Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

- 'DET SKULLE LÅTA SOM LJUV MUSIK I VÅRA ÖRON'
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Mar 2023 - 15:45 

Kicki Strandh, kommunikationsdirektör på Sundsvalls kommun:

GIF Sundsvall inspirerar unga till att idrotta och attraherar fler besökare till Sundsvall. GIF Sundsvall bidrar också till att stärka varumärket Sundsvall utanför kommungränsen och möjliggör evenemang som skapar positiva upplevelser för sundsvallsbor som för besökare.

Nu ingår Sundsvalls kommun och GIF Sundsvall ett nytt avtal för i år.

– GIF Sundsvall är viktigt för Sundsvall. Dels för deras arbete med ungdomar, dels för folkhälsan och dels för platsvarumärket Sundsvall. Vi fortsätter stötta Giffarna i deras arbete framåt, säger Kicki Strandh, kommunikationsdirektör på Sundsvalls kommun.

Det nya sponsringsavtalet gäller fram till och med den sista december 2023 och handlar om ett totalbelopp på 900 000 kronor, enligt GIF Sundsvalls hemsida


----


Sundsvalls kommuns inställning till fotbollens stora betydelse för orten är värt att notera.

Det låter som ljuv musik i våra öron för alla som jobbar för ÖFK, för alla fans, för alla företag som tror på ÖFK och för andra som förstår betydelsen att ha ett elitfotbollslag i Östersund.

Sundsvalls kommun är inte unika på något sätt. Jag läste att Örebro härförleden, har insett samma värde för Örebro SK. Man vill hjälpa Örebro SK. Kommunen vill inte se att deras stora arena bli nästan tom om man inte har sitt Örebro SK.

Det gäller alla kommuner som har förmånen att ha ett elitfotbollslag i sin kommun. Det har bara Östersund och Sundsvalls kommun som har det i hela Norrland.

Först måste kommunen förstå och uppskatta det och ta vara på den möjligheten. Det har Sundsvall kommun gjort.

Kanske finns det hos allmänheten och företag lika stort eller större intresse att ha elitlaget ÖFK i Superettan än det gör i Sundsvall för Giffarna. Det vet vi inte, men viljan i Östersund för att vi ska ha ÖFK på banan har nästan varit unika. Det har vi bevis på.

Satsningen på 1 miljon kronor till ÖFK från fans och andra intresserade tyder på det. Det är en imponerande siffra som jag inte sett hos andra klubbar i ÖFK:s storlek och serietillhörighet åstadkommit.

Investerarnas envetna tro och stora satsningar på värdet av att vi har ett elitfotbollslag är mycket imponerande. De har verkligen visat stor vilja och stark inställning och tro på ÖFK.

De anser att det är viktigt för dem och för folket i stan att ÖFK finns i området och att man tror på deras nysatsning.

Inverterarna har inte satsat kapital på ÖFK för att det ska ge någon ekonomisk vinst. De har helt enkelt gjort det för att man vill ha ett elitlag i fotboll i Östersund. Det är en viktig fråga för dem.

När får vi se Östersunds kommun gå ut med samma uttalande som har gjort i Sundsvall om GIF Sundsvall?

Det skulle låta som ljuv musik i våra öron.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 21 Mar 2023 - 11:05
Tycker heller inte det finns så mycket att anmärka på Östersunds kommun, är jag inte helt fel ute så har väl Öfk hyresskulder till Östersunds kommun, rätta mig om jag har fel.
5
Gäst: Tänk på den du skrev | 21 Mar 2023 - 09:09
Vet inte om Ö-kommun uttalat sig exakt så som i S-vall men gick man inte in med 2 mille här i vinter så borde inte finnas mkt att beklaga sig över, förutom för skattebetalarna. Detta var väl inte första gången heller så Ö-kommun kanske då ligger i framkant beroende på vad kommuninnevånare gillar/inte gillar.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch på Lördag  
  av Classe Olofsson  | Igår - 15:16  
 

Lördag 21/2 kl 14 Jämtkraft Arena..... Cosmos Fk - IFK Östersund

 
 


 
  Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:43  
 

Björn Hamberg Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag  
  av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15  
 

Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson

Edwards spelar nu i Gateshed i National League i England

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 12:40 svår bortamatch väntar kamraterna
9 Sep 2025 - 12:35 sandviken hemma på lördag
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
7 Sep 2025 - 20:54 Bilder från Ope IF dam - Matfors IF 12-0 (6-0)
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Sep 2025 - 20:52 Resultat Tips div 3 mellersta Norrland
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
 
 
 
6
kommentarer
ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15
Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | Igår - 15:40
1
kommentar
Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?
av Haldo Jonsson | Igår - 13:43
Björn Hamberg Foto Haldo Jonss
1
kommentar
ÖFK - GIF Sundsval 1-2 (0 -1) 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 15:53
Nu med sammanfattning av matchen
1
kommentar
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 14:05
Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook