Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TROTJÄNAREN BENGT UNO 'WÅFFLAN' NILSSON HAR GJORT SITT I ÖFK EFTER HELA 18 ÅR I KLUBBEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2022 - 18:29 Uppdaterad 20 Nov 2022 - 18:49

Bengt Uno "Väfflan" Nilsson. Foto. Haldo Jonsson

Den som har varit med längst som ledare i ÖFK är Bengt Uno” Våfflan" Nilsson. Han kom redan 2004 till ÖFK som materialare/lagledare. Nu slutar han vid 70- års ålder i klubben som Mittmedia var först att meddela.

Det kommer att bli tomt efter honom på arenan. Det tror jag alla kan instämma i. Han har varit som en hustomte som spridit trevnad omring sig och han haft ett ord till övers för många.

Jag antar, att det finns en hel del vemod i hans sinne att lämna sina grabbar efter hela 18 år. Troligen kommer han sedan han pensionerat sig, efter en tid att att göra några besök i omklädningsrummet för att igen träffa sina grabbar.

Våfflan började i Tandsbyns IF vid 16- års ålder och sedan har det blivit mycket fotboll för honom.

Våfflan tog över sysslan i ÖFK efter Anders Bitén som slutade i ÖFK och som flyttade till Stockholm där han nu är materialare i Hammarby.

Det var Våfflans arbetskompis på företaget Huskvarna, Tord Persson, målvaktstränare i ÖFK, som tipsade ÖFK om att Bengt Uno Nilsson var en lämplig person. Då spelade ÖFK i div 2 Norrland. Våfflan sa ja och därefter har han tills nu varit ÖFK trogen. Det blev en fullträff.

Våfflan Nilsson har varit med så länge så det känns som att han blivit något av Mr. ÖFK, som mer än många andra förknippas med ÖFK:s innersta krets.

Mest har han jobbat som materialare, men han var även en period vaktmästare på Jämtkraft Arena då arenan ägdes av ÖFK. Vid sidan om skötte han då sin tjänst som materialare.

Ingen behöver tvivlapå att Våfflan inte trivts med sitt jobb och med laget och ledarna och de har trivts med honom. Alla har tyckt om honom. Han har varit som en far för många spelare och man kommer säkert att känna saknad efter honom.

Våfflan är en person med glimten i ögat och som gärna "slår käft" med andra och knappas någon kommer undan.

Han har fått uppleva div 2 Norra, div 1 Norra, Superettan, Allsvenskan, seger i Svenska cupen och spel i Europa League med ÖFK.

Han känner alla spelare och tränare sedan 2004. Det är stort. Det har varit många intressanta spelarprofiler i ÖFK.

Bland tränarna är det bland andra Graham Potter, Ian Burchnall, Lee Makel, Karl-Gunnar Björklund, Neil Mc Donald, Stefen Regebro, Ulf Kvarnlöf, Amir Azrafshan, Per Roar Hansen och slutligen Magnus Powell.

Han hade även en framträdande roll i ÖFK:s kultursatsning. Här hyllas Våfflan av spelaren i ÖFK Tom Pettersson på Storsjöteatern då ÖFK inför stor publik framförde sin kultursatsning. Lyssna här

- Jag är glad att jag fått vara med om denna fantastiska framgångsperiod i ÖFK. Fortfarande är jag lika inspirerad. Fram gångarna har gjort att det blivit mer arbete, men det tar jag gärna. När jag började var det bara tränaren som var heltidsanställd och mycket sköttes på ideell basis. Nu är de annorlunda. Då hade vi ett långt uppehåll mellan säsongerna. Nu har de nästan växt ihop, sa Våfflan vid en intervju tidigare i fotbollz.se

Varför har han fått smeknamnet "Våfflan"? Det kan man fråga sig. Gillar han våfflor? Det kanske han gör, men smeknamnet Våfflan kommer från när han i tidiga år spelade ishockey. Han var målvakt och la sin stora näve som en våffla över pucken och avstyrde ett anfall. Sedan dess har han fått heta Våfflan.

Säger man hans rätta namn Bengt Uno är det ingen som vet vem han är. Alla känner Våfflan men ingen till känner Bengt Uno.

Våfflan kommer att bli saknad av många nu när han inte längre kommer att finnas på arenan. En profil och trotjänare har slutat.

Nu blir det Moubarak Abdallah som ska efterträda Våfflan Han är en person som redan en tid funnits i ÖFK. Han är upplärd av Våfflan och det är ingen dålig läromästare han haft.

Tack Våfflan för alla åren i ÖFK!

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Roy i Rovers FC skrev | 20 Nov 2022 - 20:39
Tusen tack! 🙏
1
Gäst: Andreas skrev | 20 Nov 2022 - 19:05
Det är väl plättan som tagit över efter Vofflan då 😂😂👍
2
Gäst: Andreas skrev | 20 Nov 2022 - 19:05
Det är väl plättan som tagit över efter Vofflan då 😂😂👍
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 4 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 13:19  
 


Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1!
Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.

Fyra matcher spelade i kväll fredag. Ås IF överraskade

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 20:19  
 

Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0) Joel Eriksson matchvinnare med mål i elfte minuten

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jan 2026 - 11:29 Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
31 Dec 2025 - 09:05 Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler
31 Dec 2025 - 08:20 God Jul o Gott Nytt År
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
2
kommentarer
Startelvan i kväll mot Brage
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 17:36
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook