Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TOR-ARNE FREDHEIM TAR ÖVER HUVUDTRÄNARANSVARET SÄSONGEN UT
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Okt 2025 - 17:49 Uppdaterad 8 Okt 2025 - 17:56

Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut. Den 62-årige Östersundsbon kommer redan under torsdagens träningspass att leda laget tillsammans med resterande i ledarstaben.


Tor-Arne Fredheim är uppvuxen i Hallstahammar utanför Västerås. På meritlistan finns en gedigen spelarkarriär med ett SM-guld 1989, men även en lång tränarkarriär bakom sig. Senast kommer Fredheim från Damallsvenska IFK Norrköping med rollen som huvudtränare, ett uppdrag som avslutades 2024. Sedan dess har han varit bosatt i Odensala utanför centrala Östersund och arbetat med fotbollsutveckling inom NIU på gymnasienivå.

Spelarkarriären inleddes i Hallstammars SK redan i ung ålder. Som 27-åring lyftes von Rosens pokal, (föregångare till Lennart Johanssons pokal) efter att SM guldet hade bärgats när segern mot Malmö FF var ett faktum. Finalen kom då att avgöras i spel om bäst av tre, där båda lagen inledde med att vinna varsin match. IFK Norrköping var därefter tvungen att genomlida en straffläggning för att få titulera sig som Svenska mästare i fotboll.

När skorna lades på hyllan som fotbollsspelare vid 34-års ålder inledde Tor-Arne sin utbildning för att då påbörja sin karriär som tränare. Genom åren har ansvaret funnits i klubbar som IFK Norrköping, Ljungskile SK, Västerås SK och senast i det Damallsvenska IFK Norrköping.

Tor-Arne kommer nu axla huvudtränaransvaret säsongen ut, och ser fram emot uppdraget

-Vi ska nu få ut så mycket som det går under varje timme fram tills säsongens slut. Jag vill hjälpa ÖFK så gott jag kan då vi behöver ett lag i Superettan här i stan, säger Fredheim efter att ha presenterats som ny huvudtränare.

-Vi får in en mycket erfaren och skicklig tränare som kommer sätta en tydlig struktur på laget. Vi tror Tor-Arne ha egenskaper för att på kort tid ge laget förutsättningar att åstadkomma goda resultat, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK

-Vi ska nu få ut så mycket som det går under varje timme fram tills säsongens slut. Jag vill hjälpa ÖFK så gott jag kan då vi behöver ett lag i Superettan här i stan, säger Fredheim efter att ha presenterats som ny huvudtränare.


”Vi får in en mycket erfaren och skicklig tränare som kommer sätta en tydlig struktur på laget. Vi tror Tor-Arne har egenskaper för att på kort tid ge laget förutsättningar att åstadkomma goda resultat”, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK i ett uttalande till klubbens hemsida.


 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Pman skrev | 8 Okt 2025 - 22:31
Nog tror jag Fredheim kan komma köra i land skutan. Det är 12 poäng kvar att spela om. Huvudsaken spelarna får i sig igen det som gäller för ÖFK: "Vi ger oss aldrig!"

Att kämpa, återvinna förlorade bollar hela tiden, sätta fart. Slut med gåfotbollen! Den körs på tisdagar enbart - av folk i min ålder. Och BÖRJA SKJUTA PÅ MÅL igen om och om. Pang på! Det ordnar sig!
2
Gäst: Tvivlande skrev | 8 Okt 2025 - 20:45
Hög press hoppas jag Öfk fortsätter med, vad dem ska göra är att avsluta anfallet och inte spela runt runt tills de tappar bollen och åker på kontringar! Så fortsätter med hög press ocj vinn boll högt upp, men avsluta.
1
Gäst: Tord A skrev | 8 Okt 2025 - 19:53
Om man bortser från spelnivån är det mycket som liknar situationen i landslaget: En tränare med det som måste vara senare års vanligaste taktik: dominans genom hög press. När det fungerar sprakar det och gnistrar. Det är fartfyllt och underhållande. När motståndaren läst på eller är för bra för att pressas tillbaka faller allt. Tränaren har ingen plan B. Sakta inser laget att de inte räcker till för att genomföra taktiken. Defensiven läcker som ett såll. Självförtroendet sviktar.
ÖFK : s styrelse har satt ner foten. Efter helgen kan landslaget tvingas göra samma sak. Om det hjälper är en annan sak.

1
Gäst: Martin Nylander skrev | 8 Okt 2025 - 18:39
Han kommer få svårt att göra något större avtryck på denna korta tid. Annars är det en intressant tränare som ÖFK borde knyta upp på längre sikt. 

Det jag gillar med honom är att han vill se ett snabb passningsspel. Vidare att bollen ska framåt inte som ÖFK spelat länge med passningar bakåt och i sidled. För att han ska kunna göra avtryck borde han därmed långsiktigt få forma och utveckla sitt lag. 

Ska man spela en passingsorieterad fotboll såsom han vill krävs att spelarna förstår sin roll men också medspelarnas. Det krävs rätt spelare med rätt individuell skicklighet, något man inte formar på en månad. Detta är lite som Västerås SK som fått forma sitt lag under snart tre år och där varje spelare har en tydlig roll. 

Med detta sagt knyt upp honom på minst två år redan nu.
2
Gäst: Robban49 skrev | 8 Okt 2025 - 18:26
Inget ont sagt om Livani... Men detta skulle gjorts tidigare!! Om dom klarar kontraktet... Erbjud fortsatt jobb!!
0
Gäst: Kral skrev | 8 Okt 2025 - 18:11
Lugn och säker men kan han engagera och få fart på spelarna?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Norrby IF - ÖFK genom fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Dm finaler dam o herr kommande tisdag 28/7 Jämtkraft Arena  
  av Classe Olofsson  | Idag - 10:32  
 

Dm finaler tisdag 28/7 Jämtkraft Arena...kl 18 dam IFK- Ope, kl 20 herr Ytterhogdal-IFK , ÖFK lämnade WO i semin, Välkommen

 
 


 
  Slutspel senior dm herrar 2026  
  av Classe Olofsson  | Idag - 03:18  
 

IFK Östersund - Järpens if 6-2 (1-0) Mål IFK: Jonathan Hultdin 2, Sami Talsi 2, Isac Häggman, Chidi Omeje, Mål Järpen: Emilio Hallström,Ruben gomes Melo

 
 


 
  Nu får Lit sitt efterlängtade konstgräs  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:20  
 

Gräset på Hårkmovallen bytts ut till konstgräs i höst.

Vi kommer ihåg när Premier League laget Leeds hade sitt träningsläger på Hårkmovallen sommaren 1997

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Maj 2023 - 16:18 Nye tränaren i Trelleborg Stefan Jacobsson om matchen
14 Maj 2023 - 15:21 Sent mål sänkte IFK Östersund
14 Maj 2023 - 11:28 Referat: Järpens IF - Tandsbyns FK 1-2 (0-1)
13 Maj 2023 - 23:34 Talangen i Jämtland Basket Gustav Vågström blev bara 17 år.
13 Maj 2023 - 20:35 Trots skadorna är ÖFK i en gynnsam situation
13 Maj 2023 - 17:33 Förlust i hemmapremiären av div 2
13 Maj 2023 - 16:56 Brunflo - Ope 2-2 (0-2)
13 Maj 2023 - 16:55 Resultat Tips div 2 Norrland
13 Maj 2023 - 15:39 Ifk Vaknade försent, förlust mot Gottne
13 Maj 2023 - 14:36 riktig hemmapremiär för Dvärsätt!
13 Maj 2023 - 09:53 Bradley Takamo åter till Östersund efter matchläger på Bosön
12 Maj 2023 - 22:48 Frösö IF -Ytterhogdals IK 2-1 (0-1)
12 Maj 2023 - 22:46  Resultat Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2023
12 Maj 2023 - 22:10 Nu är ÖFK det enda obesegrade laget i Superettan
12 Maj 2023 - 20:19 Stor seger för IFK Östersund 2 i derbyt
12 Maj 2023 - 14:12 Brunflo - Ope i kväll kl.19.00
12 Maj 2023 - 14:05 Palmernas stad - Trelleborg
12 Maj 2023 - 10:59 Nytt pris i Hos Andreas tipset - Att få ta del i vandringspo
12 Maj 2023 - 08:03 Tips matcher dam kommande dagar
11 Maj 2023 - 23:10 Seger i hemmapremiären!
 
 
 
5
kommentarer
Ny målvakt till ÖFK?
av Haldo Jonsson | 20 Jul 2026 - 15:01
Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nil
2
kommentarer
Guldklimpen Simon Marklund tvåa i kampen om bästa spelare i Superettan 
av Haldo Jonsson | 22 Jul 2026 - 21:12
Simon Marklund . Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
Nu får Lit sitt efterlängtade konstgräs
av Haldo Jonsson | Igår - 21:20
Gräset på Hårkmovall
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook