Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NÖDVÄNDIG SKÖN POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 29 Jul 2023 - 15:22 Uppdaterad 29 Jul 2023 - 16:07

En verklig kämpainsats av ÖFK gav poäng, trots ett horribelt domarmisstag när inte Lundström i Sundsvall fick sitt andra gula kort i samband med utvisningssituationen. Men oerhört rättvist att det var han (tror jag) som Kabuye så snyggt snodde bollen av innan kvitteringen.

Jag måste börja med att tacka Norrlandskustens 08-wannabees, nämligen Patronerna. Med allt sitt hat, eldande, klängande i nät med flera primitiva beteenden sopade de iväg det sista dåliga samvetet för att jag har tagit klivet över till ÖFK. Jag delar dock deras åsikter i två fall. Nämligen i det ena fallet domarskandal. Vad det andra gäller tar jag inte i skrift. Falkarnas tifo överglänser Patronernas hemmatifo med råge. Tyvärr föll även Falkarna in i hatet på slutet, vilket kan vara förståeligt, men väldigt onödigt. Likaså tändandet av bengaler, vilket jag dock är övertygad handlade om ytterligare enskilda wannabes.

Vad Petronernas domarskandal handlar om vet jag inte, men min är att inte två utsträckta armar med full kraft i ryggen efter avblåsning inte åtminstone ger ett gult kort. Det är verkligen horribelt. Hade det funnits någon ryggrad i domarteamet så hade det varit minimum med det gula kortet, och ett direkt rött helt acceptabelt.

Matchen visade åter att Sundsvall blivit ett ganska okapabelt lag på många sätt, men med en man mindre så blir det inte lätt att utnyttja. Valet av tränare i Sundsvall var modigt, men kan med viss sannolikhet leda till spel i division 1 nästa säsong.

ÖFK ska vara oerhört nöjda med sin insats, även om den inte på något sätt var fantastiskt bra. Kämpainsatsen och inställningen är dock värd en tydlig femma, med något undantag. De höll ordning på Sundsvalls haussade anfallare ganska enkelt, utom vid hörnor och fasta situationer, där det blev riktigt farligt vid några tillfällen. Det som verkligen utvecklats är uppbackningen av varandra och förmågan att täta framför straffområdet. Det var också befriande, och kanske avgörande, att man inte föll in i sedvanligt tidsfördröjande. Däremot har jag åter svårt att förstå vissa byten, främst att Kabuye blev tidigt utbytt, som jag tyckte var matchens lirare idag.

Poängen ger en lättnad i att inte hamna i absolut närhet av de negativa strecken, och nu hoppas jag att ÖFK höjer disciplinen vad gäller risken för varningar och utvisningar.

Jag blev väldigt känslomässig i denna match, så jag erkänner att jag missade mer än vanligt vem som gjorde vad, så betygen kanske fladdrar lite. Men min bedömning utgår från den insats som gjordes med en man mindre under så stor del av matchen.

Mills 3 - En klart godkänd insats, men lite långt ut på målet.

Weilid 2 - Den onödiga utvisningen är anmärkningsvärd.

Rask 4 - Mycket stabil insats igen.

Mazur 4 - Känns som att han hittat in i sin roll ordentligt.

Hedenqvist 4 - Hans näst bästa insats i den rödsvarta tröjan.

Brendon 4 - Det är ju bara så att han är väldigt viktig.

Sinyan 3 - Punktvis briljant, men tänk vilket lyft det kan bli om han hittar tillbaka till den tidiga vårens form.

Österholm 3 - Bra jobb, men ändå lite slätstruket.

Karlsson Grach 3 - Hann inte visa något.

Stolt 4 - Faktiskt ingen stark fyra, men målet lyfter dit.

Kabuye 4 - En väldigt bra insats, både defensivt och offensivt, och sättet han jobbade åt sig bollen vid målet var läckert.

Ghanoum 3 - Gjorde absolut en bra insats.

Sporrong 3 - Hann inte med så mycket annat än att bidra till kämpainsatsen.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: K skrev | 29 Jul 2023 - 19:30
Tänk er diskussionerna om vad man skulle hitta på i helgen som ledde fram till "Vi åker upp till Östersund, gömmer oss under lakan, sätter på oss masker, eldar och hatar i en och en halv timme!"
Undrar just vilka andra alternativ som dök upp...

Efter vad man sett av Sundsvall tror jag de skulle ha mer glädje av att det dök upp supportrar som peppar laget till matcherna. Det känns långt ifrån säkert att det är superettan dom gäller nästa år.
19
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:34  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:19  
 

William Tönning, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 20:41  
 

Dennis Widgren. Foto: Michael Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Hallen mot Stjørdals Blink  
  av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 17:56  
 

Ole Gunnar Solskjærs son spelar i Stjørdals Blink

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
12 Jan 2026 - 13:59 Träning och match i januari
11 Jan 2026 - 17:16 ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva
11 Jan 2026 - 15:33 JHFF Repskap 2026
11 Jan 2026 - 07:32 Uppdateringen av fotbollz.se avslutad.
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
9 Jan 2026 - 11:29 Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
 
 
 
8
kommentarer
ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
av Haldo Jonsson | Igår - 17:34
Nu med referat
5
kommentarer
Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 20:41
Dennis Widgren. Foto: Michael Olofs
2
kommentarer
ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart 
av Haldo Jonsson | 5 Feb 2026 - 20:50
Molls Donald, bolltrygg mittfä
1
kommentar
Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
av Haldo Jonsson | 6 Feb 2026 - 11:31
Amar Begic. Foto: Barbro Fundin Hed
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | 4 Feb 2026 - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook