Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - VAD NYTT HAR TILLKOMMIT OCH VEM BLIR MÅLVAKT?
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Okt 2025 - 21:27 Uppdaterad 16 Okt 2025 - 21:28

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

Vi är vi alla överens om att det är lite extra spännande när en ny tränare uppenbarar sig och ska sätta sin prägel på laget och välja startelva.

Vad kan vi förvänta oss?

Det blir nog finslipning i första hand.

Jag känner inte Fredheim och har ingen uppfattning om honom som tränare.

Det jag tror, är att Fredheim är en tränare som står med båda fötterna på jorden och som inte ivrar upp sig i onödan, att han har bra rutin och inte är främmande för att ta råd och inte obetänkt rusar iväg och ska ändra på allt.

Förutom han har egna iakttagelser så tror jag att Fredheim kommer att han en konversation med assisterande Eliassen för att få veta vad han själv tycker är oklart, och sedan ändra och finslipa det som han tycker sig behöva göra.

Det kan vara detta:

1. ÖFK har varvat bra matcher med sämre. Det borde inte vara så stor skillnad som det varit. Vi hoppas att nivån ska behållas hög på alla det återstående fyra matcherna.

2. Förvaret har många gånger blivit överraskade av motståndarnas bollerövringar och omställningar, ibland gång på gång, utan något ingripande från tränaren under matchen. Där finns det en del att göra för Fredheim.

3. Det har ibland varit för tamt när ÖFK ska upp i anfall. Det har varit för mycket spel med boll sidledes och man har grötat ihop sig i mitten och de klara målchanserna och inspelen från speciellt från högerkanten har varit för få. Vi önskar att Fredheim kan åtgärda detta.

4. Hörnorna kan bli bättre. Istället för att slå höga hörnor är det bättre att slå lägre, hårdare och rakare bollar. Då hinner motståndarna inte med.

5. Högersidan borde kunna fungera bättre både offensivt och i försvar, men mest i försvar. Även om en viss förbättring skett så har ibland lämnats för stora ytor på kanten som motståndarna har utnyttjat.

Det var lite av en önskelista som Fredheim kan ta tag i.

Antagligen kommer den startelva som Karashi lagt grunden till att accepteras av Fredheim.

Däremot får kan vi hoppas att han inte rädd att satsa även på andra spelare än de som nu varit självskrivna i nästan alla mather.

Mänga önskar att det nu ska bli en renässans för Brendon. Det blir intressant att se, men förvänta är inte för mycket.

Det som är helt klart är att målvakten Rasmus Forsell är avstängd. En inte alltför felaktig gissning är att det blir Max Croon som får hoppa in. Han kommer att klara det bra.

Hur har träningen varit sedan Fredheim tillträdde?

Innan ska ska vi konstatera, att det är en skadefri trupp som finns tillgänglig. Fredheim kan välja och vraka som han vill. Kan man förvänta sig bättre, när man kommer som ny tränare? Nej knappast.

Någon större förändring på träningen har det inte blivit. Det finns ju vissa normer som många tränare använder sig av, sedan beror det hur tränarna utformar dem mera i detalj.

Fredheim och Eliassen har i olika perioder lett träningen.

Man har förutom den sedvanliga träningen övat anfallsfotboll. När man spelat mot två mål har Fredheim ibland suttit på läktaren och dirigerat.

En liten skärpning har man kunnat skönja hos spelarna. Man ser möjligheten att visa upp sig för Fredheim för att kunna ta en plats i startelvan.

Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återstående matcherna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 17 Okt 2025 - 08:02
Jag va på torsdagens träning, den såg väldigt bra ut bra tempo och glädjen är tillbaka hos spelarna.
Vi syns på arenan på lördag.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatcher i helgen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:20  
   
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors iF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:48  
 

Ludvig Fritzon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Degerfors men ÖFK kommer inte att lägga sig  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:38  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
6 Feb 2026 - 11:31 Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
5 Feb 2026 - 20:50 ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenter
5 Feb 2026 - 11:32 Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad
4 Feb 2026 - 21:22 Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
4 Feb 2026 - 14:51 .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säso
3 Feb 2026 - 13:40 Kamraterna vinner . SLUT 4-3
3 Feb 2026 - 11:52 Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK
3 Feb 2026 - 11:11 Träningsmatcher i helgen Superettan
2 Feb 2026 - 20:56 Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jä
2 Feb 2026 - 20:49 Nyförvärv till IFK Ösrersund
1 Feb 2026 - 22:36 Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera
31 Jan 2026 - 16:58 ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
31 Jan 2026 - 15:51 ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid
31 Jan 2026 - 14:04 Startelvan mot Levanger
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
 
 
 
6
kommentarer
Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison 
av Haldo Jonsson | 24 Feb 2026 - 17:48
J amie Hopcutt. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Degerfors men ÖFK kommer inte att lägga sig 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:38
Arkivbild
1
kommentar
Resultat Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | 23 Feb 2026 - 20:08
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet igår kl 06:25
fotbollz.se på Facebook