Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MAGNUS POWELL LÄMNAR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 12 Sep 2024 - 09:08 

Magnus Powell. Foto: Haldo Jonsson

Östersunds FK meddelar idag torsdag att huvudtränaren Magnus Powell väljer att lämna sin position i klubben. Beslutet grundar sig i att Powell ser att det är den rätta vägen med tanke på hur situationen ser ut inför avslutningen av serien. De senaste dagarnas spekulationer har bidragit till att skapa en oro i och runt klubben som inte är gynnsamt utifrån den viktiga avslutningen. Tills vidare kommer den assisterande tränaren Fredrik Aasmund Eliassen att leda laget.

Magnus Powell anslöt i början på 2022 där han klev in som manager för ÖFK. Under sina drygt två och ett halv år som ansvarig över A-laget har upplevelserna varit stort i antalet för Powell.

Efter en tuff första säsong klarade sig laget kvar i Superettan efter ett kvalavgörande mot Falkenbergs FF. Med ett oavgjort bortaresultat på Falcon Alkoholfri Arena tog ÖFK med sig allt dem hade tillbaka till Jämtkraft Arena. På hemmaplan visade laget att klubben hör hemma i den Svenska elitfotbollen med en vinst inför den högsta publiksiffran det året.

Under fjolåret slutade ÖFK på en stabil femteplats i tabellen under ledning av Magnus Powell och sportchefen Stefan Lundin. Efter tio vinster och 42 inspelade poäng kunde säsongen summeras på ett positivt sätt.

Under årets aktuella säsong har laget placerat sig ovanför kvalstrecket med nio kvarvarande matcher. Östersunds FK vill tacka Magnus för det stora engagemang och driv han har gått in med sedan första arbetsdagen, och önskar han ett stort lycka till nu när han lämnar Östersund och Jämtkraft Arena.

-Jag vill tacka alla i och runt klubben som har hjälpt ÖFK framåt. Det är en otroligt stor stolthet jag känner för de som lagt ner arbete på allt från våra matcher till det sportsliga. Jag önskar laget och ledarna lycka till under hösten hoppas att supportrarna sluter upp och hjälper laget, säger Magnus Powell som nu avslutar sin tid i ÖFK.

-Powell har gett ett ovärderligt bidrag till ÖFK och generöst offrat mycket för klubben. Det har inte funnits planer på att avsluta Powells uppdrag och jag känner stor frustration över att media på detta sätt försätter ÖFK och Powell i en ohållbar situation. Samarbetet med Powell har enligt mig varit en av höjdpunkterna under de år jag varit styrelseledamot och ordförande, säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll AB, sriver ÖFK

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Kommunikatören skrev | 12 Sep 2024 - 16:27
Har de ens någon utbildad. Kan ju heller inte skilja på han och honom. Verkar mer vara nån praoelev! Men det ska ju sparas pengar
1
Gäst: Beslutsfattaren? skrev | 12 Sep 2024 - 12:45
Frågan är vem det är som bestämmer i ÖFK?
Uppenbarligen inte vare sig Sportchefen eller Styrelseordföranden, de tvingades hantera något de inte kände till. Då återstår inte så många.
Men någon eller några har skämt ut ÖFK och sårat både fans och en skicklig tränare. Inte snyggt alls.
Och dessutom har ÖFK en anställd kommunikatör som har gjort allting än mer förvirrat.
Vem i ÖFK är så slipat elak att hen kontaktar Expressen och har sådan ställning att Expressen blint litar på hen. Vem är hjärnan bakom de senaste dagarna dumheter. Vem vill ÖFK så ont? Vem tjänar på att ÖFK och vi fans får lida än en gång i denna såpa utan slut…
Hoppas Magnus Powell ändå på något sätt får det tack han förtjänar i stället för detta trista slut…
18
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 23:40 Nu är Hos Andreas-tipset igång igen
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
30 Mar 2026 - 04:44 Seriepremiär
29 Mar 2026 - 22:55 Referat: Svegs IK - Ope IF
29 Mar 2026 - 21:07 Resultat helgens DM- matcher
29 Mar 2026 - 17:13 IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 15:16 Oavgjort i derbyt
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid
27 Mar 2026 - 19:42 Kort rapport från träningen
27 Mar 2026 - 15:02 Fransk back klar för ÖFK
26 Mar 2026 - 13:58 ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya
24 Mar 2026 - 17:41 Resultat DM tisdag
24 Mar 2026 - 13:17 ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Wi
23 Mar 2026 - 18:10 Derby Dax
22 Mar 2026 - 16:30 DM JHFF:Järpen IF-Hede IK 1-0 (1-0)
22 Mar 2026 - 10:36 DM matcher fortsätter i dag söndag
 
 
 
5
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook