämre stunder är det kanske bara Skövde som är sämre. Och åtminstone mot just Skövde blev ÖFK till slut ännu sämre.

Jag har tjatat litegrann att ledarna måste satsa på de spelare som kommer att just satsa mest på plan. Utan att tappa huvudet. Tyvärr gör dom som ger mest av sig själva ibland misstag, vilket t ex en spelare som Nsa erfarit. Jag gillar honom skarpt, men inser att han gjort en del misstag, men främst har han haft en himla otur. Han är en spelare som jag skulle vilja ha på plan idag.

Det märks också att spelare som får enstaka chanser från start ofta spänner sig. på ett sätt är det naturligt, men jag är rädd för att ledare och övriga spelare saknar fingertoppskänsla i att skapa en kombination av lugn och ändå absolut ge järnet. Jag saknar också den självklara uppbackningen i defensiven. Allt från anfallsspelare till mittbackar. Ofta fungerar det, men ibland nästan promenerar vissa spelare när de egentligen har chansen att se till att motståndarnas anfall skulle kunna stoppas upp. Åtminstone tillräckligt för att resten av laget ska hinna samla sig. Motståndarna ska aldrig lämnas ifred, och alla spelare ska jobba. Gissa varför jag aldrig riktigt gillat Ibrahimovic som lagspelare.

2022 räddade ÖFK kvalplats med två måls marginal i avgörande match mot Norrby. Läget var då sämre än idag, då vinst var ett måste, och det blev oerhört gastkramande på slutet då ställningen var 1- 0. Men det höll då. Av de spelare som fanns på planen då för två år sedan finns endast FYRA tillgängliga idag. Nämligen Adjoumani, Ghanoum, Brendon och Karlsson Grach. Många förändringar alltså, och flest till denna säsong. Adjoumani ser jag som urviktig. Brendon har varit lika urviktig, men har tappat lite denna säsong. Ghanoum och Karlsson Grach är inte urviktiga.

Vilka är då viktigast för laget, såväl som spelare och föredömen på plan. Jag anser att det förutom Adjoumani handlar om Suljic, Sporrong och Marklund. Sedan har det varit för mycket upp och ner. Eller förresten, nu är jag orättvis mot Bonde. Han har också varit stabil, men är ännu lite orutinerad. Men självklar startspelare. Tidigare på säsongen hade jag tagit med Musolitin som väldigt viktig, men även han har blivit ojämnare. Fast självklar startspelare. Hopcutt blandar också och ger. Benediktsson är ju i Origis frånvaro självklar. Jag vill alltså se Nsa på plan, men då faktiskt som offensiv spelare. Han ger verkligen allt i alla lägen, och det behövs nu. Hedenqvist var väldigt bra förra säsongen, men har kanske fått för få chanser detta år. Han liksom Ghanoum har känts osäkra. Perry gjorde en fantastisk match direkt när Powell lämnat, men har annars fastnat för mycket. Nader, Bonnah och Norrby har inte blivit de kanonvärvningar man må ha hoppats på. Jag vet inte var Oluwayemi tagit vägen, men där fanns potential. Potential finns definitivt hos Ordonez, och han skulle kunna blomma ut rejält i en annan fotbollskultur, och gör ibland magiska insatser. Men tveksam om detta är rätt match för honom. Karlsson Grach har också varit ojämn. varför inte Nsa på topp.

Usch vad jag känner mig väldigt lite positiv. Men ändå så har vi alltså en kärna ute på plan med Suljic, Bonde, Adjoumani, Sporrong, Marklund, Musolitin och trots allt Brendon. Det är sju av tio utespelare som för mig är självklara. För mig är alltså också Nsa självklar i denna match, men tyvärr tror jag inte ledningen delar denna åsikt. I övrigt passar jag.

Nu vill jag att ÖFK satsar allt på att gå upp i en tvåmålsledning, utan att tumma på defensiv disciplin och ett intensivt jobb. Hellre spelare som springer sig trötta och måste bytas ut, än spelare som sparar sig för att vara kvar så länge som möjligt på plan. Jag vill inte ha något duttande med bollen i eller i närheten av eget straffområde. Och kan inte någon åtminstone våga pröva med samma fina långbollar som Mazur serverade. Och flera spelare ska våga vinna tiotals meter framåt med behållande av bollen. Och sedan ska Musolitin skjuta ännu oftare och alla ska offra sig för att nå bollen i båda straffområdena.

Tänk vad jag känner mig fånig varje gång jag skriver självklarheter. Men nu kör vi!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 9 Nov 2024 - 14:38
Tappade bort i hastigheten att han är avstängd. Svagt.
0
Gäst: Ingvar skrev | 9 Nov 2024 - 14:17
Brendon?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hede IK körde över IFK Östersund U19 på bortaplan i kväll  
  av Agne Karlsson | Idag - 10:57  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | Igår - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot svårspelat motstånd  
  av Classe Olofsson  | Igår - 09:53  
 

Lördag 30/5 kl 13 Jämtkraft Arena.... IFK Östersund - Gottne if, Välkommen

 
 


 
  Bräcke - Orrviken 2-5 (0-1)  
  av  Lachlan Fetterplace | 25 Maj 2026 - 19:18  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Sep 2023 - 09:48 Följ ÖFK - Gefle IF via fotbollz.se
14 Sep 2023 - 23:24 Vilken resa av Lukas Jonsson
14 Sep 2023 - 23:05 Frösö IF -Älgarna-Härnösand LAC 16/9 kl 13:00
14 Sep 2023 - 22:23 'Vi kan nog sitta ganska lugnt i båten inför matchen mot Gef
14 Sep 2023 - 21:09 Derbydags på fredagskvällen!
14 Sep 2023 - 08:59 Aktierna köptes av ÖFK. De var ingen gåva.
13 Sep 2023 - 22:31 Beakta detta ÖFK - Gefle IF har för närvarande bästa formen
13 Sep 2023 - 22:30 Curt Sillström Fastighets & Entreprenad AB. har köpt Akademi
13 Sep 2023 - 08:05 Serieledarna på besök
12 Sep 2023 - 16:50 Resultat och Tips
12 Sep 2023 - 13:46 Många nya ansikten i höstens Superetta
12 Sep 2023 - 09:45 bortamatch för kamraterna, sjuan mot åttan
11 Sep 2023 - 16:12 'Speedway på Bleckåsvallen?''
11 Sep 2023 - 15:35 Veckans lag i div 4 spelomgång 18
11 Sep 2023 - 15:12 Derby dax
11 Sep 2023 - 06:45 Ni kan vara stolta - Vi är stolta över er!
11 Sep 2023 - 06:44 ÖFK har gjort det ingen kunde tro var möjligt
10 Sep 2023 - 21:56 Slutspelat i år för Sebastian Karlsson Grach
10 Sep 2023 - 21:35 Resultat Spelomgång 18 div.4 Jämtland 2023
10 Sep 2023 - 21:22 IFK Strömsund - Ope IF 0-2 (0-1) Bilder från matchen
 
 
 
11
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
10
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | 23 Maj 2026 - 20:24
6
kommentarer
Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om
av Martin Nylander | 24 Maj 2026 - 13:58
Gårdagens situation där h
5
kommentarer
Debattartikel om VAR
av Tord Andersson | Igår - 16:34
Fotbollz.se gör ibland en arti
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | 23 Maj 2026 - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook