Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INTRESSANT TABELL
av Per Lagerbäck
Publicerad 27 Maj 2023 - 09:48 Uppdaterad 27 Maj 2023 - 11:18

Vi har en riktigt häftig tabell i årets Superetta, om vi jämför med experternas tips. Vad kan det bero på?

Då må vi väl börja med den sammanfattning av experternas tips som gjordes innan seriestarten, (plats inom parentes nuvarande placering):

1. Öster (4)

2. Helsingborg (15)

3. GAIS (3)

4. Trelleborg (13)

5. Örebro (12)

6. Örgryte (14)

7. Västerås (1)

8. Brage (9)

9. Landskrona (7)

10. Eskilstuna (11)

11. Sundsvall (10)

12. Skövde (16)

13. Gefle (8)

14. Jönköping (6)

15. Utsikten (2)

16. Östersund (5)

Vi kan väl kort konstatera att tipset just nu inte verkar särskilt lyckat. Trots allt har man hittills lyckats pricka sex lag inom max tre platser fel, men alltså tio mellan fyra och tretton platser fel, och dessutom två med just tretton platser fel.

Jag tror att man dels stirrat sig blinda på vad som under lång tid kallats för kompetenta tränare, vilket byggts på tidigare erfarenhet och följande av spelsystem. Och dels tror jag att "experterna" haft väldigt svårt att lösgöra sig från kända namn, på både spelare och tränare. Jag ska inte på något sätt hävda att jag har koll på alla lags tränare och spelare, men min absoluta känsla är att de tränare och spelare som lyckats bygga LAG, VILJA och SAMARBETE framför allt annat är de som lyckats bäst. Plus att hyfsad kontinuitet oftast lönar sig framför "spännande värvningar". Och t ex Helsingborgs val av ny tränare kanske lönar sig på sikt, men jag är inte övertygad.

De lag som främst överpresterat i förhållande till tipsen är alltså Utsikten, ÖFK, Jönköping och Gefle. Här motsäger kanske två av lagen min egen tes angående värvningar. Främst handlar det om Jönköping med hela elva nyförvärv inför säsongen. Men där har man verkligen träffat rätt i nyförvärven, som t ex Abdullah från Dalkurd som är bästa målgörare med sex mål, Berntsson från Halmstad och Silverholt från Mjällby. Jönköping har en i Sverige helt ny spansk tränare, Garcia, som uttalar sig om sin filosofi som inte är tikitaka, utan han vill förenkla spelet, lyfta lagets styrka, alltid gå för vinst och vara det tuffaste laget på plan.

Utsikten motsäger mig mindre. De har dock fått in ett par rutinerade duktiga spelare som betytt mycket, och då kanske främst Faltsetas från Häcken. Men av de tolv som spelat sju eller åtta matcher fanns nio i truppen förra året, och det är definitivt LAGET Utsikten som står för framgångarna. Tränaren Orovic är tuff och hårdför i sina ordalag, och kallade bl a GAIS supportrar för pissluffare efter det derbyt. Han förordar ett tufft spel, men disciplinerat.

Gefle har definitivt satsat på kontinuitet. 2016 ramlade laget ur Allsvenskan, 2018 ur Superettan och 2019 höll laget på att åka ur div 1 Norra. Sedan kom tränaren Mikael Bengtsson in och har sakta byggt ett fungerande lag. Gefle har även nu till största delen förlitat sig på den trupp som vann div 1 förra säsongen, och just på att fortsätta att vara ett sammansvetsat LAG. Inget spektakulärt nyförvärv.

ÖFK känner vi ju till ganska väl, och är ju ett lag som definitivt nu har kontinuitet. I alla fall när man slipper skador, sjukdomar och avstängningar.

De lag som främst underpresterat är Helsingborg, Trelleborg, Örebro och Örgryte. De båda förstnämnda har redan bytt tränare, med lyckat resultat för Trelleborg hittills, men mindre lyckat för Helsingborg. Men jag låter just nu bli att gräva i varför dessa misslyckats såhär långt.

Imorron är det dags för ÖFK att möta mycket tuffa Utsikten. Jag tror dock att vi slipper Skövdes närmast groteska spel, men det kommer nog att smälla en del. Jag hoppas att ÖFK står upp mot det, och satsar på att själva sätta göteborgarna under press.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 27 Maj 2023 - 18:40
Jag missade ju Västerås som överpresterande i förhållande till experterna. Troligen beroende på att jag själv tippat dom betydligt högre.
0
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 27 Maj 2023 - 13:54
Jag roade mig med att titta på Utsiktens senaste matcher inför morgondags häftiga match och kan bara hålla med dig Per. Det blir mycket viktigt att sätta press. De spelar ett stabilt passningsspel byggt från backlinjen. Kan vi störa deras trygga uppspel så finns alla möjligheter till poäng.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sammanfattning av vårsäsongen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:46  
 

Mycket bra att Gustav Odenlind är tilbaka. Foto: Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstider ÖFK denna vecka:  
  av Haldo Jonsson | 13 Jul 2026 - 14:57  
   
  Läs mer...  
 


 
  Örebro SK vände och vann  
  av Haldo Jonsson | 11 Jul 2026 - 14:44  
 

ÖFK - Örebro SK 2-4 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Örebro  
  av Haldo Jonsson | 11 Jul 2026 - 13:37  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Jonathan Westerberg, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Amar Begic, Donald Molls, Simon Marklund, Emil Özkan, Jabir Abdihakim Ali

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Apr 2023 - 21:33 Assisterande tränare klar
3 Apr 2023 - 21:20 Resultat premiäromgången div Norrland
3 Apr 2023 - 21:09 Matchvecka ÖFK Akademi
3 Apr 2023 - 14:32 Premiär i div 1 Norrland
3 Apr 2023 - 09:22 Därför fick Graham Potter sluta i Chelsea
2 Apr 2023 - 22:02 Dagens stora nyhet - Graham Potter sparkas som tränare i Che
2 Apr 2023 - 20:53 ÖFK - GAIS 1-1 (0-!) Bilder från matchen
2 Apr 2023 - 20:29 - 'En miss som folk har gjort om ÖFK'
2 Apr 2023 - 20:03 Jämtland/Härjedalens bästa Juniorer 2022
2 Apr 2023 - 19:00 Poängräddaren - Chovannie Amatkraijo
2 Apr 2023 - 18:59 Pendeln slog olika i dagens två matcher!
2 Apr 2023 - 18:27 Ifk 2 vinner även sin andra träningsmatch som spelas i Ånge
2 Apr 2023 - 18:14 Matchens prestation
2 Apr 2023 - 17:37 Matchens överraskning
2 Apr 2023 - 17:15 Där satt den
2 Apr 2023 - 14:04 Startelvan
2 Apr 2023 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GAIS
2 Apr 2023 - 10:46 Det är dags nu
2 Apr 2023 - 10:45 Följ ÖFK - GAIS via fotbollz.se
2 Apr 2023 - 10:41 PublikInfo från ÖFK inför seriepremiären
 
 
 
4
kommentarer
ÖFK - Örebro SK 2-4 (2-0)
av Haldo Jonsson | 11 Jul 2026 - 14:44
ÖFK - Örebro SK 2-4 (2-0)
3
kommentarer
Sammanfattning av vårsäsongen
av Haldo Jonsson | Igår - 10:46
Mycket bra att Gustav Odenlind 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook