Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

.RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN.
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2024 - 21:43 

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi har varit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval. Arkivbild.

Vintern har gjort sitt intåg. Det har vi kunnat uppleva även på Jämtkraft Arena.

Kallt och bitvis ett tunt lager snö på banan. Det har varit svårt att känna igen spelarna så påpälsade som de varit.

ÖFK kan heller inte räkna med, att de inte ska bli så mycket bättre väder i Lund när matchen startar på torsdag kl. 18.30.

ÖFK har vanan med detta väder, men det kanske inte Lund har i samma utsträckning, men någon större betydelse för matchen utgång har det nog inte. Hemmaplan för Lund är nog viktigare.

ÖFK kan i alla fall skatta sin lyckliga stjärna. att Lunds arena Koppargården är belagd med konstgräs. Nu slipper ÖFK en usel gräsplan som lagen brukar bjuda på denna sena årstid.

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi harvarit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval.

Tränarna kan välja och vraka som det vill, men förändringarna från match till match brukar inte bli stora.

Nu är i alla fall Hopcutt och Brendon tillbaka efter avstängning. Det känns lugnande och höjer ÖFK:s spelkvalité och självförtroende.

Kan det vara så att deras återinträde i truppen till väsentlig del, har bidraget till att Unibet tror mer på ÖFK än på Lund? Odds 3.45 – 2.12

ÖFK ärsom synes, trots bortaplan ganska klara favoriter.

I den andra kvalmatchen mellan Stockholm Internazionale och GIF Sundsvall är det tvärt om. Där är Stockholmslaget klara favoriter.

Nu vill vi se ett ÖFK som orkar även i andra halvlek.

Det har ju ibland varit lite svårt med det. De har diskuterats vad det kan bero på. För mig är det ganska klart. Visst kan det finnas vissa psykologiska känslor som kommer in i bilden, men för mig är det klart vad det kan bero på.

Det gäller att anpassa och i vissa lägen trappa ner på träningen som Lunds tränare Jussi Kontinen har gjort. Det gäller särskilt vid långa resor med få dagar mellan matcherna. Det hoppas jag och tror att även ÖFK:s tränare har gjort.

Man ska inte sänka tempot i träningen. Det är viktigt, att man istället tränar betydligt kortare tid, kanske bara häften av den normala träningstiden.

Den övriga tiden kan man äga sig åt psykologiska samtal och taktiksnack.

Ta det som det är. Det är bara lite tyckande från mig.

Det är ganska lätt att spelarna är spända under en superviktig match som ett kval är. Erol Ates, som är relativt ny tränare i GIF Sundsvall, har sagt till spelarna, att även om det är stort allvar ska man ha roligt på matcherna. Han menar att det är viktigt för att vinna.

En professor och idrottspsykolog sa till mig en gång, att du inte ska tänka på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Du ska istället tänka på, att du i varje situation på plan är bättre än din motståndare. Klarar du det, så vinner ni matchen.


Innan jag slutar upprepar jag, att jag vill se Hopcutt och Ordonez på plan från start. Alla såg ju senast vilken förändring det blev mot Brage när de sent om cider fick hoppa in i slutat av matchen

När jag skriver detta, så är ÖFK:s fotbollskrigare i flyg på väg ner mot Skåne.

Stort lycka till.

Det här klarar ni, ni ger er aldrig och det gör inte vi heller.

Vi tror på der här!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2023 - 20:19 I stort sett samma elva som mot Gefle IF - det känns ganska
28 Jul 2023 - 19:46 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
28 Jul 2023 - 19:43 Cirkeln är sluten för Brwa Nouri - går till Dalkurd från Bal
28 Jul 2023 - 16:03 Storfrämmande - Graham Potter och Billy Reid kommer till nor
28 Jul 2023 - 12:43 Supporterkulturerna inom fotboll.
27 Jul 2023 - 21:57 Div 2 Norrland startar - tips
26 Jul 2023 - 21:00 Ifk Östersunds landslagsduo väljer Umeå ik
26 Jul 2023 - 20:25 Norrlandsderby och publikrekord för i år - Kom och stötta ÖF
25 Jul 2023 - 22:54 Efter lite semester så kör vi igång igen
25 Jul 2023 - 13:18 Det här väntar ÖFK i höst
25 Jul 2023 - 12:44 Kamraterna börjar med bortamatch
23 Jul 2023 - 22:10 Trissvinnare för andra gången - Yannick Adjoumani
23 Jul 2023 - 16:36 Gefle IF - ÖFK 2-2 (0-1) bilder
23 Jul 2023 - 13:03 Träningsmatch Frösö IF -Dvärsätts BK 3-0
22 Jul 2023 - 19:29 ÖFK skänkte bort segern
22 Jul 2023 - 19:26 Matchens prestation
22 Jul 2023 - 17:44 Matchens överraskning
22 Jul 2023 - 16:56 Så otroligt onödigt
22 Jul 2023 - 14:06 Startelvan
22 Jul 2023 - 11:11 Utmärkt insats av Ö FK i Gothia Cup - finalspel för P17
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55
Förutsättningar finns f&#
3
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook