Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

'STARTELVAN FRÖSÖ IF, DIV 2 - TIDIGARE AKADEMISPELARE'
av Johan Lidenmark
Publicerad 7 Apr 2023 - 18:10 

Vi är ÖFK! Vi är Akademin!

Vi är ÖFK! Vi är Akademin!

I Frösö IF, Div 2, seriepremiär borta mot Sandvik i Umeå startade 3 spelare som är utbildade i ÖFK Akademi

  • Alvin Westin (02)
  • Felix Lidenmark (03)
  • Nils Sjödin Tander (03)

Och bland ersättarna fanns ytterligare en Akademispelare

  • Wasy Burhan

Matchen slutade oavgjort och det var skönt för Frösö IF (nykomlingar) att få med sig 1 poäng från gårdagens seriepremiär i Div 2, Norra. Akademin önskar dem lycka till med sitt seriespel.

ÖFK Akademi är den mest hållbara investeringen för ÖFK och våra seniorlag i regionen. De av våra utbildade Akademispelare som inte direkt tar sig upp i A-team, kommer med största sannolikhet vara en tillgång till det seniorlag den enskilda spelaren väljer att spela med i regionen utifrån spelarens framtida ambitioner.

Det finns flera vägar att nå toppen av sin karriär inom fotboll, och som vi påpekat några gånger så är Akademi-spåret ett av de spåren som har den tydligast vägen fram till landslagsspel idag.

För regionen, Östersund och ÖFK är Akademi en viktig utbildningsinstitution, detta då Akademin jobbar för att spela i den tuffaste matchmiljön på nationell nivå (den här säsongen: P16 i Pojkallsvenskan), samt träna i tuff och konkurrensutsatt miljö.

Det tar några år att få en utbildning att sitta hos varje enskild spelartalang, och de behöver skolas över tid. Detta är en stegvis utbildning, där hänsyn tas till fysik, mentalt, spelarförståelse och teknik - tillsammans med hur jobba och utbilda sig i olika arbetssätt samt lag och individuella principer. Med målbilden för Akademin är göra spelaren förberedd för att vara redo för ev distrikts- och landslagssamlingar.

Att ta en plats i en elitlags-trupp och få spela i Allsvenskan/Superettan (Elit) eller Div 1 är ett stort och tufft steg. Detta gäller oavsett om en spelare tillhört en av största Akademierna i Sverige eller om spelaren varit skolad i en mindre Akademi. Exemplevis fick ÖFK-truppen en fin förstärkning genom lån av 19-åringen Calvin Kabuye från AIK precis för transferfönstret stängde.

Det är därför viktigt för regionen att vi har seniorlag i de högsta divisionerna under Elit (just nu IFK OSD och Frösö IF, Div 2), så en spelare kan få ytterligare fin utbildning på seniornivå för att kunna ta sig vidare och nå så långt med sin fotbollsdröm.

Akademin

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Ironiskt skrev | 10 Apr 2023 - 07:34
Det ironiska i denna skrivning är ahh de enda lokala spelarna med a-lagskontrakt har blivit fostrade i IFK Östersund.
1
Gäst: Fina ord skrev | 7 Apr 2023 - 22:43
Men finns det faktiskt substans bakom?

IFk Ösd mister ett helt pojklag, förutom 3-4 killar - var är hållbarheten för dem?

En akademi med en budget på fem miljoner kronor(som i år), har större budget än ngn annan a-lagsverksamhet. Är det hållbart att ha en akademi med syfte att skapa elitspelare? Vad är kostnaden att få fram en elitspelare vart tjugonde år?

T ex IFK Ösd har lyft flera egna produkter genom åren som gör bra ifrån sig i div 2 nivå, har de verkligen sämre verksamhet än ÖFK trots 10 gånger mindre budget?
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Nov 2025 - 20:53 Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora fra
12 Nov 2025 - 11:40 Så här kan det gå om man åker ur Superettan
10 Nov 2025 - 21:42 Nytt om kvalet till div 1
10 Nov 2025 - 21:36 Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025
10 Nov 2025 - 13:24 Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad
9 Nov 2025 - 21:26 Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort
9 Nov 2025 - 20:43 ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026
9 Nov 2025 - 20:29 Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelar
9 Nov 2025 - 19:31 Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvi
8 Nov 2025 - 18:03 Medioker insats av ÖFK
8 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
8 Nov 2025 - 16:52 Tråkigt avslut
8 Nov 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF
8 Nov 2025 - 11:46 Efter matchen mot Sandviken avgörs Hos Andreas Tipset
8 Nov 2025 - 10:19 Inför matchen Sandviken - ÖFK
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
6 Nov 2025 - 16:45 Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | Igår - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | Igår - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 2 Maj 2026 - 17:45
Svartvik leder serien. Järpen
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook