Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - ÖREBRO SK 1-1 (1-0)
av Hasse Thor
Publicerad 5 Maj 2024 - 20:44 Uppdaterad 6 Maj 2024 - 10:31

Östersunds FK noterade sin tredje raka oavgjorda tillställning i Superettan när Örebro SK gästade i en solig men småkall uppgörelse på Jämtkraft Arena på söndagen. Trots ett tidigt mål i tredje minuten och manegen därmed till synes krattad ligger en ny trepoängare i framtiden.

Firande efter Musolitins mål. Foto: Thord-Eric Nilsson

“Tabellen har satt sig” brukar man säga och efter sex omgångar borde väl så vara fallet. Ett med rätt stora förväntningar på sig, ÖFK, har väl hittills blandat och gett en hel del. Men upp till den övre halvan är det trots sex omgångar bara en poäng så inga yxor skall väl kastas i den berömda sjön.

Hemmalaget med lite mer återkomst i matchtruppen mönstrade för dagen en fembackslinje med Jakob Hedenqvist ett steg inåt och Mykolas Musolitin i en wingback roll på högerkanten. Bästa tänkbara start som sagt med 1-0 redan i den tredje matchminuten genom Musolitin som elegant knoppade in ett vänsterinlägg från Jamie Hopcutt. Detta sedan Volgeri Volgerisson i ÖSK-försvaret gått på ändan.

Fina intentioner fortsättnings vis från de rödsvarta och Musolitin med en ny möjlighet i sjätte minuten fint framspelad av Simon Kroon. Svartvita ÖSK sedan med en bra period efter tio minuter efter lite svagare passnngskvalite i hemmalaget. ÖFK-försvaret dock på tårna och i stället en kanon i ribban av toppforward Arquimides Ordonez .

Nya fina möjligheter för ÖFK, Erick Brendon med skott över och Ordonez nära att bryta igenom och gästernas offensiv så här långt inget att skriva hem om. Mittbacken Ali Suljic nära två gånger om med knappa kvarten kvar. Resten av halvleken i klar Närke-anda och Ordonez isolerad på topp. Aly Keita med en snygg plockning efter hörgerhörna och visar att “den gamle" även har kvaliteér i luften.

Andra halvlek betydligt sämre än första. Ordonez i återkommande offside avblåsningar och byts ut till förmån för Sebastian Karlsson-Grach och Simon Kroon ut mot namnen Marklund. Detta i 64:e minuten. Händelsefattigt fortsättningsvis men unge Michael Oluwayemi på ÖFK:s mittfält över i bra läge. Brendon byts ut till förmån för Albin Sporrong två minuter senare.

Ett pressat ÖFK och en bollhållande Kroon saknas märkbart. Suljic med en nick i egen ribba Inhoppande Karlsson-Grach svagt utanför i bra läge innan ÖSK helt hastigt och lustigt tilldöms en straff i 84:e minuten. Sporrong trillar på kortlinjen, får bollen under sig och ena armen är med i sammanhanget. Vilda protester i hemmalaget men storskytten Kalle Holmberg gör inget misstag. Forcering av ÖFK i slutminuterna där Karlsson-Grach så när får in lädret efter en tilltrasslad situation.

Sammanfattningsvis: jag är ingen som brukar i frågasätta laguttagningar men på nåt vis tycker jag att den kraftfulle kanadensaren Chisnovic Nsa förtjänar en plats i startelvan likväl som unge Oluwayemi har brister i bollkontrollen samtidigt som han offensivt har spännande idéer.

Jag sticker ut hakan vidare och ger mina finaste blommor till mittbacken Ziad Ghanoum. Ser inte ut som en mittback men oj vad han utvecklats, spelsinne och tajming. Simon Kroon dom små ytorna mästare och ÖFK är ett annat lag med honom i form. Mykola Musolitin höll högerkanten glödande en stor del av matchen. Huruvida ÖFK kommer att glöda fortsättningsvis får väl framtiden utvisa men det finns en del spännande kol i brasan.

 
 
5 Kommentarer:
Gäst: ÖFK fan skrev | 6 Maj 2024 - 14:28
ÖFK har vunnit 1 av 7 matcher med Rinon Hasani som domare (alla i superettan)….
0
Gäst: Mats skrev | 6 Maj 2024 - 11:45
Det va olov som sköt i ribban
0
Gäst: Öfkare skrev | 6 Maj 2024 - 10:44
Var inte Ordonez som sköt i ribban?
0
Gäst: Robert skrev | 6 Maj 2024 - 08:07
Bytet på Hopcut kom 5-10 minuter för sent. Han var helt slut och hjälpte inte till i försvaret på samma sätt (som han gjorde bra innan). Flera anfall kom på den kanten och ett av dessa ledde till straffen.

Hopcutt drog också på sig en väldigt dum varning då han 10 sekunder efter att dommaren sagt till han att inte bråka med en kille knuffar ned honom när bollen inte är nära. Fram till den situationen hade han en bra match men det var ungefär då han började se slutkörd ut.
3
Gäst: Öfkare skrev | 5 Maj 2024 - 22:08
Snart är vi under strecket det här duger inte alls.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Maj 2026 - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg
8 Maj 2026 - 09:43 Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem fö
7 Maj 2026 - 21:32 Resultat och tips div2 Norrland herrar
7 Maj 2026 - 20:56 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
7 Maj 2026 - 14:13 En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mo
7 Maj 2026 - 08:57 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF 2-1 (1-0)
6 Maj 2026 - 22:25 Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic
6 Maj 2026 - 22:08 Resultat spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
6 Maj 2026 - 21:53 Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
5 Maj 2026 - 09:00 Svår Bortamatch mot FV
5 Maj 2026 - 04:55 Bortamatch
4 Maj 2026 - 19:36 Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
3 Maj 2026 - 19:41 ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)
3 Maj 2026 - 18:44 Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2
3 Maj 2026 - 16:37 Matchens prestation
3 Maj 2026 - 15:34 Matchens överraskning
3 Maj 2026 - 15:10 Upp, och ner
3 Maj 2026 - 12:07 Startelvan mot IFK Värnamo på söndag
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55
Förutsättningar finns f&#
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook