Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VILKEN NIVÅ HAR ÖFK SÅ HÄR ÅRS - PÅ LÖRDAG MÖTER ÖFK ETT AV SVERIGES BÄSTA LAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Feb 2024 - 16:01 Uppdaterad 16 Feb 2024 - 20:50

Bild från ÖFK - Häcken på Jämtkraft Arena i allsvenskan 2018. ÖFK vann med 2-0 med mål av Dino Islamovic och Jamie Hopcutt. Foto: Alexander Edfalk

Nu är det dags för ÖFK att prova sina vingar i tävlingssammanhang. Nu får vi se vad träningslägret i Spanien gett för resultat och hur alla träningstimmar på Jämtkraft betytt. Nu är det för sent att ångra något.

Magnus Powell har kört hårdare än i fjol, eftersom ambitionerna jämfört med fjolåret, har höjts ett par snäpp.

Trots den stränga kylan har spelarna till synes ostörda kört beundransvärt hårt på träningspassen. Det har varit imponerande att se deras vilja.

Kylan och snön det är den grymma verkligheten vi har att hålla oss till häruppe. Det har inte skrämt någon. Så har det varit genom alla år, genom alla säsonger och genom alla timmar och minuter. Det sägs att det härdar.

Fråga Sema, fråga Ghoddos, fråga Edwards, ja fråga alla tidigare hjältar. Du får samma svar.

Det visar, att det finns stark vilja och att man vill satsa hårt och nästan hänsynslöst för att nå något stort.

ÖFK åker till Göteborg med i stort sett sin bästa trupp. En som måste stanna hemma är tyvärr Malcolm Stolt. Han har drabbats av en mycket svår förkylning och det skulle förvåna stort om han kommer till spel under cupäventyret. Krya på dig Malcolm, du behovs!

Jag hoppas Musolitin får ersätta dig även om Nader gjorde det bra senast. Han är en duktig fotbollspelare med stora utvecklingsmöjligheter som passar bättre längre ner i banan. Det blir även intressant att följa mittbacken Fhilip Bonde. Han har imponerat.

Bortsett från Malcolm ser det bra ut i truppen och det ska vi vara mer än nöjda med.

Hos Häcken är det sämre. Saknas gör Jacob Laursen, Johan Hammar och Valgeir Fridriksson.

Nyförvärv Häcken: Julius Lindberg (mf/fw, Gais), Adam Lundkvist (b, Austin FC), John Paul Dembe (fw, KCCA FC), Nikola Zecevic (b, Vozdovac), Andreas Linde, mv (Greuther Fürth),

Tillbaka från lån: Sigge Jansson (b, Tvååkers IF), Semir Bosnic (mf/fw, Norrby IF).

Förluster: Samuel Gustafson (mf, Urawa Red Diamonds), Tomas Totland (b, St. Louis City), Tobias Sana (fw, ny klubb ej klar), Aiham Ousou (b, Slavia Prag, åter efter lån), Momodou Sonko (fw, Gent).

Bonnah, som varit sjuk, tränar nu.

Keita har återkommit från sina landslagsuppdrag. Det blir intressant att se, om han är i form att starta på lördag. Vi har ju annars Mills, även om han har en bit kvar till storformen, så har han varit godkänd i sina två matcher i år. Mot Levanger var det sannerligen inte lätt för Mills att behålla smidigheten på grund av kylan.

På lördag möter ÖFK ett av landets bästa lag. Det är till den höga nivån ÖFK vill komma. Det blir intressant att se hur långt de har nått trots förberedelse av inte fullt två träningsmatcher. Där har Häcken ett stort försprång. De har många hårda tävlingsmatcher matcher på hög nivå bakom sig och fem träningsmatcher. Deras resultat är dock inget att skryta med. Vad jag sett har de inte vunnit på nio matcher. Självförtroendet kan inte vara på topp.

ÖFK har vunnit mot Häcken i Svenska Cupen tidigare. Det var år 2017. ÖFK vann borta med 3-1. Det var på ÖFK:s väg mot Europa League.

ÖFK har även vunnit i allsvenskan mot Häcken. Det inträffade 2016. Då vann ÖFK hemma och Häcken borta. 2017 blev det 3-3 borta och ÖFK vann med 4-1 hemma. 2018 vann ÖFK hemma med förlorade borta. Året därpå blev de oavgjort i båda matcherna.

På lördag väntas bra väderförhållanden under matchen så det är upplagt för en bra match. De ska bli fem plusgrader och sol.

Snart är det dags. Spänningen stiger för varje timme.

ÖFK har allt att vinna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:50  
 

Molls Donald, bolltrygg mittfältare . Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:32  
 

Andrew Mills Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:22  
 

Träning i SEP Hallen. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Aug 2025 - 18:12 Resultat och Ttps div 3 mellersta Norrland
29 Aug 2025 - 13:09 Helgens matcher
29 Aug 2025 - 12:27 Ingen krönika denna gång
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
28 Aug 2025 - 06:24 ifk östersund dm mästare F 19
27 Aug 2025 - 22:04 Bilder från Bergs IK 2 - Hallen 3-0
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
27 Aug 2025 - 07:34 bortamatcher kommande helg Röd/Vitt dam o herr
26 Aug 2025 - 19:44 Hede IK - Alsens IF 2-0 (1-0)
26 Aug 2025 - 10:09 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 22:38 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
25 Aug 2025 - 14:06 Referat: Tandsyns FK - Myssjö-Ovikens IF 0-2 (0-0)
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
25 Aug 2025 - 09:16 oavgjort för kamraterna
24 Aug 2025 - 21:36 Referat: Ope IF - Krokom-Dvärsätts IF
24 Aug 2025 - 19:30 Spelomgång 16 div.4 Jämtland - Härjedalen 2025
24 Aug 2025 - 18:31 Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
 
 
 
1
kommentar
ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart 
av Haldo Jonsson | Idag - 20:50
Molls Donald, bolltrygg mittfä
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | Igår - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
1
kommentar
Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jämtländsk fotboll tagit nästa steg
av Michael Olofsson | 2 Feb 2026 - 20:56
Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook