Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

UPPLÄNNINGEN PONTUS JOHANSSON NY KLUBBCHEF FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Jul 2025 - 21:04 Uppdaterad 24 Jul 2025 - 21:25

Kommer närmast från Bodens BK där han tidigare var klubbchef.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande

Efter en noggrann rekryteringsprocess kan Östersunds FK nu stolt presentera Pontus Johansson som ny klubbchef. Pontus tillträder tjänsten den 8 september och kommer fram till dess att fullfölja överlämningen hos sin nuvarande arbetsgivare, skriver ÖFK;s hemsida.

Pontus Johansson kommer närmast från rollen som klubbchef i Bodens BK, där han med framgång lett klubbens arbete både organisatoriskt och ekonomiskt. Under sin tid i Boden har Pontus gjort sig känd som en modern, relationsdriven ledare med en stark förmåga att skapa och utveckla samarbeten – såväl inom idrottsrörelsen som i näringslivet. Hans erfarenheter som klubbchef och hans strategiska tänkande gör honom väl rustad att leda ÖFK in i nästa fas.

– Det känns otroligt spännande att få den här möjligheten. Mitt första fokus blir att lära känna organisationen och människorna som verkar i och omkring klubben. Samtidigt vill jag snabbt skapa mig en bild av staden i stort och börja bygga relationer. Min ambition är att ÖFK ska vara en stabil och ambitiös förening från ungdomsverksamheten hela vägen upp till seniornivå, säger Pontus Johansson.

Pontus är född och uppvuxen i Alunda utanför Uppsala. Som tolvåring började han spela i Sirius ungdomsakademi, och flyttade därefter till västkusten och IFK Göteborg. Som målvakt noterades han för starka insatser i U17-, U19- och U21-Allsvenskan och spelade även för klubbar som Stenungsund, BKV Norrtälje, BK Häcken och Gimo IF FK.

Efter spelarkarriären startade Pontus ett företag inom fotbollsutveckling med fokus på unga spelare och ledare. Han har dessutom erfarenhet från näringslivet, bland annat som arbetsledare på Ramudden och som medgrundare till en padelhall – erfarenheter som ytterligare bidragit till hans kontaktnät och förståelse för samverkan mellan idrott och näringsliv.

– Ett av mina tydligaste minnen är från när ÖFK säkrade avancemanget till Superettan efter bortasegern med 1–0 mot Sirius på Studenternas. Det var stort – och därefter har jag naturligtvis följt klubbens resa genom Allsvenskan och Europaspelet, säger han.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande.

Peter Uneby, ordförande i BBK Fotboll, säger i en kommentar:

– Vi är glada för Pontus skull och önskar honom all framgång i sin nya utmaning. Han har gjort ett enormt avtryck inte bara i vår förening utan i hela fotbolls-Boden. Pontus kommer att vara saknad, men ingen är oersättlig och arbetet med att utveckla vår förening fortsätter med full kraft.

– Vi har kommit överens med ÖFK om att Pontus blir kvar en del av hösten för att göra ett smidigt avslut och vi jobbar på att hitta en ersättare som vi hoppas kunna presentera inom kort..

Pontus gör sin första arbetsdag i sin nya klubb den 8 september

 
 
1 Kommentar:
Gäst: lärarstudent skrev | 27 Jul 2025 - 12:04
Ge kommunikationsavdelningen i uppdrag att uppdatera sitt språk, ex varifrån/vartifrån och skillnaden mellan han och honom.
Det ger ett bättre intryck när man läser information från ÖFK
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Senaste nytt om skador m.m. inför Öster  
  av Haldo Jonsson | Idag - 23:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Igår - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland - revansch för IFK Östersund?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:50  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Jun 2023 - 23:13 Älvros IK ångar på i den södra femman, Älvros IK - Bräcke SK
30 Jun 2023 - 23:00 Resultat Spelomgång 11 div.4 Jämtland 2023
30 Jun 2023 - 14:03 Derby dax
30 Jun 2023 - 09:53 Patrick Kpozo byter klubb - kan ge fina pengar till ÖFK
30 Jun 2023 - 06:24 Sista bortamatchen innan uppehållet. Issy Goldmanns ev sista
29 Jun 2023 - 23:05 Seger i torsdagens bortamatch!
29 Jun 2023 - 22:21 ÖFK ser om sitt hus - Provspelare tränade idag
29 Jun 2023 - 18:53 Kvällens omgång div 3 JH
29 Jun 2023 - 16:55 ÖFK:s utmaning med elitlicensen inför 2024.
29 Jun 2023 - 16:23 Det mesta ser mycket bra inför hösten, men det finns en del
29 Jun 2023 - 10:22 Svenska cupen för kamraterna . 2023/24 omgången 1-2
28 Jun 2023 - 21:58 Myssjö/Oviken - Ope IF 5-3 Bilder
28 Jun 2023 - 20:09 Dm vinst för ifk Östersunds damer mot Frösö if
28 Jun 2023 - 16:33 Brunflo FK - Alsens IF 1-3 (0-1)
28 Jun 2023 - 13:40 ÖFK profilen Bobo Sollander om ÖFK och om sin blivande roll
28 Jun 2023 - 10:55 Ingen Storsjöcup för IFK:s paralag, men ÖFK löste problemet
27 Jun 2023 - 22:38 Tre poäng med hem igen! (HK2 - BFK, 0-1)
27 Jun 2023 - 21:21 Derby seger för kamraterna
27 Jun 2023 - 19:39 Referat: Cosmos FK - Tandsbyns FK 1-2 (0-0)
27 Jun 2023 - 17:47 Veckans lag i div 4.
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:21
Järpen ligger på andra pl
4
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
2
kommentarer
Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag
av Haldo Jonsson | 22 Apr 2026 - 21:13
Bild från matcen 2024 mellan &
1
kommentar
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | Idag - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook