Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spanjor klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:33  
 

Anfallaren Mario Palomino Delgado. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Fågel, fisk eller däremellan?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 12:26  
 

Mycket ser riktigt spännande ut med årets ÖFK, men hur kommer det att hålla?

 
  Läs mer...  
 


 
  Gottne väntar till helgen  
  av Classe Olofsson  | Igår - 07:35  
 

Lördag 21/3 kl 13 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Gottne If, Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
16 Sep 2025 - 13:04 Dags att förändra backlinjen i ÖFK - Theodor måste in till h
16 Sep 2025 - 12:09 kuben väntar, viktiga poäng på spel
15 Sep 2025 - 18:57 Rasmus Forsell gav trygghet till laget - Blev Trissvinnare m
15 Sep 2025 - 09:55 långresa för ifk
14 Sep 2025 - 21:32 Nu har nog 'tåget gått' för Ytterhogdals del ⚽⚽&
14 Sep 2025 - 20:43 Referat Selånger - Ope dam
14 Sep 2025 - 20:34 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
14 Sep 2025 - 20:27 Rasmus Forsell fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Öreb
14 Sep 2025 - 16:06 storseger för ifk 2
13 Sep 2025 - 21:41 Bilder från Anundsjö IF - Ope IF 3-4
13 Sep 2025 - 21:09 Spelomgång 19 div.4 Jämtland ? Härjedalen 2025
13 Sep 2025 - 19:24 Bitter förlust
13 Sep 2025 - 18:03 ifk utan chans
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:22 Helgens matcher
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 17:18 viktiga poäng för kamraterna
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
3
kommentarer
Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)
av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04
Västerås SK - ÖFK 3-
3
kommentarer
Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i DM
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 20:58
Resultat DM herrar i dag
2
kommentarer
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | Igår - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir en annan startelva denna gång,. 
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 18:48
Arikbild Kommer ÖFK att g
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook